Sanatorium Gorkiego - TEN aktor z Gry o tron i Jakub Gierszał w nowym filmie Palkowskiego
Reżyser Łukasz Palkowski rozpoczyna prace nad kolejnym filmem, w którym zobaczymy międzynarodową obsadę. Znamy szczegóły.
Reżyser Łukasz Palkowski rozpoczyna prace nad kolejnym filmem, w którym zobaczymy międzynarodową obsadę. Znamy szczegóły.
Jak udało na się ustalić ruszają prace nad nowym historycznym filmem mającym przybliżyć widzom wydarzenia z 17 września 1939 roku, kiedy to doszło do sowieckiej agresji na Polskę. Produkcja skupi się w szczególności na zajęciu przez Armię Czerwoną polskiego oddziału pod Tarnopolem i założeniu obozu w Kozielsku.
Z naszych informacji wynika, że główne role w Sanatorium Gorkiego (jest to narazie roboczy tytuł) otrzymali: Jakub Gierszał (Sala samobójców, Najlepszy, Doppelgänger. Sobowtór), który wcieli się w Karola Grabowskiego, oraz irlandzki aktor Aidan Gillen (znany chociażby z Gry o tron, w której zagrał postać Littlefingera). W filmie została mu powierzona rola sowieckiego agenta Wasilija Zarubina.
Reżyserem produkcji jest Łukasz Palkowski (Bogowie, Żmijowisko, Chyłka), a operatorem Piotr Sobociński Jr. Za scenariusz odpowiada Dżamila Ankiewicz i Robert Gliński we współpracy z amerykańską scenarzystą Agathą Dominik. Producentem została firma Bow and Axe Entertainment SP. Z O.O. Poprzednia wspólna produkcja Glińskiego i Dominik (Wszystko, co najważniejsze) zdobyła Złote Lwy dla najlepszego filmu i była na shortliście do Oscara.
Prace na planie dopiero ruszają. Nie ma jeszcze wyznaczonej daty premiery.
Sanatorium Gorkiego – o czym będzie film
Akcja filmu rozgrywa się w obozie jenieckim w Kozielsku. To prawosławny monastyr przerobiony przez sowietów na Ośrodek Wypoczynkowy im. Maxima Gorkiego. By podkreślić zmianę charakteru miejsca, postawiono między cerkwiami pomnik Stalina. Generałowie i wyżsi rangą oficerowie dostają jedno- lub kilkuosobowe pokoje. Najniżsi rangą, rezerwiści, są zakwaterowani na piętrowych pryczach w cerkwi. Celem przetrzymywania Polaków jest przekonanie ich do systemu komunistycznego i Związku Sowieckiego. Dlatego urządzono im wyrafinowane „pranie mózgów”. W ciągu 6 miesięcy w obozie odbywają się projekcje 40 filmów fabularnych, w tym słynnego Świat się śmieje. Z Polakami rozmawia, po francusku lub po angielsku, wysłany przez Stalina, jeden z jego najlepszych agentów, Wasilij Zarubin. Do Kozielska trafił też ppor. Karol Grabowski, utalentowany pianista, żartowniś, birbant, rozpieszczony artystycznymi sukcesami. To właśnie między Zarubinem i ppor. Grabowskim rozegra się psychologiczny pojedynek. Będzie to walka między ofiarą i katem, lojalnością i zdradą, pomiędzy cynicznym sowieckim agentem a polskim inteligentem. Ta walka zmieni i wzmocni naszego bohatera.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1982, kończy 42 lat
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1996, kończy 28 lat