Mundial Rosja 2018 – jak i gdzie oglądać mecze piłki nożnej w SD, HD czy 4K

Wielkimi krokami zbliża się największa impreza sportowa roku. Dlatego też postanowiliśmy poinformować Was, jak i gdzie będzie można obejrzeć wszystkie mecze mundialu w jakości SD, HD czy też 4K poprzez sieci kablowe, satelitę, telewizję naziemną, jak i przez internet.

Wielkimi krokami zbliża się największa impreza sportowa roku. Dlatego też postanowiliśmy poinformować Was, jak i gdzie będzie można obejrzeć wszystkie mecze mundialu w jakości SD, HD czy też 4K poprzez sieci kablowe, satelitę, telewizję naziemną, jak i przez internet.

Norbert Zaskórski

Norbert Zaskórski

Wielkie zestawienie, jak i gdzie oglądać mecze piłki nożnej mundial 2018 (Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018) w SD, HD oraz 4K.

Szaleństwo związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2018 już tuż, tuż. Powoli zaczynamy planować najbliższe tygodnie i rozpoznajemy specjalnie dla Was, gdzie i w jaki sposób będzie można oglądać wszystkie mecze. W szczególności zgłębiamy temat, jak i gdzie posiadacze sprzętu w 4K (czyli sprzętów z olbrzymią rozdzielczością 3840 × 2160px) będą mogli zobaczyć rozgrywki w tej najwyższej dostępnej aktualnie jakości.

TVP 4K

Kanał TVP 4K
fot. materiały prasowe

Mundial 2018, co na pewno już wiecie, rozpocznie się 14 czerwca meczem otwarcia rozegranym między gospodarzem turnieju, czyli Rosją, a reprezentacją Arabii Saudyjskiej. To święto piłki nożnej zakończy się prawie miesiąc później, 15 lipca, spotkaniem finałowym. W Polsce prawa do transmisji całej imprezy ma Telewizja Polska. W związku z tym wszystkie 64 mecze mundialu będzie można obejrzeć na kanałach TVP 1, TVP 2 oraz w TVP Sport całkowicie za darmo. Z okazji mundialu kanał TVP Sport jest od kilku dni dostępny za darmo w każdym domu także dzięki spopularyzowanej w ostatnich latach Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Niestety pomimo dużych możliwości, jakie daje technologia DVB-T, kanał będzie nadawany jedynie w wersji SD. Wynika to z tego, że na czas mundialu zastąpił on tzw. MUX-3 kanał TVP Rozrywka. Gdyby miał być dostępny w wersji HD, to musiałby zająć miejsca 2 kanałów, a w 4K aż 4, tymczasem na MUX-3 nie ma już wolnych miejsc. Dla posiadaczy kablówek mamy dobrą informację – w nich kanał TVP Sport w większości jest w wersji HD.

TVP za darmo udostępni również wszystkie mecze mundialu na swojej platformie internetowej sport.tvp.pl. Ważnym faktem do dodania jest to, że TVP nie wyraziło zgody na udostępnienie sygnału z transmisjami meczy na innych platformach internetowych, które oferują kanały nadawcy w streamingu, więc oficjalny serwis TVP będzie jedyną legalną możliwością oglądania rozgrywek w Polsce w sieci. Posiadacze urządzeń mobilnych powinni być zadowoleni z informacji, że platformie streamingowej towarzyszy aplikacja TVP Sport, która pozwoli kibicom na obejrzenie danego meczu na telefonach czy tabletach. Aplikacja jest dostępna za darmo na systemy Android (POBIERZ TUTAJ) oraz iOS (POBIERZ TUTAJ).

52 mecze widzowie będą mogli obejrzeć w jakości 4K na specjalnym, stworzonym na czas mistrzostw kanale, TVP 4K. W pierwszej kolejności w zakresie jego dalszej dystrybucji uzyskali operatorzy nc+ oraz Orange TV. W tym miejscu warto wtrącić, że wielu z polskich operatorów nie jest jeszcze gotowych do odbioru sygnału w 4K, gdyż nie wyposażyło swoich abonentów w odpowiednie urządzenia odbiorcze (np. największa sieć kablowa UPC zamierza odpowiednie urządzenia wprowadzić dopiero w przyszłym roku).

CANAL+ 4K Ultra HD

nc+ oferta 4k
fot. screen ze strony nc+

Ponadto w nc+ 12 spotkań w jakości 4K będzie można oglądać także na nowym kanale w ofercie platformy, CANAL+ 4K Ultra HD. Ceny pakietu na mundial są różne w zależności od operatora sieci kablowej. Pakiet nc+ zawierający ten kanał kosztuje 99,99 zł miesięcznie. Dla abonentów nc+ CANAL+ 4K Ultra HD może być dostępny za darmo lub za jednorazowym wykupieniem za 99 zł w zależności od oferty.

Mecze na wyłączność w jakości 4K w nc+:

 • Niemcy - Szwecja,
 • Portugalia - Hiszpania,
 • Dania - Francja,
 • Argentyna - Chorwacja,
 • Brazylia - Szwajcaria,
 • Anglia - Belgia,
 • Urugwaj - Rosja,
 • Kolumbia - Japonia,
 • jeden mecz 1/8 finału,
 • jeden mecz 1/4 finału,
 • jeden mecz 1/2 finału,
 • finał

Po zapoznaniu się z różnymi wariantami oferty nc+ udało nam się odkryć także możliwość oglądania transmisji w 4K dla posiadaczy instalacji antenowej satelitarnej i telewizorów 4K z tzw. wejściem CAM CI+ (dostępnym w większości TV 4K), ale niechcących podpisywać długoterminowej umowy. Za jednorazową opłatą 199 zł brutto otrzymujemy tzw. moduł CAM CI+ wraz z kartą nc+ wraz z promocyjnym dostępem zarówno do TVP 4K jak i CANAL+ 4K Ultra HD (czyli wszystkich meczy mundialu w 4K). W ofercie znajduje się też sporo kanałów SD i HD (szczegóły oferty możesz sprawdzić TUTAJ). Po zakończeniu miesięcznej promocji sam zdecydujesz, czy chcesz wykupić ofertę abonamentową, ofertę na kartę czy po prostu zakończyć korzystanie z oferty bez żadnych dodatkowych kosztów.

ORANGE TV

Mistrzostwa Świata w 4K w Orange
fot. screen ze strony Orange

Wszystkie mecze mundialu w jakości 4K będą dostępne w Orange TV bez dodatkowych opłat dla klientów posiadających łącze światłowodowe i dekoder umożliwiający odbiór 4K.

KABLÓWKI

Cable guy 4K
fot. screen z filmu Telemaniak

Kanał TVP 4K będzie dostępny też w niektórych ofertach kablówek (lista aktualizowana):

 • WTvK (Winogradzka Telewizja Kablowa) w ramach pakietu Mistrzostwa Świata 2018 4K w  cenach 50 zł (dla abonentów Canal+) i 100 zł dla każdego. Sieć też udostępni abonentom TVP Sport w jakości HD. Jest to telewizja kablowa z Poznania.
 • Telewizja Kablowa Koszalin  - dostęp dla abonentów Canal+ będzie kosztować 49 zł, pozostali zapłacą 99 zł. Oferta jest dla abonentów, posiadających moduł CAM z kartą warunkowego dostępu w odbiorniku TV wyposażonym w technologię 4K, ponieważ sieć kablowa nie ma w swojej ofercie dekoderów obsługujących 4K.

TVP oferuje dostęp do kanału TVP 4K dla każdej sieci kablowej zainteresowanej ofertą. Sieci kablowe muszą zapłacić 75 złotych netto "od gniazdka". Dla tych, którzy wykupili Canal+ ta cena jest o połowę mniejsza. Szkopuł to oczywiście znowu to, czy dana kablówka posiada możliwość nadawania sygnału w 4K, a jej klienci jego odbioru. Niestety w Polsce nadal lista sieci kablowych gotowych na 4K jest bardzo krótka.

STREFY KIBICA, PUBY, OGRÓDKI I INNE LOKALE

Strefa kibica
fot. zdjęcie royalty free

Jeżeli zechcecie wybrać się na mecz z przyjaciółmi do pubu lub strefy kibica, musicie najpierw sprawdzić, czy dany lokal wykupił prawo do transmisji publicznej od TVP. Telewizja oferuje w tym zakresie trzy pakiety (oferta dostępna TUTAJ). Pierwszy – najtańszy, kosztujący 2 tysiące zł, obejmuje możliwość korzystania z sygnału telewizyjnego kanałów TVP podczas trwania mundialu, obsługę merytoryczną i handlową, zgłoszenia oraz wpis na oficjalną listę stref kibica. Drugi –  kosztujący 3 tysiące zł za jeden ekran, zapewnia (oprócz tego, co pakiet podstawowy) również sprzęt do dekodowania sygnału satelitarnego TVP, kartę dekodującą moduł CAM oraz obsługę prawną. Natomiast najdroższy pakiet, który kosztuje 4 tysiące zł za jeden ekran, pozwala dodatkowo na skorzystanie z wysokiej jakości sygnału serwisu Multicast IP. Ponadto jeśli lokal nie świadczył wcześniej działalności w tym zakresie, może zajść możliwość wykupienia licencji od FIFA, która w zależności od liczby kibiców waha się od tysiąca do 14 tysięcy dolarów.

Multikino
fot. materiały prasowe

Swoją propozycję przygotowało też Multikino. Na wielkim ekranie będzie można obejrzeć wszystkie mecze reprezentacji Polski oraz finał Mundialu. Tyczy się to meczy grupowych oraz kolejnych, jeśli uda się nam awansować. Ceny wahają się od 5 złotych (z zestawem kibica) do 25 złotych (w przedsprzedaży do 18 czerwca po 15 złotych). Pokazy na żywo będą dostępne w 30 kinach w największych miastach Polski. Transmisja będzie w HD.

OPERATORZY ZAGRANICZNI

BBC iPlayer 4K Mundial Rosja 2018
fot. screen z serwisu BBC iPlayer

Jeżeli nie przepadamy za duetem komentatorskim Szpakowski-Laskowski, to możemy legalnie oglądać transmisje np. po niemiecku w kanałach ZDF i ARD – oba kanały dostępne są za pomocą satelity ASTRA (najprawdopodobniej na satelicie HOT BIRD oba kanały będą zakodowane na czas mundialu). ZDF można oglądać w Internecie (TUTAJ) w języku niemieckim bez blokady geograficznej (blokadę jednak wprowadzono). Warto nadmienić, że podczas EURO 2016 stream ZDF umożliwiał poza oglądaniem wydarzenia na żywo także dostęp do wielu dodatkowych funkcji jak powtórki z wielu kamer czy oglądanie na żywo reakcji trenerów i ławki przez cały mecz, o czym pisaliśmy dla Was TUTAJ

Natomiast dla posiadaczy urządzeń 4K (takich jak tablety, komputery, monitory, rzutniki i np. najnowszej wersji Chromecast Ultra) oraz potrafiących korzystać z rozwiązań omijających blokady regionalne (np. za pomocą np. VPN) dostępne są następujące możliwości (legalność takich działań zawsze pozostaje w kwestii oceny ich potencjalnych skutków przez korzystających z nich użytkowników):

 • BBC iPlayer - największy brytyjski nadawca (odpowiednik polskiego TVP) oferuje dostęp w 4K za darmo do wszystkich meczy mundialu 2018 za pośrednictwem swojej aplikacji (WWW, Android i iOS). Nadawca poinformował niedawno także, że ma też w planach możliwości oglądania meczów w technologii rzeczywistości rozszerzonej - VR, która ma symulować wrażenie, jakby mecz oglądało się siedząc na stadionie. Specjalna aplikacja ma być dostępna dla iOS, Android, Gear VR, Oculus Go i PlayStation VR bliżej terminu rozpoczęcia Mundialu.
 • ITV Player - podobna sytuacja jak wyżej, ale bez VR. Streaming również dostępny za darmo
 • YouTube Live TV - usługa dostępna na terenie USA za opłatą.
 • TRT 4K - turecki kanał oferujący oglądanie meczy w 4K. Możliwe oglądanie po satelicie po odpowiednim jej ustawieniu. Na stronie operatora dostępny jest także darmowy streaming w HD (TUTAJ)
 • beIN Sports - darmowy streaming katarskiego kanału TV
 • Fox Sport Go - darmowy streaming amerykańskiego kanału TV
 • CTV/TSN - darmowy streaming kanadyjskiego kanału TV
 • KODI - oprogramowanie dostępne na PC, Mac i urządzeniach mobilnych. Dzięki vpn można uzyskać dostęp do brytyjskich lub amerykańskich kanałów z mundialem.

Tyle od nas dla Was. Jeśli uda Wam się znaleźć inne możliwości oglądania mundialu czy ciekawostki jak te od BBC czy ZDF, to zachęcamy do komentowania pod naszym tekstem, będziemy go stale wraz z Wami aktualizować.

No i na koniec jeszcze jedno: "POLSKA!"

Źródło: zdjęcie główne: fifa.com

Co o tym sądzisz?

Wkrótce dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV