Why Women Kill: sezon 1, odcinki 1-3 - recenzja

Why Women Kill to nowy serial Marca Cherry'ego, twórcy Gotowych na wszystko, który znów łączy obyczajową historię z dużą dawkę czarnego humoru.

Ocena recenzenta:
7/10

Why Women Kill to nowy serial Marca Cherry'ego, twórcy Gotowych na wszystko, który znów łączy obyczajową historię z dużą dawkę czarnego humoru.

Adam Siennica
Adam Siennica
Tagi:  why women kill 

Why Women Kill to serial, który pozwala Marcowi Cherry'emu na więcej, ponieważ realizuje go dla platformy CBS All Access, nie dla telewizji, jak Gotowe na wszystko czy Pokojówki z Beverly Hills. Oznacza to treść, która może być poważniejsza i może poruszać mocniejszą tematykę, używać wulgaryzmów i innych elementów wpływających na ciut wyższą kategorię wiekową. To nie tak, że Cherry robi coś wbrew swojemu stylowi, bo z większej swobody korzysta bezpiecznie i bez przesady. Daje świadomość, że nie ma ograniczeń i to wystarczy, ponieważ w późniejszym etapie serialu może to wykorzystać z przytupem.

Konwencja serialu jest dość nietypowa, bo obserwujemy historie trzech grup bohaterów w różnych dekadach - w latach 60. (idealne małżeństwo jak z obrazka), 80. (para z wyższych sfer, gdzie mąż okazuje się gejem) oraz w 2019 roku (otwarte małżeństwo, które zaprasza do trójkąta postać graną przez Alexandrę Daddario). Kompletnie inne epoki, inny światopogląd i inne postacie, których łączy pechowa rezydencja oraz jej sąsiad, który obserwuje tragiczne wydarzenia. Dostajemy więc sytuację, w której wiemy, że w każdej tej relacji dojdzie do morderstwa z rąk kobiety. Nie wiemy jednak do końca, która postać dokonuje zbrodni i kto jest ofiarą. Możemy się domyślać, ale to nie jest sednem serialu. Nim jest opowieść o tym, dlaczego do tego doszło. Co się wydarzyło w tej relacji, że doprowadziło do takiego obrotu spraw. Pierwsze trzy odcinki wskazują widzom różne tropy, problemy i potencjalne konflikty i choć wszystko jest utrzymane w luźnym, humorystycznym tonie, Cherry porusza w tym wiele ważnych spraw międzyludzkich relacji. 

Nie mam wątpliwości, że niektórzy widzowie nie zaakceptują ustalonej formy, ponieważ akcja skacze z jednej epoki, do drugiej i potem do trzeciej i tak dalej. Nie robi tego jednak chaotycznie, ale raczej przemyślanie i wizualnie przekonująco. Twórca zadbał o to, by miało to powiązanie tematyczne, czyli każda historia porusza określone problemy w związkach, ale robi to na swój indywidualny sposób. W każdym mamy potencjalne konflikty oraz wyraźne sugestie, dlaczego ktoś może popełnić morderstwo. Najciekawiej wypada historia z lat 60., ponieważ mąż bohaterki wygląda jak z jakiejś reklamy idealnego Amerykanina o hollywoodzkim uśmiechu. Ta perfekcja na pierwszym planie objawia się w każdym wątku, a rozwój historii pozwala zobaczyć ludzkie oblicza każdej relacji i jej przywary. To nadaje jakiejś wartości wydarzeniom i sprawia, że choć jest lekko i często prześmiesznie (Chery umie wprowadzać czarny humor), to ma to coś więcej do zaoferowania.

Why Women Kill to lekka rozrywka o humorystycznym tonie, która może być przyjemną odskocznią od poważniejszych produkcji. Jeśli komuś podobał się humor w Gotowych na wszystko, być może przekona go też w tym serialu. Choć czasem czuć, że Cherry zbyt bardzo lubuje się w inspiracjach telenowelami, tworząc osobiste problemy bohaterów.

Why Women Kill

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV