Ocena recenzenta:
4/10

The Walking Dead: sezon 7, odcinek 14 – recenzja

W 14 odcinku nie brak wydarzeń istotnych dla fabuły The Walking Dead, ale bolesna przewidywalność i skupienie się na mało atrakcyjnym wątku nie daje satysfakcji.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Ten odcinek po raz kolejny buduje wrażenie powtarzalności. Zbawcy przyjeżdżają do Hilltop, by jedynie rozwścieczyć mieszkańców swoim zachowaniem. Ja wiem, że trzeba pokazywać powody do nadchodzącej wojny ze Zbawcami, ale ileż można? Cały ten wątek w Hilltop w większości czasu jest wymuszony, wtórny i nie do końca potrzebny. Tak naprawdę wynika z tego mała przemiana przywódcy, który nie chce wojny, więc to zwiastuje nadchodzący konflikt. Prawdopodobnie cel jest jeden – Maggie przejmie władzę w mieście, więc to kolejny dość przewidywalny krok. Trudno się emocjonować takimi wydarzeniami.

Plusem jest scena Maggie i Daryla. Z jednej strony da się wyczuć napięcie, gdy Zbawca przeszukuje znajdujący się nieopodal nich magazyn. Z drugiej strony jesteśmy wzruszeni, bo Daryl otwiera się przed nami wewnętrznie. To było potrzebne dla rozwoju postaci i zostało solidnie zrealizowane. Szkoda, że poza tym wątek Hilltop nie jest zbyt interesujący, a wręcz można uznać, że jest w większości wymuszony. Za oceanem ekscytują się orientacją seksualną Jesusa. Tylko jaki jest w tym sens? Scena jego rozmowy z Maggie zdecydowanie można uznać za zaletę odcinka. Subtelna, spokojna, szczera. I tyle, bo fakt, że Jesus lubi panów, nie ma żadnego znaczenia dla fabuły.

Większość odcinka skupia się na tym, co zostało już zapowiedziane, czyli wyprawie Rosity i Sashy. Ten wątek jest tak poprowadzony, jak można było oczekiwać. Nudno, nieciekawie i irytująco. Rosita cały czas zachowuje się tak samo absurdalnie, a Sasha najwyraźniej poszła z nią tylko po to, by ją uratować. Nawet szczera rozmowa pomiędzy kobietami nie działa najlepiej, bo twórcy zadbali o to, by widz nie odczuwał emocji Rosity, a i wydaje mi się, że Sasha ostatnio dużo straciła. Najgorsza w tym jednak jest przewidywalność oraz absurd planu obu kobiet. Przez to cały wątek jest niepotrzebnym zapychaczem, który zostaje wprowadzony na siłę. Końcowe minuty sugerują, że taka może być prawda. Wiemy, że aktorka grająca Sashę ma główną rolę w serialu Star Trek: Discovery, więc jej nieuchronna śmierć jest formalnością. Ten odcinek bardzo mocno to podkreśla. Problem w tym, że twórcy robią to po linii najmniejszego oporu. Sasha może nigdy nie była jakąś szczególnie ważną postacią, ale nawet ona zasługuje na to, aby jej śmierć miała jakieś znaczenie, a ten odcinek pokazuje jedynie bezsens, w który brną twórcy. Jej motywacje są niezrozumiałe i naciągane.

Wyjątkowy pod względem realizacji jest początek odcinka. Pięknie prowadzone, emocjonujące sceny, w których nie pada ani jedno słowo aż do przybycia Rosity. Jest w tym wyjątkowy klimat i subtelność. Coś pięknego! Szkoda, że podobna atmosfera rzadko gości w serialu.

Ten odcinek The Walking Dead nie mógł się udać. Absurd i bezsens wątku Rosity i Sashy z góry był skazany na porażkę i nawet najlepszą realizacją nie uratowaliby tego wątku. Szkoda, że w takim momencie sezonu twórcy idą na łatwiznę.

Źródło: zdjęcie główne: Gene Page/AMC

Poznaj recenzenta

Adam Siennica
Zastępca redaktora naczelnego naEKRANIE,pl. Dziennikarz z zamiłowania. Fan Gwiezdnych Wojen od ponad 20 lat, wychowywał się na chińskim kung fu, kreskówkach i filmach z dużymi potworami. Nie stroni od żadnego gatunku w kinie i telewizji. Choć boi się oglądać horrory. Uwielbia efekciarskie superprodukcje, komedie z mądrym, uniwersalnym humorem i inteligentne kino. Najważniejsze w filmach i serialach są emocje. Prywatnie lubi fotografować i kolekcjonować gadżety ze Star Wars.

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
spoilery
0 -

Avengers: Wojna bez granic – analiza…

Mieliśmy już okazję zobaczyć ostateczny zwiastun filmu Avengers: Wojna bez granic. Najwyższa pora rozebrać go…

Adam Siennica
0 -

Avengers: Wojna bez granic – Thanos…

Promocja Avengers: Wojna bez granic rozkręciła się na dobre. Do sieci trafiają kolejne materiały.

Adam Siennica
0 -

The Walking Dead: sezon 8, odcinek…

8. sezon The Walking Dead nadal nie zachwyca. Ponownie mamy niezłe pomysły, które są zrealizowane…

Ocena recenzenta:
5
Tymoteusz Wronka
0 -

Prawie 2/3 Polaków nie czyta. Są…

Biblioteka Narodowa zaprezentowała wyniki nowego badania czytelnictwa w Polsce. Podobnie jak w poprzednich latach wyniki…

Adam Siennica
0 -

Box Office: Czarna Pantera wyrównuje rekord…

Czarna Pantera nie daje szans konkurencji w amerykańskim box office. Tomb Raider nieźle sobie radzi…

Adam Siennica
spoilery
0 -

Czy zwiastun Avengers: Wojny bez granic…

Pełny zwiastun filmu Avengers: Wojna bez granic pokazał światu wiele epickich scen. Od kilku dni…

Co o tym sądzisz?