Detektyw Miś Zbyś na tropie – recenzja dwóch komiksów

Komiksy z serii Detektyw Miś Zbyś na tropie to przygodowa propozycja dla najmłodszych czytelników. Sprawdzamy jak wypada.

Ocena recenzenta:
6/10

Komiksy z serii Detektyw Miś Zbyś na tropie to przygodowa propozycja dla najmłodszych czytelników. Sprawdzamy jak wypada.

Niedawno do księgarń, za sprawą wydawnictwa Kultura Gniewu, trafiły dwa komiksy z serii Detektyw Miś Zbyś na tropie. Pierwszy z nich to wznowienie otwierającego serią albumu Lis, ule i miodowe kule, a drugi to premiera – czwarty już w cyklu tom zatytułowany Skarb kapitana Czarnofutrzastego.

Twórcy tej serii, scenarzysta Maciej Jasiński i rysownik Piotr Nowacki, postawili sobie niełatwe zadanie – chcieli stworzyć serię przeznaczoną dla najmłodszych czytelników; wręcz takich, którzy historię poznają za sprawą głosu rodziców. Konieczna była więc duża prostota scenariusza, przejrzystość historii i odpowiednia dla takiego odbiorcy. I cel ten w zasadzie udało się osiągnąć.

Bohaterami serii są tytułowy detektyw Miś Zbyś oraz jego pomocnik Borsuk Mruk. W pierwszej historii dostają zlecenie wyjaśnienia kradzieży miodu z Pszczelego Królestwa. Detektywi szybko trafiają na sprawcę i udają się za nim w długi pościg przez różne krainy. Nie zabraknie w nim różnych przygód i rozmaitych środków transportu, a całość oczywiście zakończy się happy endem.

Natomiast Skarb kapitana Czarnofutrzastego to już historia mniej detektywistyczna, a bardziej przygodowa. Bohaterowie wyruszają w poszukiwaniu ukrytego skarbu, czemu będą towarzyszyć liczne przygody i groźni piraci. Nie zabraknie też w końcówce zwrotu akcji.

Porównując albumy jeden i cztery widać, że twórcy nieco zmienili podejście do prowadzenia opowieści. Oczywiście w obu przypadkach jest ona linearna i prosta, ale jeśli w pierwszym miało się wrażenie postępujących po sobie oderwanych scen i wypowiedzi będących raczej stwierdzeniami niż próbami dialogu, to w najnowszej części fabuła i wymiany zdań przebiegają znacznie płynniej i bardziej naturalnie.

Twórcy pomyśleli też o bardziej interaktywnej formie niż samo czytanie. Od czasu do czasu bohaterowie zwracają się bezpośrednio do czytelnika prosząc np. o przypomnienie pewnych kwestii (to kolejna różnica między tomami – we wcześniejszym nie było to aż tak bezpośrednie). Pojawiają się także dwustronicowe plansze, przy których należy wykazać się spostrzegawczością lub dobrą pamięcią.

Jak zwykle w przypadku takich pozycji najlepszym i najbardziej krytycznym recenzentem byłby docelowy czytelnik, czyli kilkulatek. Niemniej można założyć, że przygody detektywa Misia Zbysia powinny mu przypaść do gustu – szczególnie gdy rodzic zaangażuje się w lekturę i będzie wykorzystywał przygotowane przez twórców narzędzia, które powinny przyciągnąć uwagę pociechy.

Źródło: fot. Kultura Gniewu

Lis, ule i miodowe kule

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Pedro Pascal

Pedro Pascal

ur. 1975, kończy 45 lat

Michael Fassbender

Michael Fassbender

ur. 1977, kończy 43 lat

Clark Gregg

Clark Gregg

ur. 1962, kończy 58 lat

Jaime Ray Newman

Jaime Ray Newman

ur. 1978, kończy 42 lat

Christopher Meloni

Christopher Meloni

ur. 1961, kończy 59 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV