Wojna Winstona: Urodzony do wojny – recenzja książki
Michael Dobbs jest znany głównie jako autor trylogii "House of Cards". Tym razem też w klimatach politycznych, ale to już nie "fiction".
Michael Dobbs jest znany głównie jako autor trylogii "House of Cards". Tym razem też w klimatach politycznych, ale to już nie "fiction".
Rok 1938. Naziści wkraczają do Czechosłowacji. Brytyjski premier Neville Chamberlain stwierdza, że nic się nie stało i że Hitler mu obiecał, że to pojedynczy przypadek. Jednak tylko Winston Churchill rozumie, że przywódca Trzeciej Rzeszy na tym nie poprzestanie.
Autor cyklu o Francisie Urquharcie przedstawił w nim świat brytyjskiej polityki. Stawką w tamtej grze było stanowisko premiera. Tak samo jest w "Wojnie Winstona", tylko inne są warunki rozgrywki. O ile w przypadku przegranej skończony byłby tylko Francis, tak tu stawka jest najwyższa w historii - nie tylko Wielkiej Brytanii. Bo oto Europa staje u progu kolejnej wojny, a na czele najważniejszych rządów stoją osoby, które na to nie są przygotowane. Chamberlain był zwolennikiem polityki ustępstw wobec agresorów, a Mussoliniego uważał za równego partnera. Podobne poglądy miał premier Francji. Obaj wręcz panicznie bali się walki i każda ich decyzja była podszyta strachem, nawet ta o udzieleniu gwarancji niepodległości Polsce. Wszyscy wiemy jak się to skończyło. W takiej sytuacji przeciwko swojej partii i jej przywódcy wystąpił Winston Churchill - w tamtym czasie wyszydzany i ciągle obwiniany za niepowodzenie wojsk ententy w bitwie o Gallipoli. Podjęte przez niego działania miały uratować nie tylko Koronę, ale i Europę. I chociaż znamy wynik tego starcia, to jednak opowieść o jego kulisach jest emocjonująca. Tym bardziej, że oprócz postaci tworzących wielką politykę autor wprowadza też ludzi, którzy odczuwają jej efekty - pracownica poczty, fryzjer, prostytutka. Uzmysławia to czytelnikowi, że wojny na szczytach zawsze powodują lawinę na dole. Ponadto pisarz pokazuje, jak wiele znaczą wzajemne sympatie i antypatie - wielokrotnie to one były powodem działania, a starannie zaplanowana strategia.
Książka jest zdecydowanie dla osób zainteresowanych tematyką polityczno-wojenną. Dla zwykłego czytelnika problemem może być styl w jakim jest napisana. Wiele informacji istotnych dla fabuły zawarte jest nie w dialogach, lecz opisach, które potrafią być dosyć długie.
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Poznaj recenzenta
CzytalskinaEKRANIE Poleca
ReklamaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 53 lat
ur. 1955, kończy 70 lat
ur. 1962, kończy 63 lat
ur. 1953, kończy 72 lat
ur. 1970, kończy 55 lat