Chińskie szkoły będą śledzić uczniów dzięki inteligentnym mundurkom

Chińczycy uwielbiają eksperymentować z Internetem Rzeczy. Firma Guanyu Technology zaprojektowała inteligentne mundurki, które będą śledziły poczynania uczniów.

Chińczycy uwielbiają eksperymentować z Internetem Rzeczy. Firma Guanyu Technology zaprojektowała inteligentne mundurki, które będą śledziły poczynania uczniów.

Władze Chin mają obsesje na punkcie monitoringu. Nie dość, że stworzyły prawdopodobnie największą na świecie sieć kamer CCTV i wdrożyły system inteligentnych okularów dla policji, to jeszcze planują śledzić, czy uczniowie nie wagarują. W 10 szkołach prowincji Kuejczou uruchomiony zostanie pilotażowy program inteligentnych mundurków szkolnych. Ubrania zaprojektowała firma Guanyu Technology, która wyposażyła je w moduł łączności bezprzewodowej oraz GPS. Mundurki będą śledzić położenie użytkownika i przesyłać te dane do rodziców oraz nauczycieli. Jeśli któryś z uczniów postanowi bez zezwolenia opuścić teren szkoły, ubranie automatycznie uruchomi alarm dźwiękowy, który poinformuje wszystkich przechodniów, że mają do czynienia z wagarowiczem.

To jednak nie jedyne zabezpieczenie, w jakie wyposażono te mundurki. Projektanci poszli o krok dalej i zintegrowali je z systemem rozpoznawania twarzy, który zostanie zamontowany w holach szkół. Dzięki temu uczniowie nie będą mogli zamienić się ubraniami, aby oszukać system - dane biometryczne twarzy zostaną przypisane do konkretnego chipu. Drzwi do budynku otworzą się wyłącznie wtedy, kiedy system rozpozna, że mundurek jest noszony przez jego właściciela.

Takie wykorzystanie technologii biometrycznych oraz gadżetów do noszenia może oburzać, zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że szkoły i rodzice mogą śledzić uczniów także po zakończonych zajęciach. Ale chińskie władze nie przejmują się za bardzo prywatnością swoich obywateli. To w końcu w tym kraju zostanie uruchomiony System Zaufania Społecznego, który monitoruje i ocenia poczynania mieszkańców, przyznając im punkty za dobre - z punktu widzenia władzy - zachowanie. Wprowadzenie inteligentnych mundurków jest po prostu kolejnym krokiem na drodze do sprawowania pełnej kontroli nad obywatelami. Krokiem, który przybliży nas do dystopijnych wizji świata rodem z gier, filmów i książek science fiction.

Źródło: Ubergizmo / Zdjęcie: Szkoła Renhuai w prowincji Kuejczou

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV