Repertuar kin Nowość Program TV
Ocena recenzenta:
7/10

Outlander: sezon 4, odcinek 10 – recenzja

W najnowszym odcinku fabuła serialu Outlander zatacza koło. Wraz z bohaterami powracamy do lokacji znanych z początku czwartego sezonu. Mimo że mają miejsce istotne rozstrzygnięcia, całość toczy się w nieśpiesznym i dość refleksyjnym tempie.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Praktycznie przez cały epizod obserwujemy reperkusje zeszłotygodniowych wydarzeń, kiedy to twarz Rogera miała niemiłe spotkanie z pięścią Jamiego. Teraz mąż Brianny przemierza dzikie połacie Ameryki, będąc w niewoli Mohawków, a rodzina Fraserów próbuje żyć normalnie w swojej osadzie. Wkrótce jednak ich spokój zostaje zakłócony, bo prawda wychodzi na jaw, a Jamie musi skonfrontować się z pokłosiem swojej straszliwej pomyłki. Bohaterowie postanawiają przegrupować się i opuścić Fraser’s Ridge. Jamie i Claire udają się na poszukiwanie Rogera, a Brianna wraz z Murtaghem odwiedzają ciotkę Jocastę.

Po raz kolejny najważniejsze momenty odcinka to te, kiedy to poszczególne postacie wyjawiają sobie prawdę. Ich emocjonalne reakcje stanowią przerywniki w spokojnym tonie opowieści. Brianna, Jamie i Claire skupiają się na codziennych obowiązkach, wspominają, wpadają w zadumę, rozmawiają o codziennych rzeczach. W epizodzie jest kilka pozbawionych dialogów segmentów, kiedy to w towarzystwie nastrojowej muzyki delektujemy się pięknymi krajobrazami. Co jakiś czas twórcy podkręcają jednak dramatyzm, konfrontując postacie i popychając akcję do przodu. Jamie poznaje tożsamość oprawcy swojej córki, Brianna dowiaduje się, co zrobił jej ojciec, Jocasta spotyka nieznaną krewną. To właśnie w takich momentach opowieść najmocniej działa na emocje.

Prawda o pobiciu Rogera całkowicie zmienia tempo opowieści. Mimo że dramat przez cały czas wisi w powietrzu, po wyjawieniu pełnej prawdy robi się naprawdę intensywnie. Krzyki, inwektywy, wzajemne oskarżenia, latające meble i zasłużone ciosy, którymi Brianna „obdarowuje” Jamiego i Iana. W córce Claire płynie gorąca krew, o czym twórcy na każdym kroku nam przypominają. Brianna imponuje charakterem zarówno podczas wyładowywania swojego gniewu na ojcu, jak i wtedy, gdy rozpamiętuje gwałt, którego padła ofiarą. W ostatnich epizodach stała się ona pełnoprawną główną bohaterką opowieści, niepozornie odsuwając matkę w cień. Jesteśmy świadkami zmiany pokoleniowej w Outlanderze i ten fabularny dynamizm trzeba zaliczyć na plus. Claire i Jamie swoje już przeżyli. Czas dać im spokój i skupić się na nowych bohaterach.

Co słychać w takim razie u Rogera? Jak na historyka z XX wieku przystało szybko uwalnia się z niewoli u Indian i zanurza w leśnej gęstwinie. Młody mężczyzna wiele już doświadczył. Radzi sobie w przeszłości doskonale – ewidentnie został stworzony do podróży w czasie. Co prawda nie uchronił się przed ręką swojego teścia, ale jego pozostałe perypetie w XVIII wieku robią wielkie wrażenie. Twórcy wyraźnie nie chcą komplikować tutaj fabuły, rzucając mu dodatkowe kłody pod nogi czy wplątując go w bardziej skomplikowane i złożone wydarzenia. Gdy Roger trafia na wibrujące kamienie i wyciąga w ich kierunku dłoń, jasne jest, że zakochany na zabój fircyk, bez swojej niedawno poślubionej kobiety, nigdzie się nie wybierze.

Bieżący odcinek można nazwać przejściowym, mimo że momentami kipi on od emocji. Poszczególni bohaterowie zajęli swoje miejsca w boksach startowych. Niczym członkowie drużyny pierścienia z finału pierwszego tomu epopei Tolkiena, dzielą się, po czym ruszają w odmiennych kierunkach. Gdzie udadzą się Jamie i Claire? Jakie będą dalsze losy Rogera? Czy Murtagh skonfrontuje się ze Stephanem Bonnetem? Co czeka Briannę w rezydencji ciotki Jocasty? Końcowe rozstrzygnięcia sezonu zapowiadają się bardzo intrygująco.

Źródło: zdjęcie główne: Starz

 

 

Outlander

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry to walka o…

Do sieci wyciekły nowe materiały promujące film Avengers: Koniec gry - mamy na nich okazję…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – co trzyma…

Drugi zwiastun filmu Avengers: Koniec gry może rzucać nowe światło na fabułę - istotne znaczenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Norbert Zaskórski
-

Once Upon a Time in Hollywood…

W sieci zadebiutował pierwszy, oficjalny plakat promujący nowy film reżysera Pulp Fiction i Bękartów wojny.

Norbert Zaskórski
Plotka
-

Dragon Ball Super – kiedy powróci…

W sieci pojawiły się niepotwierdzone informacje na temat kontynuacji serialu Dragon Ball Super.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.