Stranger Things. Po drugiej stronie – recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 15 maja 2019Serial Stranger Things cieszy się na tyle dużą popularnością, że doczekał się komiksowego spin-offu. Jak wypada album Po drugiej stronie? Oceniamy.
Serial Stranger Things cieszy się na tyle dużą popularnością, że doczekał się komiksowego spin-offu. Jak wypada album Po drugiej stronie? Oceniamy.
Serial Stranger Things platformy Netflix trafił na idealny grunt, łącząc w sobie nostalgię do lat 80. ubiegłego wieku, elementy fantastyczne i sympatycznych, młodych bohaterów próbujących odkryć tajemnicę i uratować przyjaciela. To ciepła, pełna pozytywnych wartości opowieść, do tego świetnie wykonana i potrafiąca zainteresować fabułą. Nic więc dziwnego, że zyskała dużą popularność, a z małego ekranu trafiła także m.in. do książek i komiksów.
Stranger Things. Po drugiej stronie to pierwszy komiksowy spin-off wydany w naszym kraju. Fabuła komiksu przede wszystkim opowiada o tym, jak Will Byers zostaje porwany przez demogorgona do innego wymiaru, oraz o jego losach w tych odmienionych realiach. Przemierza on obcą rzeczywistość, próbuje nawiązać kontakt z domem, natrafia na niektóre echa wydarzeń mających miejsce w realnym świecie. Splata się to całkiem nieźle, choć oczywiście należy znać przynajmniej pierwszy sezon serialu, by w pełni to docenić.
Interesującym rozwiązaniem są „przebitki” na sesję RPG z udziałem młodych bohaterów, dzięki czemu mamy nieco urozmaicenia podczas lektury, a jednocześnie pozwala to na zrozumienie zachowania Willa – w obliczu nieznanego stara się zachowywać tak, jakby odgrywał swoją postać z gry, znajduje siłę we wcześniej przeżytych, wymyślonych przygodach.
Większość komiksu skoncentrowana jest na postaci Willa i jego losach w innym wymiarze. Skutkuje to specyficzną narracją, bardziej przypominającą opowieść. Nie ma w niej dialogów, a jedynie komentarze budujące nastrój i dopowiadające czytelnikowi kontekst, jeśli „dymki” z myślami bohatera nie wystarczają do przedstawienia danych wydarzeń.
Graficznie komiks stoi na przyzwoitym poziomie, z dość prostą kreską i stonowanymi barwami oddającymi naturę innego wymiaru. Czasem rysunki postaci wypadają słabo, ale przez większość kadrów rysunki spełniają swoje zadanie, a miejscami – szczególnie w końcówce, bardzo dobrze się uzupełnianą ze scenariuszem, potęgując klimat.
Stranger Things. Po drugiej stronie to pozycja przede wszystkim dla fanów serialu, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o wydarzeniach przedstawianych w pierwszym sezonie. Obawiam się, że jako pozycja niezależna, czytana bez znajomości serialowej fabuły, może być pozbawiona kontekstu, a przez to częściowo niezrozumiała. Niemniej jako uzupełnienie świata i dodatkowa historia w nim osadzona sprawdza się całkiem nieźle.
Źródło: fot. Dolnośląskie
Poznaj recenzenta
Tymoteusz WronkaKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1973, kończy 51 lat
ur. 1985, kończy 39 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1956, kończy 68 lat