Paryż – miasto pełne filmów
Paryż to miasto magiczne, piękne i magnetyczne. Filmowcy nieraz je wykorzystują, aby ukazywać nietuzinkowe wydarzenia.
Paryż to miasto magiczne, piękne i magnetyczne. Filmowcy nieraz je wykorzystują, aby ukazywać nietuzinkowe wydarzenia.
Paryż, stolica Francji, miejsce, gdzie wszystko jest możliwe. Nie tylko miłość – wszystko. Tu szczur może być szefem kuchni, podczas rewolucji się śpiewa, a pod Luwrem schowani są (w zależności od potrzeb) kosmici albo religijne skarby. Oto nasz szybki przegląd, który ma dowieść, że Paryż sprawdza się w każdej konwencji i w każdym gatunku. Dla utrudnienia wywaliliśmy stąd od razu tytuły francuskie – przecież wpisywanie na listę "Amelii" byłoby pójściem na łatwiznę. I ograniczyliśmy się do XXI wieku, bo po co głębiej szukać, jak tu aż się roi od tych paryskich filmów. Oto więc dziesięć filmów z Paryżem:
Marzyciele (2003)
Paryż to w dużej mierze erotyka. Ten film pokazuje to równie dobrze co "Ostatnie tango w Paryżu" tego samego Bertolucciego, a ma dwie niewątpliwe przewagi: jest o ponad trzydzieści lat młodszy i ma w obsadzie Evę Green. Oto więc pamiętne zamieszki z 1968 r. i międzynarodowy miłosny trójkąt, w którym każdy próbuje coś odnaleźć... Obejrzyjcie sami:
[video-browser playlist="630654" suggest=""]
S@motność w sieci (2006)
Paryż po polsku. Jest taka niepisana zasada, że jeśli polski film ma jakieś sceny rozgrywające się w Paryżu, to z okna pokoju musi być widać wieżę Eiffla. I tu oczywiście też tak jest. Ale jeśli cokolwiek zostaje w głowie po seansie tego niespecjalnie udanego filmu, to właśnie ta wieża... między nogami Magdaleny Cieleckiej:
[video-browser playlist="630656" suggest=""]
Kod da Vinci (2006)
Jedna z najpopularniejszych powieści XXI wieku to thriller - wyprawa po paryskich zabytkach w poszukiwaniu religijnych fałszerstw sprzed wieków. Mniejsza o sens całej tej opowieści, ale stolica Francji z pewnością zyskała dzięki prozie Dana Browna rzesze turystów, którzy przyjeżdżali zobaczyć to wszystko na własne oczy. Nic więc dziwnego, że i Hollywood spróbowało zrobić na tym wszystkim swój interes:
[video-browser playlist="630658" suggest=""]
Ratatuj (2007)
To opowieść o wspomnianym we wstępie szczurze – szefie kuchni. Oczywiście animowana. Animacje paryskie to też spory temat ("Aryskotraci", "Dzwonnik z Notre Dame"). Pamiętam, gdy byłem na press junkecie "Ratatuja" (oczywiście w Paryżu) i spytałem producenta oraz szefa Pixara, Johna Lassetera, czy to nie jest tak, że robili ten film tylko po to, by mieć pretekst do przesiadywania tygodniami w drogich francuskich restauracjach. Spojrzał na mnie z uśmiechem i stwierdził "Wierzę w research".
[video-browser playlist="630660" suggest=""]
Uprowadzona (2008)
Tu z kolei ostra sensacja. W Paryżu porywają amerykańską nastolatkę, ale nie wiedzą, że jej tato to chodząca maszyna zagłady. No i on przylatuje do Paryża i zaczyna chodzić. Świetne kino, acz - co zabawne - współprodukowane przez samych Francuzów (to robota Luca Bessona). Jakby chcieli przekazać Amerykanom wiadomość: nie puszczajcie swoich nastoletnich córek na wakacje do Paryża – tu u nas jest naprawdę niebezpiecznie. Uwaga! Klip tylko dla tych, co już oglądali.
[video-browser playlist="630662" suggest=""]
O północy w Paryżu (2011)
Paryż á la Woody Allen. Czyż trzeba cokolwiek dodawać?
[video-browser playlist="630664" suggest=""]
Les Miserables Nędznicy (2012)
Najpierw Victor Hugo napisał wielką powieść o skomplikowanych ludzkich losach w XIX-wiecznym Paryżu. Potem Amerykanie zrobili z tego musical. Wreszcie ten musical sfilmowano. Ten Paryż wciąż tam jest, choć schowany za hollywoodzkimi gwiazdami, piosenkami, kostiumami itp. Ale wciąż jest.
[video-browser playlist="630666" suggest=""]
Smerfy 2 (2013)
Kino familijne w pełnej krasie. No bo przecież gdzie Gargamel mógłby się zahaczyć na stałe, jak nie w Paryżu, prawda? Świetna miejscówka. A paryskie hoteliki są wręcz stworzone dla małych niebieskich stworków:
[video-browser playlist="627693" suggest=""]
Na skraju jutra (2014)
Paryż zajęty przez kosmitów. Ale podobnie jak podczas II wojny światowej - będziemy próbować go odbić. To znaczy Tom Cruise będzie próbował. Więcej nie zdradzę, bo film tegoroczny i może jeszcze nie wszyscy widzieli. W trailerze nie znajdziecie Paryża, bo pojawia się on dopiero w dalszej części filmu, ale uwierzcie mi – jest tam.
[video-browser playlist="630668" suggest=""]
Jako w piekle, tak i na Ziemi (2014)
I wreszcie horror. Też tegoroczny, świeżutki. Bo musimy pamiętać, że pod tym uroczym miastem są zdecydowanie mniej urocze katakumby. Naprawdę tam są. A pod katakumbami też coś jeszcze być może...
[video-browser playlist="630670" suggest=""]
[image-browser playlist="580420" suggest=""]Nadzwyczajny przewodnik po filmowym Paryżu. Autor zabiera nas w niezwykłą podróż po miejscach przedstawionych w jednych z najznakomitszych produkcji światowej kinematografii, jak "Kod da Vinci", "Dziennik Notre Dame", "Królowa Margot", "Maria Antonina" czy "O północy w Paryżu". Książka łącząca w sobie film, literaturę i historię. Prawdziwe kompendium o najromantyczniejszym mieście na świecie.
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat