Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Moja najdroższa – recenzja książki

Okrzyknięta najważniejszą książką 2017 roku powieść Gabirela Tallenta pt. Moja najdroższa zapowiada mocne wrażenia. Czy tak jest w istocie?

Moja najdroższa, debiutancka powieść Gabriela Tallenta, to historia nastolatki, która wychowywana jest przez apodyktycznego ojca. Z jednej strony mężczyzna stara się wyszkolić ją w umiejętnościach pomagających w przeżyciu z dala od cywilizacji, z drugiej niewielką wagę przykłada do klasycznej edukacji córki i wymogów tradycyjnej szkoły. Gdyby tylko do tego się to sprowadzało, to co najwyżej mielibyśmy do czynienia z dziwakiem.

Niestety prawda jest o wiele brutalniejsza i smutna, a autor nie stara się tego złagodzić przed czytelnikiem. Turtle jest także przez swego ojca bezwstydnie wykorzystywana, zdominowana cieleśnie i psychicznie. Nie znając innych wzorców, jest w niego bezgranicznie zapatrzona… rzecz jasna do czasu. Powieść Tallenta opowiada właśnie o procesie budzenia się świadomości u bohaterki: zarówno dotyczącego własnego ja, jak i sytuacji, w jakiej się znalazła. Nie ma co ukrywać, nie jest to ani łatwy, ani przyjemny proces; także dla osoby o nim czytającej.

W powieści nie brakuje drastycznych scen… chociaż może nie opisów. Autor potrafi umiejętnie i dobitnie przedstawić sedno wydarzeń, ale jednocześnie nie zagłębiać się w szczegółowe opisy. Jest przynajmniej kilka scen, które wywołują dyskomfort czy nawet obrzydzenie, a jednocześnie, dla kontrastu, są i fragmenty, podczas lektury których u czytelnika budzi się poczucie sympatii i współczucia dla bohaterki.

Moja najdroższa - okładka
Źródło: Agora

Można się jedynie zastanawiać dlaczego Turtle dopiero w tym momencie, w którym ją poznajemy, zaczyna być świadoma patologicznej i toksycznej sytuacji, w jakiej przyszło jej żyć. W tym przypadku autor nie daje jednoznacznej odpowiedzi, a okoliczności dla Turtle pozornie wcale się znacząco nie zmieniły. Czy to kwestia narastającego „obłędu” ojca, czy kontaktu z osobami wykazującymi w stosunku do niej bezinteresowną sympatię i po prostu dobro, czy wreszcie pierwszego młodzieńczego zauroczenia… a najprawdopodobniej to wypadkowa splotu tych i jeszcze kilku innych czynników.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Pozostaje jedynie niewielki żal, że okładkowe zapowiedzi nie do końca zgodne są z faktyczną treścią powieści. Moja najdroższa to przede wszystkim historia traktująca o procesie, który doprowadził do wyrwania się córki spod jarzma opresyjnego rodzica, niż o samym akcie, który sfinalizował ewolucję świadomości głównej bohaterki. Niemniej w takiej formie, jaką zastajemy w książce, jest to historia jeszcze mocniejsza z punktu widzenia psychologii postaci, a w mniejszym stopniu nakierowana na sensację.

Moja najdroższa to mocna historia dziewczynki wykorzystywanej, molestowanej fizycznie i psychicznie przez swojego ojca. To także opowieść o nabieraniu świadomości, potrzebie własnego ja i realizowaniu marzeń, na przekór okolicznościom. To lektura nie zawsze przyjemna, ale finalnie jednak potrafiąca podnieść na duchu.

Źródło: fot. Agora

Poznaj recenzenta

Tymoteusz Wronka
Piszę o popkulturze, a przede wszystkim książkach i komiksach, już kilkanaście lat. Wyrosłem na fantastyce, ale obecnie chętnie sięgam po inne gatunki. Cenię przede wszystkim oryginalność, dobrze skonstruowanych bohaterów i wizję. Lubię dobrą rozrywkę, ale nie pogardzę też poważniejszymi produkcjami.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Ten fan tworzy grafiki z herosami.…

Grafik George Evangelista przedstawił w sieci nowe grafiki z ikonami popkultury - na jednej z…

Piotr Piskozub
-

Diana w kostiumie, Steve ją drażni.…

W sieci pojawiły się nowe zdjęcia i wideo z planu filmu Wonder Woman 1984, na…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Jak skończy się Avengers 4? Samuel…

Samuel L. Jackson jest święcie przekonany, że udało mu się rozgryźć zakończenie przyszłorocznego filmu Avengers…

Dawid Muszyński
-

Luke Cage: sezon 2 – recenzja

Obrońca Harlemu powraca. Czy jego powrót zwiastuje jakieś poprawy w 2 sezonie serialu? Sprawdzamy.

Ocena recenzenta:
7
Norbert Zaskórski
spoilery
-

Westworld: sezon 2, odcinek 9 –…

Trudne wybory, krwawe rozstania i bolesne starcie z rzeczywistością, czyli dzień jak co dzień w…

Ocena recenzenta:
8
Piotr Piskozub
-

Plotka: Kogo gra Pedro Pascal w…

W sieci pojawiły się nowe spekulacje na temat filmu Wonder Woman 1984 - są one…

Co o tym sądzisz?