Ile Avengers: Endgame zarobił na czysto? Kosmiczna gaża aktorów MCU

Avengers: Endgame podbił box office, jednak jaka część wpływów to realny zarobek filmu MCU?

Avengers: Endgame podbił box office, jednak jaka część wpływów to realny zarobek filmu MCU?

Avengers: Endgame, najbardziej dochodowa produkcja w historii MCU, w wielu tekstach odnoszących się do tematyki jej wyników w box office nazywana jest "potworem", "kolosem" czy nawet "ciężarówką". Nie ma się czemu dziwić, skoro po 75 dniach wyświetlania film osiągnął już w skali globalnej wpływy rzędu 2,773 mld dolarów - do pobicia rekordowego rezultatu Avatara w tej chwili brakuje tylko i aż 14,6 mln USD. Ten dystans może zostać nieco zmniejszony w najbliższych dniach; przedostatnia odsłona Kinowego Uniwersum Marvela wraca bowiem z nową wersją w 9 kolejnych krajach na świecie - od 12 lipca będzie ją można zobaczyć także w Polsce. 

Tymczasem portal Forbes postanowił lepiej przyjrzeć się kwestii zarobków najważniejszych członków obsady produkcji. Jak się bowiem okazuje, w ich kontraktach znalazły się zapisy o bonusach finansowych uzależnionych od rzeczywistego dochodu produkcji. Ten według szacunków serwisu ma obecnie kształtować się na poziomie 700 mln USD. Kwota ta sprawia m.in., że Robert Downey Jr. tylko dzięki dodatkowym profitom zainkasuje na swoje konto trzykrotność podstawowej gaży. Na tym jednak nie koniec; oto aktorzy z filmu Avengers: Koniec gry, którzy trafili na listę 100 najlepiej zarabiających celebrytów (podajemy całościowe zarobki z ostatnich 12 miesięcy, w które wliczone są także gaże z innych produkcji czy reklam - obok zamieszczamy wyliczenia Forbesa dotyczące pracy przy samym Endgame, która zdaniem analityków i tak stanowi znakomitą większość prezentowanych tu kwot):

Kontrakty aktorskie w MCU bardzo często przybierają formę długofalową, wiążąc daną osobę z Marvel Studios na kilka filmów. Dzięki temu najbardziej "lojalni" z członków obsady otrzymują wraz z upływem lat jeszcze większą gażę podstawową i bonusy. Trzeba też dodać, że te i tak zwracają się z nawiązką; na każdy wydany na Downeya Jr. dolar przypada aż 37 dolarów przychodu (chodzi tu o wpływy finansowe odsłon MCU z jego udziałem), natomiast w przypadku Paula Rudda ten stosunek kształtuje się na poziomie 100 dolarów przychodu na każdego wydanego na niego dolara. 

null

Źródło: Forbes / zdjęcie główne: Marvel/MovieWeb

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV