Tom Strong. Tom 1 - recenzja komiksu
Data premiery w Polsce: 21 kwietnia 2021Tom Strong to kapitalna, złożona z trzydziestu sześciu zwartych zeszytów, seria komiksowa stanowiąca hołd dla literatury groszowej i pulpowej, wymieszanej z klasycznymi opowieściami spod znaku super hero (kłaniają się przygody Supermana, Tarzana czy Fantastycznej Czwórki). Dodajmy do tego nazwisko scenarzysty recenzowanego runu (niekwestionowany mistrz pióra, Alan Moore), sporą dawkę niesamowitości, grozy i SF oraz sprawne ilustracje Chrisa Sprouse'a, a otrzymamy cykl z prawdziwego zdarzenia. Ku przygodzie!
Tom Strong to kapitalna, złożona z trzydziestu sześciu zwartych zeszytów, seria komiksowa stanowiąca hołd dla literatury groszowej i pulpowej, wymieszanej z klasycznymi opowieściami spod znaku super hero (kłaniają się przygody Supermana, Tarzana czy Fantastycznej Czwórki). Dodajmy do tego nazwisko scenarzysty recenzowanego runu (niekwestionowany mistrz pióra, Alan Moore), sporą dawkę niesamowitości, grozy i SF oraz sprawne ilustracje Chrisa Sprouse'a, a otrzymamy cykl z prawdziwego zdarzenia. Ku przygodzie!
Alana Moore'a nie trzeba przedstawiać nikomu. Mamy do czynienia z jednym z najwybitniejszych twórców komiksowych, który zrewolucjonizował ową gałąź sztuki, wyznaczając nowe standardy w całym medium. Brytyjski artysta od prawie czterdziestu lat tworzy inteligentne, zajmujące i oryginalne opowieści nagrodzone koszem prestiżowych nagród. Na swoim koncie ma popularne, ekranizowane tytuły, z których najważniejsze to: Strażnicy, V jak Vendetta oraz Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Warta odnotowania jest jego opasła powieść graficzna Prosto z piekła, w wyczerpujący sposób opowiadająca o sławetnym londyńskim mordercy, Kubie Rozpruwaczu, a także cykl Top 10, wstrząsający Miracleman, Zagubione dziewczęta oraz interesujące rozdziały Sagi o Potworze z Bagien. Trzeba dodać, iż Moore lata temu poświęcił się magii oraz okultyzmowi, przez co jest zwany Magiem z Northampton, a w swoich dziełach krytykuje prawicowe rządy, rasizm, nietolerancję oraz homofobię.
Niniejszy wolumin skupia się na szalonych perypetiach rosłego superbohatera, strzegącego prawa i porządku w fikcyjnym mieście Millenium City. Tom jest owocem miłości dwójki wybitnych naukowców, którzy w wyniku katastrofy morskiej wylądowali na skrywającej wiele sekretów, mitycznej wyspie Attabar Teru. W wyniku wieloletnich eksperymentów oraz za sprawą korzeni magicznej rośliny goloka, młody Strong zyskał ponadprzeciętne moce, w tym supersiłę, charyzmę i inteligencję. Po śmierci rodziców dalszym wychowaniem protagonisty serii zajął się mechaniczny opiekun Pneuman. Ostatecznie odważny bohater zdecydował się opuścić wyspę oraz zamieszkujące ją plemię Ozu i udać się do znajdującego się w Stanach Zjednoczonych mocno futurystycznego miasta Millenium City. Ożenił się z egzotyczną pięknością z plemienia Ozu, Dhaluą, a dzięki pędom goloki stał się niemal nieśmiertelny.
Akcja rzeczonego albumu rozgrywa się w 1999 roku i choć bohater wygląda na ledwo czterdziestoletniego mężczyznę, ma prawie sto lat. Z wielką werwą walczy z wszelakiej maści złoczyńcami, szaleńcami oraz obcymi najeźdźcami zagrażającymi bezpieczeństwu świata. W konfrontacji z wrogiem towarzyszą mu: piękna Dhuala, oddany Pneuman, wyszczekana córka Tesla oraz elokwentny goryl Salomon – udany eksperyment Stronga. Fenomenalnie wypada wachlarz ekscentrycznych i cudacznych wrogów super rodziny, na czele z opętanymi nazistami (wiekowy, powracający do świata żywych Paul Dorian Saveen, istna femme fatale, Ingrid Weiss), oślizgłą kreaturą (Pangeanin) oraz cyfrową inkarnacją azteckich bóstw.
Każda z nowel zebranych w debiutanckim tomie jest nowatorska, intrygująca i świetnie rozpisana. Wystarczy wymienić epizod z Tomem Strange z równoległej Ziemi czy wciągającą opowieść Tom Strange i jego widmowe autożyro, aby docenić scenopisarski kunszt twórcy Strażników. Ciekawym konceptem okazało się pokazywanie perypetii Stronga w formie krótkich komiksów czytanych w Millenium City przez małoletniego chłopca i innych fanów mocarza. Niektóre rozdziały koncentrują się na samodzielnych przygodach walecznej Teski oraz jej matki, Dhuali. Strzałem w dziesiątkę jest ukazanie cudacznych herosów z Terra Obscury, którymi przewodzi wspomniany Tom Strange.
Nieprawdopodobne historie napisane przez Moore'a czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, a jego pomysłowość nie zna granic. Do tego rysunki Chrisa Sprouse nawiązują do starych komiksów przygodowych wydawanych w groszowych czasopismach, co widać choćby w sylwetce i ubiorze głównego bohatera czy jego wrogach. Na poszczególnych planszach znajdziemy sporo odwołań do steampunku, taniej grozy, a nawet kreskówek (rozdział Funnyland! z króliczą wersją Stronga – Trusiem). Dla wielbicieli talentu Alana Moore'a oraz szalonej zabawy komiksem superbohaterskim i pulpą, rzecz obowiązkowa.
Poznaj recenzenta
Mirosław SkrzydłoKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat