Repertuar kin Nowość Program TV

 

 

 

Ocena recenzenta:
7/10

Fauna – recenzja gry planszowej

Przed nami druga edycja doskonale przyjętej gry Fauna, która wyszła z warsztatu znanego niemieckiego twórcy gier, Friedmanna Friese. Pierwsza edycja zebrała doskonałe oceny oraz nominacje do prestiżowych nagród. Jak radzi sobie druga?

Tradycyjnie, zacznijmy od pudełka. Ozdobione wizerunkami zwierząt prezentuje się bardzo ładnie, zresztą ogólnie wygląd gry jest bardzo przyjemny dla oka. Zarówno plansza przedstawiająca Ziemię, jak i karty, na których znajdują się poszczególne zwierzęta zrobione są kolorowo i z dbałością o szczegóły. Zdarzają się drobne błędy, jednak nie wpływają one mocno na odbiór gry (choć mogą pojawić się problemy później bo gra pokazuje nieco inny podział świata niż nauczyciele w szkole). Trochę gorzej wypada Fauna jeśli chodzi o wykonanie – planszy czy znacznikom nie mam nic do zarzucenia, natomiast karty.. cóż, same w sobie nie są wytrzymałe, a przez wzgląd na ich nietypowy rozmiar może być ciężko dobrać do nich koszulki. Biorąc pod uwagę, że Fauna jest przede wszystkim grą edukacyjną i grać w nią będą również dzieci, karty powinny być lepiej przemyślane pod względem odporności. Jeśli chodzi o ułożenie w pudełku, tu nie mamy się o co martwić – na wszystko znajdzie się miejsce i nic nie będzie nam latać podczas przenoszenia czy układania gry.

Jak wspomniałem, Fauna jest grą edukacyjną skierowaną zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. Minimalny wiek gracza to 10 lat. I nic dziwnego, bo niektóre pytania naprawdę potrafią być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o jakieś dziwaczne egzotyczne zwierzęta. Na szczęście jest podział na trudniejsze i łatwiejsze zwierzęta, więc możemy grać z młodszymi zawodnikami (lub takimi, którzy biologię mieli już dawno i nie wszystko już pamiętają). Liczba graczy sugerowana przez twórcę to od 2-6, jednak najlepiej gra się w cztery osoby (grając w dwie mamy po prostu quiz wiedzy o zwierzakach, ciężko jest strzelać). Zasady są banalnie proste, dlatego też nie będzie problemu z wytłumaczeniem reguł  graczowi. Każdy z nich dostaje sześć kostek (7 kostka ustawiona zostaje od razu na pozycji „Start”). Za pomocą kostek obstawiamy wielkość stwora, miejsce występowania i np. długość ogona. Przy większej liczbie graczy możemy wspomagać się ich wiedzą, wybierając podobne odpowiedzi (należy jednak uważać, bo przeciwnik też może nie mieć pojęcia, co robi!). Rozgrywka, wedle informacji z pudełka, to 45-60 minut, acz jeśli będziemy grać w pełnym składzie, czas gry może się przedłużyć. Co ciekawe, już w trakcie gry okazuje się, że samo zwycięstwo nie jest najważniejsze. Zamiast tego można oczekiwać naprawdę wielu śmiechów, co może wydawać się dziwne, biorąc pod uwagę, że to gra edukacyjna! Próby przypomnienia sobie poszczególnych długości, przyrównywanie potencjalnego zwierza do np. pudełka, książki czy (w naszym przypadku) chochli do zupy, naprawdę wzbudza ogólną wesołość

Fauna jest świetną grą edukacyjną, która zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. I choć pojawia się w niej dużo śmiechu, z pewnością pomoże też utrwalić sobie informacje odnośnie do zwierzaków z całego świata (w grze występuje ich 360!). Choć to ogromna liczba, brakuje jakichś dodatków do gry, bo po jakimś czasie wiele informacji na temat zwierzaków będziemy już znać na pamięć (edukacyjnie jest to oczywiście dobre, ale gra po jakimś czasie będzie się nudzić). Niestety na dodatki nie ma raczej szans. Niemniej, mimo kilku niewielkich mankamentów, Fauna to świetna gra, która, korzystając z wyświechtanego sloganu, „uczy i bawi”. Polecam zarówno miłośnikom biologii, jak i tym, którzy z różnych powodów chcą się w niej podciągnąć.

+ Uczy przez zabawę;
+ trafia do niemal wszystkich grup wiekowych;
+ nieskomplikowane zasady.

– Niewielkie błędy w mapie;
– zwierzęta w końcu się skończą, brak dodatków.

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Ant-Man – wielka frajda na planie…

W sieci pojawiła się galeria zakulisowych zdjęć z filmów Ant-Man i Ant-Man i Osa.

Piotr Piskozub
-

Avengers 4 to koniec Kapitana Ameryki…

Chris Evans poruszył kilka wątków związanych z filmem Avengers 4, w tym ten, czy produkcja…

Piotr Piskozub
-

Tom Hiddleston na plakacie dorysował Lokiego.…

Ekranowy Loki z MCU, Tom Hiddleston, w humorystyczny sposób dorysował Lokiego na plakacie jednego z…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Titans: sezon 1, odcinek 1 –…

Za nami pierwszy odcinek Titans, nowego serialu superbohaterskiego opartego na komiksach DC. Wybija się on…

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
-

Hellboy – wyciekł zwiastun nowej wersji…

Hellboy powraca w kompletnie nowej adaptacji komiksów Mike'a Mignoli, która nie jest związana z poprzednimi…

Piotr Piskozub
-

Liga Sprawiedliwości – oto murale ze…

W sieci pojawiły się zdjęcia murali ze świątyni Amazonek z filmu Liga Sprawiedliwości - na…

Co o tym sądzisz?