Nowe Horyzonty 2019: premiery, które wstrząsną festiwalem. Które filmy trzeba zobaczyć i dlaczego?

Jutro rozpoczyna się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, czyli jedno z większych filmowych wydarzeń w Polsce. Które filmy warto obejrzeć na festiwalu?

Jutro rozpoczyna się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, czyli jedno z większych filmowych wydarzeń w Polsce. Które filmy warto obejrzeć na festiwalu?

19. MFF Nowe Horyzonty rozpocznie się 25 lipca, kiedy to festiwal otworzy polska premiera filmu Portret kobiety w ogniu. Podczas wydarzenia organizowanego we Wrocławiu nie zabraknie też innych, świetnie ocenianych za granicą filmów, a wiele z nich będzie miało swoją polską premierę podczas festiwalu. 

Planowane są również spotkania ze znakomitymi twórcami i dyskusje poświęcone filmom. Z okazji 19. edycji festiwalu, przygotowaliśmy zestawienie produkcji, które naszym zdaniem zapowiadają się najciekawiej. Nie zabraknie więc nowego filmu Quentina Tarantino zatytułowanego Pewnego razu... w Hollywood produkcji Parasite, która zdobyła Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, czy też nowego filmu Obywatel Jones w reżyserii Agnieszki Holland. Wszystkie wymienione produkcje i wiele więcej można będzie oglądać do 4 sierpnia we Wrocławiu. 

10. Dzięki Bogu

Kolejny ważny film w kontekście instytucji Kościoła i jego grzechów. Zobaczymy trzech bohaterów, którzy chcą zmierzyć się z demonami przeszłości i postawić przed wymiarem sprawiedliwości księdza, który molestował ich w dzieciństwie. Za kamerą stoi François Ozon.

9. Obywatel Jones

Fabuła filmu skupia się na osobie Garetha Jonesa, korespondenta Western Mail, który w 1933 roku wyrusza do ZSRR. Mężczyzna miał przeprowadzić wywiad ze Stalinem, ale zajął się tematem straszliwego głodu panującego na Ukrainie. W roli głównej występuje James Norton. Za kamerą stoi Agnieszka Holland.

8. Młody Ahmed

Historia filmu opowie losy trzynastoletniego Ahmeda, który pozbawiony opieki ojca zafascynował się radykalnymi poglądami lokalnego ekstremistycznego imama. Modli się pięć razy dziennie i pilnie studiuje Koran. Ahmed ostatecznie trafia do ośrodka poprawczego, gdzie poznaje Louise, która proponuje mu przejście na islam. Dojrzewający nastolatek musi skonfrontować się z własnymi emocjami.

7. Zdrajca

Kolejny film Marco Bellocchio, w którym tym razem przedstawia historię Tomasso Buscetty, jednego z prominentnych członków cosa nostry, który zasłynął także mianem największego zdrajcy, kiedy to złamał omertę, mafijną zmowę milczenia. Jego zeznania doprowadziły do procesu przeciwko Cosa Nostrze, tzw. maxiproces. Skazano wówczas ponad trzystu mafiosów.

6. The Souvenir

Joanna Hogg prezentuje nowy melodramat, gdzie główną rolę odgrywa Honor Swinton Byrne (córka Tildy Swinton, która także występuje w tym filmie). Jest to historia Julie, pochodzącej z bogatej rodziny studentki szkoły filmowej, która zajmuje się właśnie swoim pierwszym projektem. Poznaje jednak o wiele starszego mężczyznę. Bohaterowie zakochują się w sobie i postawiają ze sobą zamieszkać. Nic nie było jednak takie, jak planowali.

5. Ból i blask

Nowy film Pedro Almodovara, który zapowiadany jest jako "autobiograficzne" dzieło hiszpańskiego reżysera. W głównej roli zobaczymy Antonio Banderasa. W obsadzie są też Penélope Cruz (w roli matki reżysera) oraz Raúl Arévalo.

4. Matthias i Maxime

Kolejny film debiutujący na festiwalu w Cannes. Nowy projekt Xaviera Dolana przedstawi nam historię Maxa oraz Matta, dwóch przyjaciół, których losy różnie się potoczyły. Ich życie zmieni jednak niespodziewany pocałunek. Do głosu nagle dojdą skrywane przez lata uczucia.

3. Portret kobiety w ogniu

Nagrodzony w Cannes za scenariusz melodramat Céline Sciammy. Akcja rozgrywa się w Bretanii w 1770 roku i przedstawia jak najbardziej współczesne pragnienia i uczucia. Ich wyrazicielkami są szykowana do aranżowanego małżeństwa arystokratka Héloïse oraz jej portrecistka, Marianne. Intymna więź, jaka nieoczekiwanie rodzi się pomiędzy nimi, stanie się siłą zdolną przełamać niejedno tabu.

2. Pewnego razu... w Hollywood

Pewnego razu... w Hollywood to najnowszy film w reżyserii Quentina Tarantino. Akcja rozgrywa się w 1969 roku, a głównymi bohaterami są gwiazdor telewizji Rick Dalton oraz kaskader i jego dubler Cliff Booth. Panowie próbują odzyskać swój blask i pozycję kolejnym projektem, przy okazji szukając dla siebie miejsca w nowym Hollywood.

1. Parasite

Parasite to nagrodzony Złotą Palmą w Cannes film, który opowiada o losach dwóch rodzin, pochodzących z przeciwległych krańców społecznych. Ki-taek, Chung Sook, Ki-jung i Ki-woo należą do biednej rodziny zajmującej się składaniem pudełek do pizzy. Wszystko zmienia się jednak w momencie, kiedy Ki-woo otrzymuje pracę nauczyciela angielskiego w bogatej rodzinie mieszkającej w niezwykłej rezydencji.

Źródło: Kino Nowe Horyzonty/ zdjęcie główne: KNH

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV