Boże Ciało - polski film walczy o nominację do Oscara. Jest komentarz reżysera

Boże Ciało to polski kandydat do Oscara. Reżyser Jan Komasa oraz producenci skomentowali decyzję komisji oscarowej.

Boże Ciało to polski kandydat do Oscara. Reżyser Jan Komasa oraz producenci skomentowali decyzję komisji oscarowej.

Adam Siennica
Adam Siennica

Boże Ciało walczy o nominację Oscara! Wiadomość o starcie filmu Jana Komasa w wyścigu po najważniejszą nagrodę filmową poznaliśmy 13 września. Jak na sukces Bożego Ciała zareagowali twórcy filmu?

Nie jest to pierwszy wyróżnienie Bożego ciała, ponieważ wcześniej  film otrzymał dwie nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji: Europa Cinemas Label oraz Inclusive Award Edipo Re. Potem był pokazywany na festiwalu w Toronto, gdzie zbierał pochlebne opinie. Kolejny etap? Festiwal w Gdyni. 

Komentarz reżysera Jan Komasa, twórcy takich filmów jak Miasto 44 i Sala samobójców, to przede wszystkim podkreślenie zaskoczenia, jak dobrze jego kameralny film został odebrany na świecie. Oto jak komentuje fakt, że Boże Ciało to polski kandydat do Oscara:

- Jest to dla mnie i dla całego zespołu ogromne wyróżnienie. Bardzo chcę z tej okazji podziękować producentom filmu i całej ekipie odpowiedzialnej za jego powstanie. To kameralny film, którego entuzjastyczny odbiór na całym świecie nas zaskoczył i przerósł nasze oczekiwania. Mam nadzieję, że ta niezwykła historia zyska teraz więcej możliwości, by dotrzeć do większej ilości widzów na świecie. 

Leszek Bodzak, producent filmu, podkreśla, że to zaszczyt reprezentować Polsce w walce o nominację do Oscara. Natomiast producentka Aneta Hickinbotham mówi o tym, że czeka ich ciężka praca. Oto ich komentarze o sukcesie filmu Boże Ciało Jana Komasy:

- Oczywiście to zaszczyt reprezentować Polskę w oscarowym wyścigu, zwłaszcza, że w tym roku powstało kilka naprawdę wybitnych filmów i to rękami uznanych mistrzów kina. Wydaje mi się, że Boże Ciało to jednak bardzo świeże i spełnione dzieło – z jednej strony artystycznie, a z drugiej strony przemawiające silnymi emocjami do masowego widza. Można w tym filmie odnaleźć wręcz westernowe schematy przybysza znikąd, który pojawia się w miasteczku i doprowadza do zmian, a jednocześnie jest tu obecna nasza polska, a może wschodnioeuropejska, wrażliwość młodych twórców i aktorów, którzy świetnie komunikują się z młodą widownią. Po świetnym przyjęciu Bożego Ciała w Wenecji i Toronto chcemy, żeby film obejrzało jak najwięcej widzów na całym świecie i mam nadzieję, że będzie on dobrą wizytówką polskiego kina na arenie międzynarodowej. – Leszek Bodzak

- Marzeniem każdego producenta jest nominacja do Oscara – jesteśmy o krok bliżej, chociaż przed nami długa droga. Jesteśmy gotowi na ciężką pracę i wykorzystanie danej nam szansy. – Aneta Hickinbotham

Zapowiada się interesujący i ważny film. Oto historia chłopaka, który chciałby zostać księdzem, ale po wyjściu z poprawczaka wie, że to nie może się spełnić. Postanawia więc udawać księdza w małej miejscowości.

Oscary 2020 - polski film ma szansę? Przekonamy się w styczniu 2020 roku, gdy Akademia Filmowa ogłosi swoje typy.

Boże Ciało - premiera w kinach odbędzie się 11 października.

Źródło: Kino Świat / zdjęcie główne: Andrzej Wencel © Aurum Film

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV