Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Belfer: sezon 2, odcinek 4 – recenzja

W nowym odcinku serialu Belfer Paweł wpada na trop niebezpiecznej grupy, co nie kończy się dla niego dobrze. Pojawia się także postać znana z poprzedniego sezonu. Czy był to dobry epizod? Sprawdźmy.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

W najnowszym odcinku Belfra Paweł Zawadzki w czasie prób do Balladyny odkrywa kopię scenariusza, która należała do Iwo. To znalezisko i pomoc Szymona doprowadzają go do tajemniczej grupy Nangar Khel, do której należał sprawca masakry w szkole. W tym czasie Tymek dowiaduje się, kto jest tajemniczą internautką, która rozsiewała plotki na temat wydarzeń w liceum. Jednak nie chcę dzielić się wynikami swojego śledztwa ze względu na Luizę.

Ten odcinek reprezentuje bardzo wiele przeplatających się ze sobą wątków, co jednak nie wzbudza pewnego narracyjnego chaosu, a poszczególne elementy są spójne i dobrze komponują się z fabułą. Twórcy umiejętnie połączyli kilka naprawdę ciekawych wątków między innymi ten związany z Nangar Khel, śledztwem w sprawie Gudrun i zakulisowymi problemami Kędzierskiego w CBŚ. Po raz kolejny w umiejętny sposób twórcy podsuwają nam tropy dotyczące głównej osi fabularnej, dawkując napięcie i unosząc cały czas nad historią ogromną aurę tajemnicy spowijającą wszystkich bohaterów. Spośród wielu elementów niepotrzebny jak na razie wydaje się wątek macierzyństwa, wprowadzający lekkie zamieszanie do narracji, jednak reszta działa do tej pory bez zarzutu.

Najciekawszym wątkiem jest na razie według mnie ten związany z tajemniczą grupą survivalową, która przygotowuje się na apokalipsę. Ich zachowanie w tym odcinku sugeruje, że mogą być bardzo niebezpieczni i zdolni do najgroźniejszych czynów, jednak tak naprawdę nadal mało wiemy o tej organizacji, poza dziwnymi plotkami i miejskimi legendami dotyczącymi grupy. Ta dziwna otoczka wokół Nangar Khel, która zostaje nam przedstawiona w serialu sprawia, że odczuwamy pewną atmosferę grozy i mroku, jaką niesie za sobą tajemniczy zespół. Natomiast nie tak dobrze wypadł wątek śledztwa Tymka i Luizy w sprawie tajemniczej Gudrun. Nie chodzi tutaj o to, że został kiepsko poprowadzony, ale po prostu według mnie za szybko rozwiązano tę sprawę, nie pozostawiając miejsca na domysły i element, w którym lubują się twórcy produkcji, czyli mylenie tropów.

Bardzo podoba mi się jak scenarzyści rozwijają postać Kędzierskiego, który w 1. serii był typowym policyjnym kowbojem gardzącym osobami ze swojego otoczenia i wiecznie starającym się być samcem alfa i najbardziej rozgarniętą osobą w pomieszczeniu. W tym sezonie w końcu możemy dostrzec jego inne oblicze, czego najlepszym przykładem jest ten epizod. Kędzierski nadal stara się pozować na największego twardziela, jednak możemy zaobserwować jego zwątpienie oraz bezradność w niektórych momentach, co sprawia, że staje się bardzo wielowymiarowa postacią. Twórcy po raz kolejny zaserwowali nam także bardzo dobry cliffhanger na końcu odcinka. Chodzi oczywiście o odwiedziny Pawła u Eweliny, dziewczyny, która w poprzednim sezonie w białych rękawiczkach doprowadziła do śmierci Asi Walewskiej. Nie wiadomo, w jakim celu nauczyciel odwiedził najbardziej znienawidzoną mieszkankę Dobrowic, ale to tylko zaostrza apetyt na to, co wydarzy się w kolejnych odcinkach.

Nowy epizod Belfra przynosi interesujące rozwinięcie niektórych wątków oraz zmyślne podkładanie tropów pod kolejne. Mimo kilku błędów jest to nadal dobra historia, a zakończenie odcinka sprawia, że jestem naprawdę ciekaw dalszego rozwoju fabuły.

Źródło: zdjęcie główne: Robert Pałka/CANAL+

Poznaj recenzenta

Norbert Zaskórski
Wielki fan dobrych thrillerów i science-fiction. Według niego najważniejsza w kinie jest dobrze poprowadzona intryga, powodująca u widza mind-blowing, po którym będzie zbierał szczękę spod kinowego fotela. Wielbiciel komiksów Marvela i DC oraz wszystkich produkcji telewizyjnych i filmowych związanych z superbohaterami. Pochłaniacz popkultury w ogromnych ilościach. Uwielbia wszelkie ciekawostki z planów oraz materiały zza kulis produkcji filmów i seriali.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Spider-Man szydełkuje, Thor pomaga ptaszkom. Herosi…

W sieci pojawiła się kapitalna galeria przedstawiająca superbohaterów i inne ikony popkultury w trakcie przebywania…

Piotr Piskozub
-

Plan Wonder Woman 1984 – Diana…

Do sieci trafiły kolejne zdjęcia i wideo z planu filmu Wonder Woman 1984 - możemy…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Ta postać mogła przeżyć wydarzenia z…

Wygląda na to, że jedna z postaci mogła przeżyć wydarzenia ukazane w filmie Avengers: Wojna…

Piotr Piskozub
-

Rozbrajający uśmiech Evangeline Lilly. Ant-Man i…

W sieci pojawiły się zakulisowe zdjęcia z planu filmu Ant-Man i Osa - widoczni są…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Jak Strażnicy Galaktyki 3 przeskoczą Wojnę…

Chris Pratt zabrał głos na temat tego, czy film Avengers: Wojna bez granic wpłynie na…

Aleksander Mazanek
-

Haker aresztowany za streamowanie porno na…

Kierowcy znajdują różne metody na radzenie sobie z rosnącymi nerwami podczas stania w korku, jednak…

Co o tym sądzisz?