Repertuar kin Nowość Program TV

Chińskie szkoły będą śledzić uczniów dzięki inteligentnym mundurkom

Chińczycy uwielbiają eksperymentować z Internetem Rzeczy. Firma Guanyu Technology zaprojektowała inteligentne mundurki, które będą śledziły poczynania uczniów.

Władze Chin mają obsesje na punkcie monitoringu. Nie dość, że stworzyły prawdopodobnie największą na świecie sieć kamer CCTV i wdrożyły system inteligentnych okularów dla policji, to jeszcze planują śledzić, czy uczniowie nie wagarują. W 10 szkołach prowincji Kuejczou uruchomiony zostanie pilotażowy program inteligentnych mundurków szkolnych. Ubrania zaprojektowała firma Guanyu Technology, która wyposażyła je w moduł łączności bezprzewodowej oraz GPS. Mundurki będą śledzić położenie użytkownika i przesyłać te dane do rodziców oraz nauczycieli. Jeśli któryś z uczniów postanowi bez zezwolenia opuścić teren szkoły, ubranie automatycznie uruchomi alarm dźwiękowy, który poinformuje wszystkich przechodniów, że mają do czynienia z wagarowiczem.

To jednak nie jedyne zabezpieczenie, w jakie wyposażono te mundurki. Projektanci poszli o krok dalej i zintegrowali je z systemem rozpoznawania twarzy, który zostanie zamontowany w holach szkół. Dzięki temu uczniowie nie będą mogli zamienić się ubraniami, aby oszukać system – dane biometryczne twarzy zostaną przypisane do konkretnego chipu. Drzwi do budynku otworzą się wyłącznie wtedy, kiedy system rozpozna, że mundurek jest noszony przez jego właściciela.

-
-

Takie wykorzystanie technologii biometrycznych oraz gadżetów do noszenia może oburzać, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że szkoły i rodzice mogą śledzić uczniów także po zakończonych zajęciach. Ale chińskie władze nie przejmują się za bardzo prywatnością swoich obywateli. To w końcu w tym kraju zostanie uruchomiony System Zaufania Społecznego, który monitoruje i ocenia poczynania mieszkańców, przyznając im punkty za dobre – z punktu widzenia władzy – zachowanie. Wprowadzenie inteligentnych mundurków jest po prostu kolejnym krokiem na drodze do sprawowania pełnej kontroli nad obywatelami. Krokiem, który przybliży nas do dystopijnych wizji świata rodem z gier, filmów i książek science fiction.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Szkoła Renhuai w prowincji Kuejczou

 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers: Koniec gry to walka o…

Do sieci wyciekły nowe materiały promujące film Avengers: Koniec gry - mamy na nich okazję…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – co trzyma…

Drugi zwiastun filmu Avengers: Koniec gry może rzucać nowe światło na fabułę - istotne znaczenie…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Flash – zaskoczeni tożsamością Cykady? Lepsze…

Do sieci trafiły zdjęcia z kolejnego odcinka serialu Flash, na których pojawia się prawdziwa osoba…

Adam Siennica
spoilery
-

The Walking Dead: sezon 9, odcinek…

The Walking Dead po raz kolejny potwierdza swoją klasę w 9. sezonie. Chyba nigdy nie…

Ocena recenzenta:
9
Norbert Zaskórski
-

Once Upon a Time in Hollywood…

W sieci zadebiutował pierwszy, oficjalny plakat promujący nowy film reżysera Pulp Fiction i Bękartów wojny.

Norbert Zaskórski
Plotka
-

Dragon Ball Super – kiedy powróci…

W sieci pojawiły się niepotwierdzone informacje na temat kontynuacji serialu Dragon Ball Super.

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.