Repertuar kin Nowość Program TV

 

Advertisement " "

 

Advertisement
 

Ocena recenzenta:
7/10

Tajemna historia czarownic – recenzja książki

Tajemna historia czarownic autorstwa Louisy Morgan to powieść obyczajowa w realiach historycznych, opowiadająca o kilku pokoleniach kobiet. Przeczytajcie recenzję.

Czasami przymiotnik „kobieca” towarzyszący słowu „literatura” nie bywa krzywdzący i znajduje się na właściwym miejscu. Tajemna historia czarownic Morgan jest bardzo kobieca, zarówno w narracji, jak i przedstawianej historii.

Wspomnienie okrutnych, niesprawiedliwych i fanatycznych polowań na czarownice (nie tylko średniowiecznych, ale oświeceniowych i późniejszych) wciąż budzą grozę. Prześladowanie przeważnie dotykały kobiet całkowicie niewinnych, na które składała donos zawistna sąsiadka czy zazdrosny sąsiad, znachorek, akuszerek i zamawiaczek (odbierających chleb niedouczonym medykom i aptekarzom, co musiało ich mocno złościć), ale czasem „czarownice” faktycznie parały się białą magią, bądź w nią wierzyły.

Znasz tę książkę?

Oceń:

0,0

Tajemna historia czarownic Louisy Morgan opowiada historię pięciu pokoleń kobiet z romskiego rodu Orchire, które przekazywały sobie zakazane rytuały i wiedzę o ziołach z matki na córkę, mocno wierząc w znaczenie niezwykłego kryształu, potęgującego ich moce. Każdy rozdział książki opowiada losy innej bohaterki, począwszy od 1821 roku i Nanette, której babka Ursule poświęciła życie, by ratować ród po Veronikę przeżywającą II wojnę światową.

Tajemna historia czarownic - okładka
Źródło: Prószyński i S-ka

Pełne miłości (przeważnie) relacje matek i córek nie zawsze szczęśliwe wybory życiowe, poświęcenie, determinacja, spełnianie marzeń i cena, jaka za to się płaci – dzieje kobiet z rodu Orchire obfitowały zarówno w szczęście, jak i nieszczęście, to ostatnie zwykle związane z tym, kim były i jakiego sekretu strzegły. Cieszy fakt, że każda z bohaterek sztafety pokoleniowej rodu Orchire została przedstawiona inaczej, żywiła innej pragnienia i nadzieje (prócz tego, że tradycyjnie wszystkie marzyły o mężczyźnie swego życia) i miały wyraźnie zarysowany własny charakter i osobowość. Dzięki temu każda z czytelniczek (bowiem to naprawdę literatura kobieca i nie sądzę, by sięgnął po nią mężczyzna) ma szansę znaleźć swoją ulubienicę, z która najłatwiej jej się będzie utożsamić. I być może, mimo licznych zagrożeń i niebezpieczeństw, które to ze sobą niosło w powieści, pod koniec niejedna czytelniczka poczuje żal, że sama nie jest czarownicą i nie posiada magicznego kryształu o tajemnej mocy. Bo każda kobieta w głębi ducha jest po trosze czarownicą.

Źródło: fot. Prószyński i S-ka
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – grafiki superbohaterów…

Do sieci trafiły nowe grafiki postaci z filmu Avengers: Koniec gry. Zobaczymy je na materiałach…

Adam Siennica
Plotka
-

Gotham – tak będzie wyglądać Joker?…

Gotham nie tylko pokaże Batmana w ostatnich odcinkach serialu, ale także w pełni ukształtowanego Jokera.…

Adam Siennica
-

Bumblebee to reboot? Hasbro potwierdza

Bumblebee miał bardzo luźny związek z filmami serii Transformers. Pomimo tego producenci zapewniają, że to…

Adam Siennica
-

Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw…

Dwayne Johnson opublikował zdjęcia z ostatniego dnia na planie filmu Szybcy i wściekli: Hobbs i…

Adam Siennica
-

Code 8 – fragment filmu sci-fi…

Code 8 to pełnometrażowy film science fiction oparty na krótkometrażówce pod tym samym tytułem. Do…

Adam Siennica
-

Shallow po polsku. Zobacz covery piosenki…

Shallow po polsku - naprawdę stworzono covery z tekstem przetłumaczonym na język polski. Czy brzmią…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]