Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

YouTube zmienił algorytm wyszukiwania, aby walczyć z trollami Brie Larson

Do niedawna po wpisaniu w wyszukiwarce YouTube'a hasła Brie Larson, na szczycie listy wyświetlały się filmy oburzonych użytkowników nawołujących do bojkotu Kapitan Marvel. Prosta interwencja administratorów wystarczyła, aby treści te zniknęły w wyników wyszukiwania.

W ostatnich dniach Brie Larson znalazła się pod ostrzałem krytyków oraz trolli internetowych. Pewna część internautów uważa bowiem, że film Kapitan Marvel, w którym aktorka wciela się w tytułową bohaterkę, to największe zło, jakie przytrafiło się Marvel Cinematic Universe. Według nich w świecie twardych, męskich superbohaterów nie ma miejsca dla kobiety, zwłaszcza takiej w typie Larson, która nie kryje się ze swoimi feministycznymi poglądami. Szerzej o trollach atakujących aktorkę pisaliśmy w wydaniu weekendowym.

Ale hejterzy okazali się problemem nie tylko dla Larson. Administratorzy YouTube’a zauważyli, że ataki rozsierdzonych trolli wypaczyły wyszukiwania filmów. Po wpisaniu hasła „Brie Larson” wyświetlały się niemal wyłącznie materiały zachęcające do bojkotu Kapitan Marvel. Ten stan rzeczy nie trwał jednak zbyt długo. Nagle lista wyszukanych materiałów uległa drastycznej zmianie, zniknęła z niej większość filmów szkalujących aktorkę.

YouTube nie posunął się jednak do najbardziej radykalnego kroku i nie usunął tych treści, zmienił tylko ustawienia algorytmów. Po interwencji administratorów hasło „Brie Larson” zaczęło być traktowane jako fraza oznaczająca gorące, newsowe informacje. Efekt? Listę wyszukiwania zdominowały treści od dużych, zaufanych wydawców.

Algorytm, który wykorzystano do zdewaluowania materiałów atakujących aktorkę, nie jest nowy, wprowadzono go w październiku 2017 roku. Firma stworzyła go po strzelaninie na festiwalu muzyki country w Las Vegas. Wówczas wyniki wyszukiwania również zostały zdominowane przez treści, które nie spodobały się administratorom – algorytm preferował filmy zawierające spiskowe teorie na temat tego wydarzenia, spychając relacje z miejsca tragedii na dalszy plan.

-
-

Działania serwisu z pewnością spotkają się z niezadowoleniem ze strony części użytkowników, którzy zarzucą YouTube’owi cenzurowanie internetu. Nic jednak nie wskazuje na to, że firma wycofa się z ingerowania w pracę algorytmów wyszukujących. Wręcz przeciwnie, administratorzy będą coraz częściej wpływali na to, jakie materiały są promowane. Przedstawiciele serwisu zdają sobie bowiem sprawę z tego, jak ogromny wpływ ma YouTube na opinię publiczną i nie chcą, aby ktokolwiek wykorzystywał go w niewłaściwym celu. Czy to do szkalowania znanych osób, czy promowania teorii spiskowych.

Źródło: The Verge / Zdjęcie: Marvel/Cosmic Book News

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Miłość, śmierć i roboty – najlepsze…

Na platformie Netflix pojawił się rewelacyjny serial Miłość, śmierć i roboty. To dobry moment na…

Adam Siennica
-

Mroczna wieża – kto zagra Rolanda…

Mroczna wieża to popularna seria fantasy autorstwa Stephena Kinga. Amazon szykuje wysokobudżetowy serial.

Dawid Muszyński
-

To My – recenzja filmu

Czy po świetnym Uciekaj, Jordan Peele jest w stanie nas jeszcze czymś zaskoczyć? Sprawdzamy jego…

Ocena recenzenta:
9
Adam Siennica
-

Avengers: Koniec gry – co się…

Benedict Wong pojawił się na chwilę w filmie Avengers: Wojna bez granic. Podczas AMA na…

Norbert Zaskórski
-

Znane obrazy w popkulturowej wersji [GALERIA]

Pewna artystka postanowiła przekształcić klasyczne dzieła malarskie w ich popkulturowe wersje.

Michał Czubak
-

CD Projekt planuje wydać niezapowiedzianą grę…

Nie tylko Cyberpunk 2077 - CD Projekt ma w planach kolejną wysokobudżetową produkcję. Gra miałaby…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

To okno zamknie się automatycznie za 140 sek. [X]
To okno zamknie się automatycznie za 10 sek. [X]