Najciekawsze gry na podstawie seriali
Dla producentów gier wideo seriale nigdy nie były tak wielką inspiracją jak filmy. Mimo to na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w sklepach pojawiło się sporo tytułów, które przygotowane były dla fanów najpopularniejszych amerykańskich produkcji telewizyjnych. Poniżej przypominamy najlepsze gry na podstawie seriali.
Dla producentów gier wideo seriale nigdy nie były tak wielką inspiracją jak filmy. Mimo to na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat w sklepach pojawiło się sporo tytułów, które przygotowane były dla fanów najpopularniejszych amerykańskich produkcji telewizyjnych. Poniżej przypominamy najlepsze gry na podstawie seriali.
"24: The Game"
("24 godziny")
Ekskluzywny tytuł na konsolę PlayStation 2, który pojawił się w sklepach w 2006 roku i był dedykowany fanom przygód Jacka Bauera. Licencja obejmowała m.in. bohaterów i aktorów znanych z serialu "24 godziny", którzy użyczyli swoich głosów w grze. Mogliśmy usłyszeć w niej m.in. Kiefera Sutherlanda, Elishę Cuthbert i Carlosa Bernarda. Z kolei muzykę stworzył Sean Callery.
Akcja rozgrywa się pomiędzy 2. a 3. sezonem, więc nie powiela wydarzeń znanych z serialu, ale mocno nawiązuje do tego, co wydarzyło się w 2. serii. Dla przykładu: w grze możemy ustalić, kto stoi za próbą zabójstwa senatora Palmera (cliffhanger kończący 2. sezon).
[video-browser playlist="650075" suggest=""]
Pod względem rozgrywki „24: The Game” jest mocno różnicowane, ale dziś nazwalibyśmy tę produkcję grą akcji z elementami przygodowymi. Co istotne, twórcom udało się zachować charakterystyczne tempo akcji. Na ekranie dzieje się dużo, misji do wykonania jest sporo, a stawka rośnie z minuty na minutę. Wykonaniem zachwycają też cut-scenki, które reżyserią nie ustępują temu, co oglądaliśmy w serialu. Wśród wad wymienia się kłopotliwe sterowanie i słabe AI wrogów.
„24: The Game” spełniło oczekiwania fanów i było ciekawym urozmaiceniem całej historii, ale trudno było przypuszczać, by grą zainteresował się ktoś, kto nie znał przygód Jacka Bauera.
"Dexter: The Game"
("Dexter")
Stosunkowo nowa, wydana w 2011 roku produkcja, która początkowo tworzona była na system iOS (iTouch, iPhone, iPad), a dopiero później trafiła na blaszaki. To okazało się jej największą bolączką. Producentom nie chciało się przystosować oprawy wizualnej do panujących standardów i po prostu skopiowali na PC grę, w którą można było grać na komórkach i tabletach.
[video-browser playlist="650077" suggest=""]
Sama produkcja to połączenie przygodówki i gry akcji z elementami skradankowymi. Główny bohater, Dexter Morgan, dociera na miejsce zbrodni, analizuje dowody i poszlaki zostawione przez przestępcę, a następnie postanawia go schwytać. W grze słyszymy głos Michaela C. Halla, a cała historia prezentuje stosunkowo przyzwoity poziom, niestety w bardzo słabej oprawie graficznej, co zresztą widać na powyższym zwiastunie.
"The Simpsons: Hit and Run"
("Simpsonowie")
Zdecydowanie najlepsza odsłona growych przygód bohaterów znanych z serial “Simpsonowie”, która momentami dość mocno przypomina “Grand Theft Auto”. Za scenariusz odpowiadają twórcy serialu, dzięki czemu historia wciągała fanów od pierwszych minut. Osadzona w Springfield fabuła rozpoczyna się w momencie, gdy mieszkańcy miasta zaczynają znikać, a na ulicach zainstalowane zostają kamery szpiegowskie. Główny bohater, Homer, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i przeprowadzić własne śledztwo.
[video-browser playlist="650079" suggest=""]
„Simpsons: Hit and Run” przypominało „GTA” choćby przez wykonywanie misji przy wykorzystaniu pojazdów i chodzenie pieszo po mieście. W grze pojawiają się bohaterowie znani z serialu, a także budynki, w których rozgrywała się akcja „The Simpsons”.
Gry z serii „CSI”
Gier na podstawie popularnego serialu proceduralnego stacji CBS powstało w ciągu ostatnich lat około 10. Każda z nich cechuje się przygodowo-detektywistycznym stylem i bohaterami, których znamy z serialu.
[video-browser playlist="650081" suggest=""]
Fabuła jest stosunkowo prosta, a naszym zadaniem – jako nowego członka oddziału CSI – jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych przygotowywanych przez twórców. Podobnie jak w przypadku wymienionego wcześniej „Dextera”, musimy analizować miejsca zbrodni, szukać dowodów, a także przesłuchiwać świadków.
„Stargate SG-1: Unleashed”
("Stargate SG-1")
Uniwersum "Gwiezdnych wrót" nie ma szczęścia do gier komputerowych. Najpierw przed ukończeniem prac skasowano "Stargate SG-1: The Alliance", potem ten sam los spotkał MMORPG pt. "Stargate Worlds". Światło dzienne ujrzało za to "Stargate Resistance", choć radość fanów nie trwała długo. Po niecałym roku od premiery wyłączono wszystkie serwery, a pozbawiony trybu single player tytuł stał się niegrywalny. Sytuację miało w końcu odmienić "Unleashed"...
Akcja gry ma miejsce gdzieś w ciągu sezonów 4-7 serialu "SG-1". Ziemianie cały czas walczą z Goa'uldami, Jack ma stopień pułkownika, Carter majora, a Teal'c nie zdążył jeszcze zapuścić włosów. Głównym wrogiem jest Amun, Goa'uld służący niegdyś zabitemu w filmie kinowym Ra. By go pokonać, drużyna w postaci Jacka O'Neilla, dr. Jacksona, Samanthy Carter i Teal'ca musi - dokładnie tak jak w serialu - stawić czoła wojownikom Jaffa i rozwiązać zagadki budowli sprzed tysięcy lat.
[video-browser playlist="650428" suggest=""]
Gra tworzona była z myślą o platformach mobilnych (ukazała się na iOS i Androida) i miała składać się z trzech odcinków. Miała, bowiem klątwa "Gwiezdnych wrót" w świecie gier komputerowych trwa. Firma Arkalis Interactive po wydaniu dwóch odcinków przeszła do historii, sprawiając, że nigdy nie poznamy zakończenia historii. Szkoda to tym większa, że postaciom głosów użyczyli aktorzy z serialu, a całość (przynajmniej to, co zrealizowano) została dość ciepło odebrana przez fanów. [Dawid Rydzek]
"Lost: Via Domus"
("LOST: Zagubieni")
Gra oparta na jednym z najpopularniejszych seriali ostatnich 20 lat. Miejscem akcji jest tajemnicza wyspa znana z serialu, na której rozbili się pasażerowie lotu 815. Fabuła nawiązuje do wydarzeń z 1. i 2. sezonu „Zagubionych”, ale też zahacza o 3. sezon (i bohaterów zwanych Innymi).
Gracz wciela się w Elliotta Maslowa, jednego z rozbitków, który w wyniku katastrofy utracił pamięć. Celem jest odkrywanie kolejnych szczegółów jego życia, zarówno poprzez to, co dzieje się na wyspie, jak i w retrospekcjach. Na swojej drodze spotykamy postacie znane z serialu, takie jak Kate, Jack, Sawyer czy Hugo. Pojawiają się też przedstawiciele Innych – Ben i Juliet.
[video-browser playlist="650083" suggest=""]
Produkcja Ubisoftu bardzo mocno nawiązuje do serialu i jego tajemniczości. Nie brakuje bliskich spotkań np. z czarnym dymem, a cała historia napisana jest w bardzo ciekawy i wciągający sposób. Niestety gra jest dość krótka i zamyka się w 7 rozdziałach.
"Game of Thrones: A Telltale Games Series"
("Gra o tron")
Najnowsza produkcja w zestawieniu, a jej twórcami jest uznane studio Telltale Games. To nie pierwsza próba przeniesienia serialowej „Gry o tron” na ekrany monitorów, ale prawdopodobnie najbardziej udana. Pod koniec 2014 roku „Game of Thrones” od Telltale Games doczekało się premiery 1. epizodu. Kolejne są już w drodze.
[video-browser playlist="650085" suggest=""]
„Game of Thrones” to gratka nie tylko dla fanów serialu, ale też dla wielbicieli książek George’a R.R. Martina. Opowiada o losach rodu Forresterów, który od zawsze wierny był Starkom. Akcja gry rozpoczyna się w momencie Krwawych Godów, a gracz kieruje poczynaniami najmłodszych członków rodu Forresterów.
Pierwszy epizod zwiastuje wciągającą historię, która w kolejnych odcinkach może rozwinąć się jeszcze lepiej.
"DuckTales Remastered"
("Kacze opowieści")
Jedna z najstarszych i najpopularniejszych w tym zestawieniu gier wideo - stworzona została na podstawie serialu animowanego, który w Polsce znamy jako „Kacze opowieści”. Dwuwymiarowa platformówka wydana została w 1989 roku na konsolę NES i opowiada o siostrzeńcach Kaczora Donalda. Głównym bohaterem jest z kolei Sknerus McKwacz, który musi odszukać porwanych Hyzia, Dyzia i Zyzia. Gra stworzona została przez Capcom. W 2013 roku amerykańskie studio WayForward wydało „DuckTales” w wersji Remastered na konsole PlayStation 3 i Xbox 360.
[video-browser playlist="650087" suggest=""]
Gra wiernie odwzorowuje produkcję z 1989 roku; odświeżono ścieżkę dźwiękową, a także lokacje i sceny znane ze starszej wersji. Wszystkie z nich przygotowane są w trójwymiarze, a gra zachwyca paletą barw i bajkową oprawą.
"Battlestar Galactica Online"
("Battlestar Galactica")
Jedyna w naszym zestawieniu gra przeglądarkowa, ale z marszu aspirująca do jednej z najlepszych produkcji opartych na serialach telewizyjnych. „BSG Online” to gra z gatunku MMO pozwalająca grać zarówno po stronie ludzi, jak i Cylonów, a kluczowa jest walka w przestrzeni kosmicznej za sterami statków.
[video-browser playlist="650089" suggest=""]
Twórcy, studio Bigpoint, przygotowali kilkadziesiąt misji do wykonania, które polegają nie tylko na wielkich kosmicznych bitwach, ale również na zbieraniu surowców. Gra zachwyca oprawą audiowizualną, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę, że odpalana jest w całości w naszej przeglądarce. Co istotne, to tytuł darmowy, więc możecie w niego zagrać już teraz.
"The Walking Dead"
("The Walking Dead")
Niniejsze zestawienie kończy jedna z najlepszych gier, która w 2012 roku zebrała nawet sporą liczbę wyróżnień Game of the Year. „The Walking Dead” to produkcja oparta na komiksach Roberta Kirkmana - osadzona w tym samym uniwersum co komiks i serial telewizyjny, ale opowiadająca własną historię bohaterów. Składający się z 5 epizodów 1. sezon to historia Lee opiekującego się małą dziewczynką o imieniu Clementine, którzy wspólnie starają się przetrwać w świecie opanowanym przez zombie.
[video-browser playlist="650091" suggest=""]
W niedawno zakończonym 2. sezonie gracz przejmuje kontrolę nad samą Clementine. Twórcy pracują już nad 3. serią, która wydana zostanie prawdopodobnie pod koniec roku. „The Walking Dead” zachwyciło nie tylko dojrzałą i brutalną historią, ale też wyborami, jakie stawiane są przed graczem. Determinują one dalszą rozgrywkę i niekiedy są kluczowe dla rozwoju wydarzeń.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat