Repertuar kin Nowość Program TV

Na ekranie Tony Stark, a gra go ktoś inny. Czy to najlepszy efekt CGI w MCU?

Jedna z osób odpowiedzialnych za efekty specjalne w MCU zabrała głos na temat najlepszego jej zdaniem efektu CGI w dotychczasowych produkcjach.

Wszyscy doskonale wiemy, że odpowiedzialni za efekty specjalne w MCU niejednokrotnie korzystali z techniki cyfrowego odmładzania lub postarzania aktorów na ekranie. Do takich sytuacji doszło choćby w filmach Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz (starsza wersja Peggy Carter), Ant-Man (młody Hank Pym), Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (młody Tony Stark) czy Strażnicy Galaktyki Vol. 2 (młody Ego). Prawdziwym wyzwaniem okazało się jednak ukazanie Tony’ego Starka w niektórych scenach produkcji Iron Man 3 – wcielający się w jego rolę Robert Downey Jr. nabawił się urazu na planie, dlatego twórcy byli zmuszeni do nakręcenia kilku sekwencji z dublerem, a następnie cyfrowego nakładania twarzy aktora na swojego zastępcę.

Cała sytuacja była o tyle trudna, że skręcona kostka Downeya Jr. miała początkowo opóźnić realizację filmu o 6 tygodni. Włodarze Marvela mieli dwie opcje: albo przesunąć datę premiery, albo skorzystać z pomocy speców od efektów specjalnych. Zdecydowano się na to drugie rozwiązanie; nadzorujący wówczas prace nad CGI Chris Towsend przyznaje teraz, że jego zdaniem mamy tu do czynienia z nie tylko najtrudniejszym, ale i najlepszym efektem specjalnym, jaki pojawił się we wszystkich odsłonach MCU – widzowie nie zorientowali się bowiem, czy na ekranie widzimy odtwórcę roli czy jego dublera.

Zdołaliśmy właściwie od podstaw odtworzyć Roberta jako Tony’ego Starka na planie. Pomogła nam w tym praca dublera i technika cyfrowej obróbki twarzy.

-
spoilery
-

Co ciekawe, podobną technikę zastosowano w trakcie prac nad filmem Avengers: Wojna bez granicBenedict Cumberbatch z powodu innych zobowiązań nie mógł wziąć udziału w powstawaniu niektórych ujęć.

Źródło: screenrant.com / zdjęcie główne: Marvel/Screen Rant
 

 

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Godzilla 2 – potworów jest znacznie…

W filmie Godzilla 2: Król potworów możemy zobaczyć znacznie więcej Tytanów, niż do tej pory…

Michał Kujawiński
-

Avengers: Endgame – martwa postać zauważona…

W filmie Avengers: Wojna bez granic przez działanie Rękawicy Nieskończoności, połowa istnień we wszechświecie przestała…

Piotr Piskozub
-

Marvel? DC? Sprzedaż komiksów w USA…

Poznaliśmy już dane na temat sprzedaży komiksów w USA w listopadzie - pojedynek Marvel vs.…

Adam Siennica
-

Godzilla 2: Król potworów – analiza…

Godzilla 2: Król potworów doczekał się pełnego zwiastuna. Tak jak poprzedni mówi o filmie więcej,…

Adam Siennica
spoilery
-

Wikingowie: sezon 5, odcinek 12 –…

Wikingowie w kolejnym odcinku nie zachwycają. Znów dużo scen o niczym, nudne postacie i słabe…

Ocena recenzenta:
4
Michał Kujawiński
-

Filmy sf/fantasy 2019 – oczekiwane premiery

Niedługo rozpocznie się nowy rok kalendarzowy, który przyniesie kolejne premiery kinowe. W tym artykule chcielibyśmy…

Co o tym sądzisz?