Całe Ziemiomorze w jednym tomie
Data premiery w Polsce: 4 listopada 2013Talent pisarski Ursuli Le Guin jest po prostu nie do opisania - zwykłe "ogromny" nie oddaje fantazji i kreatywności, jaką cechuje się amerykańska autorka. Twórczość pisarki jest podziwiana i doceniana na całym świecie, co tylko potwierdzają liczne nagrody i rzesze fanów. Jej cykl Ziemiomorze wszedł do klasyki gatunku fantasy i po prostu trzeba go poznać.
Talent pisarski Ursuli Le Guin jest po prostu nie do opisania - zwykłe "ogromny" nie oddaje fantazji i kreatywności, jaką cechuje się amerykańska autorka. Twórczość pisarki jest podziwiana i doceniana na całym świecie, co tylko potwierdzają liczne nagrody i rzesze fanów. Jej cykl Ziemiomorze wszedł do klasyki gatunku fantasy i po prostu trzeba go poznać.
"Potrzebowałam sześciu książek i trzydziestu lat życia, by opowiedzieć historię Geda i Tenar. W tym czasie nieustannie dowiadywałam się czegoś nowego o krainach i ludach Ziemiomorza - bo wszystkie przygody i odkrycia bohaterów były też moimi przygodami i odkryciami" - to słowa, które specjalnie do polskich czytelników skierowała Ursula Le Guin w związku z ukazaniem się na rynku nowego, zbiorczego wydania cyklu Ziemiomorze. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka możemy bowiem cieszyć się całą serią zebraną w jednym tomie - zawiera on w sobie poszczególne powieści: "Czarnoksiężnik z Archipelagu" (przekład Stanisława Barańczaka), "Grobowce Atuanu" (przekład Piotra W. Cholewy), "Najdalszy brzeg" (ta i następne powieści w przekładzie Pauliny Braiter), "Tehanu", "Inny wiatr" oraz zbiór opowiadań "Opowieści z Ziemiomorza" (wszystkie również w tłumaczeniu Pauliny Braiter), czyli "Szukacz", "Diament i Czarna Róża", "Kości Ziemi", "Historia z Górskich Moczarów" i "Ważka".
Liczba tekstów zawartych w tej jednej pozycji jest naprawdę imponująca, a kiedy dodać do tego fakt, że cały tom liczy ponad 900 stron, można poczuć się nieco przytłoczonym. To jednak tylko pozory. Przepiękne wydanie - twarda oprawa, tematyczne mapy, do tego staranna redakcja są warte zachodu, a sama treść jeszcze bardziej. Jeśli ktoś nie słyszał o Ziemiomorzu, winien wiedzieć, że powieści Le Guin opisują historię maga Geda (zwanego Krogulcem) od czasów, gdy był małym chłopcem, Dunym, aż do lat dorosłości, oraz jego wspólne losy z Tenar, kapłanką Ziemiomorza. W tę opowieść wplecione są liczne barwne postaci oraz fantastyczne przygody rozgrywające się w malowniczym i niesamowicie pieczołowicie przedstawionym przez autorkę świecie magii i czarów, tytułowym Ziemiomorzu.
Cykl nie jest jedynie opowieścią o smokach, nadnaturalnych zjawiskach i magach. To też opowieść o trudach życia, o równowadze dobra i zła, o funkcjonowaniu społeczeństwa, o miłości... Tematy można by mnożyć i mnożyć. Nic dziwnego - przez trzydzieści lat, w trakcie których powstawała seria, autorka z pewnością miała mnóstwo przemyśleń, które z wyczuciem przelała na karty Ziemiomorza. Refleksje pisarki uwidaczniają się szczególnie przy opisie społeczeństwa - jej zainteresowanie antropologią kulturową przekłada się na szczegółowy obraz różnych jego kręgów, obraz wnikliwy i przenikający ludzką naturę, który pobudza do rozmyślań.
Książka zainteresuje zarówno wielbicieli twórczości Ursuli Le Guin, którzy teraz w jednym, pięknie wydanym tomie będą mogli cieszyć się całą sagą, jak również zainspiruje do lektury osoby zainteresowane fantastyką czy, szerzej, literaturą piękną, które jeszcze z różnych powodów nie miały styczności z Ziemiomorzem lub nie odkryły magicznej twórczości amerykańskiej pisarki. Jest godna polecenia każdemu, kto szuka bardzo dobrej lektury na długie zimowe wieczory - lektury, która pozwoli mu zanurzyć się w niesamowity świat magii i czarów.
Poznaj recenzenta
naEKRANIEPoznaj recenzenta
Dawid RydzekKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1942, kończy 82 lat
ur. 1966, kończy 58 lat
ur. 1974, kończy 50 lat
ur. 1944, kończy 80 lat