Najniebezpieczniejsze narkotyki przyszłości w kinie i telewizji
Kino i telewizyjna dają pole do popisu kreatywnym twórcom, którzy na potrzeby produkcji muszą czasem wymyślać narkotyki przyszłości. Oto najbardziej znane z nich.
Autor: Katarzyna Jankowska
Kino i telewizyjna dają pole do popisu kreatywnym twórcom, którzy na potrzeby produkcji muszą czasem wymyślać narkotyki przyszłości. Oto najbardziej znane z nich.
Autor: Katarzyna Jankowska
Filmy i seriale science fiction przewidziały już niejedno. Znane ze "Star Treka" komunikatory zainspirowały do stworzenia telefonu komórkowego Martina Coopera, mogliśmy tam również oglądać drukarki 3D i inne niezwykłe wynalazki. Jednak w produkcjach SF mamy do czynienia nie tylko z pozytywnymi odkryciami nauki. Często towarzyszą im te bardziej niszczące produkty, jak choćby narkotyki. Czy w tej kwestii również przepowiedziano przyszłość? Oto przegląd najciekawszych narkotyków przyszłości w kinie i w telewizji.
Substance D (w wersji polskiej: Substancja A)
"Przez ciemne zwierciadło"
„Przez ciemne zwierciadło” to ekranizacja powieści Philipa K. Dicka z 1977 roku wydanej pod tym samym tytułem. Film opowiada historię tajnego agenta Freda (Keanu Reeves), który ma rozpracować siatkę handlarzy narkotyków dowodzonych przez Boba Arctora. Dealerzy rozprowadzają niebezpieczną Substancję A, która jest silnym psychoaktywnym narkotykiem powodującym zaburzenia osobowości. Przez narkotyk obie półkule mózgu zaczynają działać niezależnie od siebie.
[video-browser playlist="658369" suggest=""]
Prozium
"Equilibrium"
Prozium to narkotyk obowiązkowy, przyjmowany przez wszystkich mieszkańców Librii, państwa, które powstało po zakończeniu III wojny światowej. Zrujnowany świat nie może sobie pozwolić na kolejną wojnę, a ich przyczyną są, według włodarzy Librii, emocje. Każdy, kto zażywa ten narkotyk, w pewien sposób wyłącza swoje uczucia. Nie odczuwa gniewu, strachu, miłości czy radości. Wszystko jest obojętne, zimne, bezosobowe. Coś przerażającego.
[video-browser playlist="658372" suggest=""]
Dust
"Babilon 5"
W serialu „Babilon 5”, opisującym życie na stacji kosmicznej pełniej różnych ras i gatunków, również nie zabrakło narkotyków. Gdzie są istoty inteligentne, tam są środki odurzające. Dust to narkotyk, który pozwalał na telepatyczne wtargnięcie do umysłu drugiej istoty. Proces ten był bolesny dla ofiary. Narkotyk potrafił permanentnie budzić zdolności telepatyczne u niektórych nietelepatycznych gatunków. U ludzi proces był niestabilny i wywoływał poczucie haju, który pozwalał im na przejażdżkę po cudzym umyśle.
Slo-Mo
"Dredd"
Sędzia Dredd (Karl Urban), dbający o przestrzeganie prawa w postapokaliptycznym Mega-City One, trafia do bloku zarządzanego przez bezlitosną Ma-Mę (Lena Headey), szefową narkotykowego gangu. Ma-Ma produkuje i sprzedaje narkotyk zwany Slo-Mo. Stokrotnie przyspiesza on pracę mózgu i wyostrza zmysły, przez co otoczenie zdaje się zwalniać. Niezwykle uzależniający i bardzo niebezpieczny narkotyk, po którym wszystko widzi się w tęczowych barwach.
[video-browser playlist="658375" suggest=""]
Nuke
"RoboCop 2"
Policjant przywrócony do życia w zbroi do walki z kryminalistami musi walczyć z nowym narkotykiem o nazwie Nuke. Środek ten jest oczywiście silnie uzależniający. Jego głównym celem jest wywołanie przyjemności. Daje potężne uniesienie i wyostrza zmysły. Ma kilka odmian:
- Red Ramrod,
- White Noise,
- Blue Velvet,
- Black Thunder.
Najpopularniejsza jest ta czerwona.
[video-browser playlist="658377" suggest=""]
Neuroin
"Raport mniejszości"
Szef Agencji Prewencji, John Anderson (Tom Cruise), po stracie syna narkotyzuje się substancją o nazwie Neuroin. Narkotyk podawany jest w postaci gazu za pomocą plastikowego inhalatora. Jest silnie uzależniający, a w działaniu przypomina heroinę. Otępia zmysły i daje efekt relaksującej euforii.
Ketracel-white
"Star Trek"
Ketracel-white to dość wyjątkowy narkotyk. Jego użytkownikami jest tylko rasa Jem'Hadar, która jest do tego odpowiednio genetycznie zmodyfikowana. Narkotyk jest silnie uzależniający, łagodzi potrzeby jedzenia i picia. Ketracel-white sprawia, że przyjmujący go żołnierze są lojalni wobec swoich panów. Dawki narkotyku są wydawane przez przełożonych. Odstawienie skutkuje bólem, napadami lęku, utratą kontroli nad sobą i niemożnością używania kamuflażu, a w końcu prowadzi do samobójczego szaleństwa. Narkotyk pozwalający kontrolować całą armię to coś, do powstania czego nie można dopuścić.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 47 lat
ur. 1967, kończy 58 lat
ur. 1977, kończy 48 lat
ur. 1979, kończy 46 lat
ur. 1986, kończy 39 lat