Ptaki Nocy to film feministyczny? Ewan McGregor komentuje

Ptaki Nocy to nowy film Warner Bros. i DC, który zadebiutuje na ekranach w przyszłym roku. Czy mamy tu do czynienia z kinem feministycznym?

Ptaki Nocy to nowy film Warner Bros. i DC, który zadebiutuje na ekranach w przyszłym roku. Czy mamy tu do czynienia z kinem feministycznym?

Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) to nadchodzący film Warner Bros. na podstawie komiksu DC. Produkcja opowie o tym, jak Harley Quinn, Huntress, Black Canary i Renee Montoya ruszą na odsiecz nastoletniej Cassandrze Cain. W obsadzie są między innymi Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ewan McGregor i Chris Messina.

Nie da się nie zauważyć, że główna obsada filmu składa się w przeważającej części z kobiet. Aspekt ten dodatkowo podkreślony został w oficjalnym zwiastunie, który trafił do sieci jakiś czas temu. Czy będziemy mieć tu do czynienia z kinem feministycznym? Przynajmniej jeden z aktorów rzeczywiście podziela to zdanie - w nowym wywiadzie swojej opinii udzielił Ewan McGregor, który wypowiedział się o filmie w następujący sposób:

To, co zainteresowało mnie w Birds of Prey, to fakt, że jest to film feministyczny. Jest bardzo dobrze napisany - scenariusz przedstawia prawdziwe spojrzenie na mizoginię i myślę, że tego właśnie potrzebujemy. Musimy być bardziej świadomi tego, jak zachowujemy się wobec płci przeciwnej. Musimy zostać nauczeni, że trzeba się zmienić. Mizogini w filmach są często ekstremalni: gwałcą, biją kobiety ... Reprezentowanie tych ludzi w taki sposób jest uzasadnione, ponieważ oni istnieją i niewątpliwie są najgorsi. Ale w scenariuszu Ptaków Nocy pojawia się taka codzienna mizoginia, widoczna w tym, co mówią mężczyźni i z czego nawet nie zdają sobie sprawy... Mówimy o tym w bardzo subtelny sposób i moim zdaniem to jest genialne.

Ptaki Nocy wejdą na ekrany polskich kin 7 lutego 2020 roku. 

Źródło: comicbook.com / zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV