Filmowe adaptacje książek w 2016 roku
Literatura nieustannie jest źródłem filmowych scenariuszy. Sprawdźcie, jakie adaptacje prozy będzie można obejrzeć w 2016 roku.
Literatura nieustannie jest źródłem filmowych scenariuszy. Sprawdźcie, jakie adaptacje prozy będzie można obejrzeć w 2016 roku.
Wołyń
Kanwą dla filmu jest zbiór opowiadań Nienawiść autorstwa Stanisława Srokowskiego. Reżyserem obrazu jest Wojciech Smarzowski, co w połączeniu z tematyką sprawia, że będzie to prawdopodobnie jeden z najmocniejszych i najbardziej interesujących polskich filmów tego roku.
Opis filmu: Wołyń to epicki dramat historyczny, podejmujący temat rzezi wołyńskiej, której apogeum przypadło na lato 1943 roku. To także pierwsza tak szeroko zakrojona próba opowiedzenia tego fragmentu historii w polskim kinie. Dzieje masakry ludności polskiej dokonanej na wschodnich kresach Rzeczypospolitej przez Ukraińców długo były przemilczane.
Film powinien trafić do kin 7 października.
A Monster Calls
Film jest adaptacją powieści grozy dla młodzieży A Monster Calls Patricka Nessa (na podstawie pomysłu zmarłej na raka Siobhan Dowd). To odważna, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Całości niesamowitego klimatu nadały liczne ilustracje Jima Kaya. W A Monster Calls będzie można zobaczyć kilka głośnych nazwisk: Liama Neesona, Felicity Jones czy Sigourney Weaver.
Opis książki: Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy.
Światowa premiera przewidziana jest na 14 października.
Inferno
Adaptacja kolejnego hitu Dana Browna. Powieść Inferno to powrót do ulubionego bohatera tego autora, czyli Roberta Langdona. A skoro powroty, to na ekranie znów zobaczymy Toma Hanksa. Nawet bez zwiastuna wiadomo, czego można się spodziewać: dużej ilości zagadek, akcji i mylnych tropów.
Opis: Robert Langdon, światowej sławy specjalista w dziedzinie symboli, budzi się w szpitalnym łóżku. Nie wie, dlaczego tam się znalazł, i nie pamięta, skąd ma dziwny przedmiot w marynarce. Zaraz po odzyskaniu przytomności ktoś próbuje go zabić. Nie tracąc ani minuty, Langdon ucieka ze szpitala. Próbuje rozwikłać tajemnicę, podążając za wskazówkami zawartymi w poemacie Dantego.
Inferno zagości w kinach 14 października.
Billy Lynn’s Long Halftime Walk
Film bazuje na niewydanej w Polsce książce Bena Fountaina pod tym samym tytułem. Reżyserem obrazu został Ang Lee, a w obsadzie znaleźli się między innymi Kristen Stewart, Garrett Hedlund i Vin Diesel.
Opis: Billy Lynn jest młodym weteranem wojny w Iraku. Jednym z ocalałych z wstrząsającej bitwy, którą uchwyciły kamery. Wraca do Stanów Zjednoczonych i na zlecenie rządu, wspólnie z innymi żołnierzami, bierze udział w "trasie promującej" działania zbrojne wśród nieprzychylnych wojnie Amerykanów. Całość kończy się spektakularnym występem w programie telewizyjnym tuż przed Świętem Dziękczynienia i rozgrywkami amerykańskiej ligi futbolowej - w rekordowej na tamte czasy oglądalności.
Światowa premiera 11 listopada.
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Spin-off serii o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling (napisany pod pseudonimem) doczeka się ekranizacji. Interesujące będzie obserwowanie, w jaki sposób ekipa twórców przemieniła bestiariusz w film fabularny. Za kamerą stanął David Yates, a Rowling napisała scenariusz. W roli głównej wystąpi Eddie Redmayne.
Opis: Film jest inspirowany podręcznikiem o tym samym tytule, z którego Harry Potter korzystał podczas lekcji Opieki nad Magicznymi Stworzeniami w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Historia opowiedziana w filmie dotyczyć będzie przygód fikcyjnego autora książki, Newta Scamandera, i rozpocznie się w Nowym Yorku.
Data premiery jest wyznaczona na 18 listopada.
Miss Peregrine's Home for Imaginary Children
Adaptacja Osobliwy dom pani Peregrine dla młodzieży Ransoma Riggsa pod tym samym tytułem. Fabuła książki wykorzystuje elementy grozy i opowieści niesamowitych. Autor wykorzystywał też archiwalne zdjęcia współgrające z klimatem opowieści - powtórzenie tego zabiegu w filmie powinno dać jeszcze lepsze efekty. Za reżyserię odpowiada Tim Burton, więc można się spodziewać osobliwego, ale i fascynującego obrazu. Na ekranie pojawią się m.in. Eva Green, Samuel L. Jackson, Ella Purnell i Judi Dench.
Opis: Nastolatek przenosi się w czasie do przeszłości na wyspę, na której dorastał jego dziadek. Musi mu pomóc chronić przed niebezpiecznymi stworzeniami grupę sierot z osobliwymi umiejętnościami.
Światowa premiera będzie miała miejsce 25 grudnia.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat