Cyberpunk 1982-2020: kompendium o gatunku już niedługo w sprzedaży

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką cyberpunka, to niedługo do księgarń trafi książka, która powinna przypaść wam do gustu. Przeczytajcie o szczegółach.

Jeśli jesteście zainteresowani tematyką cyberpunka, to niedługo do księgarń trafi książka, która powinna przypaść wam do gustu. Przeczytajcie o szczegółach.

Wydawnictwo Znak szykuje interesującą pozycję dla fanów cyberpunka. Już w kwietniu ma się ukazać pozycja opisująca i analizująca ten gatunek.  Książka będzie miała premierę 15 kwietnia. 

Autorem książki Cyberpunk 1982-2020 jest Michał Wojtas, z wykształcenia dziennikarz, a obecnie zawodowo zajmujący się branżą internetową i nowych technologii. 

W książce opisana jest historia blisko 40 lat cyberpunka, jego główne motywy czy kluczowe dzieła dla gatunku. Autor stara się też pokazać co i jak przeniknęło do realnego świata i jakie charakterystyczne jego elementy stały się normalną częścią naszego życia. 

Poniżej możecie zobaczyć okładkę, a także przeczytać opis książki Cyberpunk 1982-2020:

Cyberpunk 1982-2020 - okładkaŹródło: Znak

Cyberpunk to nocna metropolia rozświetlona neonami w każdym języku świata, z plątaniną uliczek, na których można kupić cybernetyczną miłość, przeżyć czyjeś wspomnienia, wszczepić dodatkową rękę i zostać przerobionym na organy zamienne. W tym popkulturowym labiryncie twoim przewodnikiem będzie Michał Wojtas, prezentujący olbrzymie grono twórców – od azjatyckich po amerykańskich – którzy, inspirując się nawzajem, tworzyli hipnotyzującą wizję przyszłości, świata dotkniętego przez zmiany klimatyczne i wojnę korporacji czyniących ludzi i ich tożsamość chodliwym towarem. Brzmi znajomo, prawda?

Mamy za sobą rok 2019, w którym toczy się akcja filmów Łowca androidów i Akira. Wizje świata przyszłości roztoczone przez twórców tych popkulturowych ikon sprzed ponad 30 lat okazały się zaskakująco trafne. Ale nikt się wtedy nie spodziewał, że to właśnie w 2019 roku polski producent gier komputerowych na najważniejszych dla branży targach ogłosi datę premiery swojego nowego tytułu i zaangażuje jednego z najbardziej rozpoznawalnych hollywoodzkich aktorów. Kluczowej postaci w grze swej twarzy i głosu użyczy Keanu Reeves.

Mimo że historia cyberpunka toczy się od dobrych kilkudziesięciu lat w najodleglejszych miejscach na świecie, to właśnie Polska niespodziewanie dopisze istotny rozdział do historii tego gatunku, windując go na nowy poziom rozpoznawalności. Ta książka opowiada jego najpełniejszą historię.

Michał Wojtas dociera do cyberpunkowych korzeni – jego założeń, estetyki i filozofii. Wyjaśnia, skąd się brały pomysły poszczególnych autorów, jaki wpływ miała na nich popularna literatura science fiction z lat 50. i w jaki sposób awangardowy twórca komiksów z Francji ukształtował obraz cyberpunkowej wizji w amerykańskich blockbusterach.

Dowiedz się, jak Japończycy na swój sposób interpretowali science fiction, poznaj poprzednie emanacje cyberpunka w grach komputerowych oraz świat, w którym będzie się toczyła akcja nowej produkcji firmowanej przez CD Projekt i Mike’a Pondsmitha, twórcę bestsellerowej gry RPG z 1988, którą polska firma przenosi na ekrany komputerów.

Cyberpunk 1982–2020 to także książka o dniu dzisiejszym, w którym uśpieni codziennością nie dostrzegamy, jak wiele przepowiedni twórców cyberpunka właśnie się sprawdza.

Źródło: Znak

Źródło zdjęcia głównego: Znak

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV