Repertuar kin Nowość Program TV

Tomb Raider – analiza zwiastuna

Zwiastun kinowego Tomb Raidera w jasny sposób pokazuje, że pod wieloma względami film będzie podobny do rebootu serii gier, który na rynku zadebiutował w 2013 roku.

Twórcy filmu nie kryli się z inspiracjami i od początku wspominali, że ich produkcja będzie czerpać z rebootu tej popularnej serii gier, który w 2013 roku trafił na pecety oraz konsole PlayStation 3 i Xbox 360 (a z czasem również na PlayStation 4 i Xboksa One). Pierwszy zwiastun pozwala jednak ocenić, ile elementów zostało tutaj zachowanych z materiału źródłowego, a ile nowych zostało dodanych.

Materiał rozpoczyna się od wprowadzenia do historii. Lara przychodzi do firmy swojego ojca, zaś my dowiadujemy się, że Richard Croft zniknął. Bohaterka odkrywa klucz do ukrytego pomieszczenia, w którym znajdują się zapiski zaginionego. Wynika z nich, że odnalazł on „grobowiec Matki Śmierci”. Ta nazwa może sugerować, że jego motywacje były podobne do tych z gry i starał się on odnaleźć sposób na przywrócenie do życia swojej zmarłej żony. Na początku widzimy też sceny z wyspy, w których Lara ubrana jest w strój wyglądający niemal identycznie jak w reboocie z 2013 roku.

Niedługo potem dowiadujemy się o istnieniu organizacji Trinity (Trójca), która pojawiała się również w grach (bardziej istotną rolę odegrała w Rise of the Tomb Raider z 2015 roku), zaś jej celem było odnalezienie artefaktów, które dawały posiadaczom nadludzkie moce. To właśnie Trójca w grze odpowiadała za zdyskredytowanie odkryć Richarda Crofta, a kiedy to nie przyniosło rezultatu – również za jego śmierć. Można spodziewać się, że również w filmie to oni stoją za pozbyciem się ojca głównej bohaterki, która tym sposobem będzie miała kolejny, bardziej osobisty powód do walki z organizacją.

Kolejna scena przenosi nas na pokład statku, gdzie poznajemy kolejnego bohatera, granego przez Daniela Wu. Lu Ren, bo tak nazywa się postać, prawdopodobnie przejmie tutaj obowiązki Conrada Rotha z serii gier i będzie mentorem oraz opiekunem głównej bohaterki. Późniejsze sceny, w której Lu Ren strzela z broni palnej, walczy z przeciwnikami i unika pułapek mogą sugerować, że ma on doświadczenie militarne, podobnie jak Roth, który przed wydarzeniami z Tomb Raider należał do Royal Marines.

To również Lu Ren wspomina o miejscu, do którego udaje się wraz z główną bohaterką i słyszymy, że to środek „Devil’s Sea”. Miejsce to jest ciekawe z dwóch powodów: po pierwsze – faktycznie istnieje, nazywane jest też Trójkątem Smoka i cieszy się niesławą ze względu na częste wypadki z udziałem statków oraz samolotów. Po drugie – to właśnie w tym rejonie rozbił się Endurance, statek znany z gry z 2013 roku. Wygląda więc na to, że miejsce akcji filmu i gry będzie takie same, chociaż już sam grobowiec i związana z nim historia będzie inna.

Krótko po efektownym skoku Lary z tonącego statku trafiamy wraz z nią na wyspę, gdzie poznajemy antagonistę, w którego wciela się Walton Goggins. Jego postać nazywa się Mathias Vogel – tak samo na imię miał czarny charakter z produkcji Crystal Dynamics, jednak wszystko wskazuje na to, że na tym podobieństwa się kończą. Znany z gier Mathias był szalonym fanatykiem i założycielem Bractwa Solarii, którego celem było znalezienie następczyni Himiko – Słonecznej Królowej. Postać grana przez Gogginsa sprawia wrażenie osoby bardziej zrównoważonej – prawdopodobnie jest on jednym z wyższych rangom członków Trójcy. Wypowiedziane przez niego słowa: „nie powinnaś była tu przybywać, ale cieszę się, że to zrobiłaś”, sugerują, że zamierza on wykorzystać wiedzę Lary do własnych celów – być może chodzi tu o odnalezienie grobowca i odkrycie tajemnicy nieśmiertelności, podobnie jak w grach. Niedługo później jesteśmy świadkami wymiany zdań Lary i prawdopodobnie właśnie Mathiasa – rozmowa sugeruje, że ojciec Lary i Vogel znali się wcześniej. W jednej ze scen widzimy również ludzi kopiących w ziemi – obecność uzbrojonych strażników sugeruje, że są to niewolnicy wykorzystywani do odnalezienia grobowca.

Końcówka zwiastuna zawiera efektowne sceny akcji, które przywodzą na myśl wyczyny z gier. Lara skacze, strzela z łuku i ledwo uchodzi z życiem, omijając o włos zabójcze pułapki. Pojawiają się tutaj również dwa charakterystyczne elementy, które nasuwają mocne skojarzenia z grą z 2013 roku – wrak samolotu oraz wielofunkcyjny czekan, który panna Croft, tak jak w grze, wykorzystuje zarówno do wspinaczki, ratowania się przed upadkiem oraz walki z oponentami.

Na sam koniec zostawiono jeszcze jedną scenę, w której wygląd bohaterki wyraźnie inspirowany jest klasycznymi produkcjami o słynnej pani archeolog. Lara ma tutaj obcisły top, skórzaną kurtkę, warkocz i dwa pistolety. Poznajemy też kolejną postać, graną przez Nicka Frosta.

Filmowy Tomb Raider zadebiutuje w kinach 16 marca 2018 roku. Będzie to kolejna próba ekranizacji przygód jednej z najpopularniejszych bohaterek gier wideo – wcześniej w jej rolę wcielała się Angelina Jolie.

Źródło: for. Warner Bros. Pictures

Najlepsze z 24h

Michalina Reda
breaking
-

James Gunn po Kosmosie MCU już…

News z ostatniej chwili - James Gunn, twórca Strażników Galaktyki, został zwolniony ze stanowiska reżysera…

Piotr Piskozub
-

[SDCC 2018] Venom bez trzymanki –…

Na Comic-Conie w San Diego wyświetlono nowy zwiastun filmu Venom. Choć materiał nie trafił do…

Michalina Reda
-

James Gunn wydał oświadczenie. Kolejne tweety…

Po wczorajszym zwolnieniu Jamesa Gunna przez Disneya, reżyser postanowił skomentować sytuację osobiście. Wstawia się za…

Adam Siennica
-

[SDCC 2018] Enterprise, akcja i Spock.…

Podczas San Diego Comic-Con odbył się panel 2. sezonu Star Trek: Discovery. Wyjawiono wiele szczegół…

Norbert Zaskórski
-

[SDCC 2018] Bratobójcza walka! Krwawy zwiastun…

Na San Diego Comic-Conie zaprezentowano zapowiedź drugiej części 5. sezonu popularnego serialu stacji HISTORY. Premiera…

-

[SDCC 2018] Tom Ellis o zmianach,…

Na San Diego Comic-Con pojawił się Tom Ellis, aktor odgrywający tytułową rolę w serialu Lucyfer.…

Co o tym sądzisz?