Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Japonia już nadaje programy w 8K

Na rynku pojawiły się już pierwsze telewizory z matrycą 8K, ale dotychczas pozwalały jedynie skalować materiały do tej rozdzielczości. Japończycy postanowili to zmienić.

W polskich warunkach telewidzowie mają problem z wykorzystaniem potencjału telewizorów 4K, programy w tej rozdzielczości nadawane są sporadycznie. Jedynie gracze i subskrybenci serwisów VoD mają szansę w pełni doświadczyć jakości obrazu wyświetlanego w wysokiej rozdzielczości. Nie inaczej sprawa wygląda w innych krajach. Telewizory i filmy 4K są we wczesnej fazie popularyzacji. Mimo to producenci sprzętu uznali, że warto wypuścić jeszcze lepsze urządzenia, wyposażone w matrycę 8K. Stwierdzono, że nawet jeśli przez lata nie pojawią się programy w 8K, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skalować materiał do wyższej rozdzielczości wykorzystując sztuczną inteligencję. I tak obraz nadawany w 1080p technomagicznie zamienia się w 8K.

Jak się jednak okazuje, nie wszyscy nadawcy mają nowe technologie w głębokim poważaniu. Nippon Hōsō Kyōkai, japoński nadawca telewizyjny, 1 grudnia rozpoczął nadawanie programu telewizyjnego wyświetlającego materiały w rozdzielczościach 4K oraz 8K. Z tej okazji firma przygotowała we współpracy z Warner Bros. nową, odświeżoną wersję filmu 2001: Odyseja kosmiczna. Wytwórnia wyciągnęła z archiwów oryginalne negatywy i zeskanowała je do 8K.

A to nie koniec rewolucyjnych rozwiązań promowanych przez japońskiego nadawcę. Firma jest gotowa do nadawania materiałów z 22.2-kanałowym dźwiękiem, który będzie w stanie doskonale odtworzyć przestrzenne brzmienie.

Co ciekawe, współczesne telewizory nie są jeszcze w pełni gotowe do przetwarzania obrazów w 8K, nawet jeśli radzą sobie ze skalowaniem filmów do tej rozdzielczości. Wąskim gardłem jest tu złącza HDMI 2.0 o zbyt małej przepustowości. Aby obejrzeć 2001: Odyseję kosmiczną w nowej, lepszej wersji, abonenci NHK będą musieli podpiąć dekoder do telewizora za pośrednictwem aż 4 kabli HDMI. Opracowano już standard HDMI 2.1, który pozwoli bezproblemowo przesyłać materiały 8K za pośrednictwem jednego kabla, ale firmy produkujące telewizory 8K nie wdrożyły go jeszcze w swoich produktach. Stosowne aktualizacje sprzętów pojawią się dopiero w przyszłym roku.

-
-

Jest jeszcze stanowczo zbyt wcześnie, aby wieszczyć koniec ery 4K. Na upowszechnienie się filmów 8K trzeba poczekać jeszcze kilka lat. Ale Japończycy udowadniają, że już dziś można z powodzeniem przesyłać obraz w takiej rozdzielczości

 

Źródło: Engadget / Zdjęcie: YouTube, A-PAB

 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
Plotka
-

X-Men i Deadpool w MCU? Co…

20 marca o godzinie 17:02 w życie wchodzi umowa, na mocy której 21st Century Fox…

Norbert Zaskórski
-

Diuna 1984 vs Diuna 2020 –…

Świat kina doczekał się już jednego widowiska na podstawie książki Diuna. Natomiast w 2020 roku…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Koniec gry – wyciekły kolejne…

Kolejne materiały promujące film Avengers: Koniec gry trafiły do sieci. Przedstawiają one tytułowych bohaterów i…

Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – zwiastuny filmu…

Joe Russo, współreżyser Avengers: Koniec gry potwierdził, żeby nie ufać zwiastunom. Wyjaśnił ich podejście do…

Adam Siennica
-

Stranger Things – pełny zwiastun 3.…

Netflix niespodziewanie opublikował pełny zwiastun 3. sezonu Stranger Things. Poznajemy szczegóły!

Adam Siennica
-

Pewnego razu… w Hollywood – zwiastun…

Quentin Tarantino po raz kolejny zebrał gwiazdorską obsadę. Zwiastun Pewnego razu... w Hollywood pokazuje pierwsze…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.