Joker - co się dzieje z oceną na Rotten Tomatoes? Dziwne wybory, jest wątek MCU

Joker ma coraz mniej pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes - internauci odkryli jednak, że nawet dostając taką samą ocenę jak filmy MCU, portal wydaje mu zupełnie inny certyfikat.

Joker ma coraz mniej pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes - internauci odkryli jednak, że nawet dostając taką samą ocenę jak filmy MCU, portal wydaje mu zupełnie inny certyfikat.

Piotr Piskozub
Piotr Piskozub

W trakcie Festiwalu Filmowego w Wenecji informowaliśmy Was, że Joker został niezwykle entuzjastycznie przyjęty przez krytyków. Po zliczeniu pierwszych 22 recenzji produkcja zebrała 86% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes, mogąc pochwalić się średnią 9,15/10. Jak często bywa w tego typu przypadkach, ukształtowany początkowo poziom zaczął się systematycznie obniżać. Mało kto spodziewał się jednak, że po uwzględnieniu opinii recenzentów obecnych na Festiwalu w Toronto spadnie on do 78% (81 tekstów, w tym 18 z negatywnym wydźwiękiem), a średnia będzie wynosić 7,87/10. To wciąż bardzo dobry rezultat; problem polega na tym, że internauci zaczęli wyłapywać trudne do wytłumaczenia kategoryzacje dokonywane przez odpowiedzialnych za serwis. 

Zaczęło się od głośno już komentowanej oceny wystawionej przez Nicholasa Barbera dla BBC.com. Przyznał on Jokerowi 3 gwiazdki w 5-stopniowej skali, jednak Rotten Tomatoes zaklasyfikował jego notę jako "zgniłą". Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że przyznając taką samą ocenę filmom MCU, Spider-Man: Daleko od domu i Avengers: Koniec gry, serwis oznaczył oba teksty jako "świeże". To nie pierwszy raz, gdy RT dokonuje dość dziwnego rozróżnienia jego recenzji; Barber wystawiał 3/5 takim produkcjom jak Mission: Impossible – Fallout i Jurassic World: Upadłe królestwo, przy czym pierwszej z nich przypisano wydźwięk negatywny, drugiej zaś pozytywny. Sam krytyk zaznaczył już na Twitterze, że nie ma pojęcia, skąd bierze się taki podział jego ocen. Zobaczcie sami:

Tego typu sytuacji odkryjemy jednak więcej. I tak:

  • Joe Lipsett z portalu Bloody Disgusting dał Jokerowi 3/5 - serwis dopatrzył się negatywnego wydźwięku tekstu; 3/5 w przypadku filmu Porno miało jednak wydźwięk pozytywny;
  • Alissa Wilkinson i jej 2,5/5 dla Jokera RT naznaczył certyfikatem "zgniły" - taka sama nota dla produkcji Zabójczy rejs Netfliksa otrzymała jednak "świeżość";
  • Sarak Kurchak z Consequence of Sound wystawiła Jokerowi "C", a RT dopatrzył się negatywnego wydźwięku tekstu; "C" dla filmu Hardcore Henry przyporządkowano jako recenzję pozytywną. 

Wszystkie powyższe przykłady dotyczą ocen, które umiejscawiają Jokera w środku recenzowanej skali - wygląda na to, że serwis przyporządkowuje negatywny/pozytywny wydźwięk danego tekstu bez wiedzy jego autora. 

Warto też pochylić się nad tym, jakie mankamenty widzą w filmie krytycy obecni na Festiwalu w Toronto. Wielu z nich za wady bierze to, co chwalili ich koledzy po fachu, którzy obejrzeli produkcję w Wenecji:

    • Tak jak Hannah Arendt dostrzegła banalność zła w nazistowskim Adolfie Eichmannie, tak ja odbieram Jokera jako próbę wyniesienia nerdowskiej zemsty nad płaszczyznę mitu. To przeraża na wielu poziomach - David Edelstein z New York Magazine/Vulture;
    • Ten niebezpieczny gatunek pozbawionego serca cynizmu nie jest wart twojego czasu, poważnie - Maria Reinstein z Us Weekly;
    • Film z takim przekazem (...) wydaje się zbyt gwałtowny i naprawdę zbyt straszny, by oddzielić go od rzeczywistej przemocy, jakiej dokonują młodzi ludzie - Leah Greenblatt z Entertainment Weekly.

Film wejdzie na ekrany polskich kin 4 października. 

Źródło: comicbook.com / zdjęcie główne: Warner Bros./MovieWeb

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Kate Mara

Kate Mara

ur. 1983, kończy 37 lat

Daniel Olbrychski

Daniel Olbrychski

ur. 1945, kończy 75 lat

Grant Show

Grant Show

ur. 1962, kończy 58 lat

Tracy Morgan

Tracy Morgan

ur. 1943, kończy 77 lat

Donal Logue

Donal Logue

ur. 1966, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV