Scenariusze wielu filmów oparte są na powieściach, ale nie zawsze widzowie zdają sobie z tego sprawę. Oczywiście przy głośnych produkcjach, takich jak na przykład adaptacje książek J.R.R. Tolkiena, niemal każdy jest świadomy pierwowzoru, ale do kin trafiają filmy oparte również na znacznie mniej znanych pozycjach. Jeśli lubicie przeczytać materiał źródłowy dla scenariusza, zanim wybierzecie się do kina na jego adaptację, to zwróćcie w 2016 roku uwagę na poniższe pozycje.

13 godzin: Tajna misja w Benghazi

Film oparty na niewydanej w Polsce, inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami powieści Mitchella Zuckoffa pod tym samym tytułem. Za kamerą stanął Michael Bay, co zapowiada dużą widowiskowość obrazu. W rolach głównych będzie można zobaczyć m.in. Pablo Schreibera, Johna Krasinskiego czy Davida Denmana.

Opis: Film opowiada o ataku islamskich terrorystów na placówkę dyplomatyczną w Benghazi w Libii, gdzie zginęło wielu Amerykanów na czele z ambasadorem J. Christopherem Stevensem. Film skupia się na sześciu członkach ochrony, którzy dzielnie walczyli, by obronić stacjonujących tam obywateli USA.

Film miał już światową premierę (15 stycznia), ale nie wiadomo, kiedy trafi na ekrany polskich kin.

Piąta fala

Film zrealizowany na podstawie Piąta fala Ricka Yanceya, autora specjalizującego się w literaturze młodzieżowej. Książka jest już dostępna na naszym rynku od paru lat, a w tym roku ukaże się jej reedycja z okładką filmową. Obraz wyreżyserował  J. Blakeson, a w roli głównej będzie można podziwiać Chloë Grace Moretz.

Opis: Piąta fala to film o szesnastolatce Cassie, której udaje się przetrwać inwazję kosmitów. Z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Rozrzuceni w różnych miejscach okupowanej planety, walczą o przetrwanie. Każdy próbuje przeżyć i zrozumieć, co się stało i kim są kosmici, którzy postanowili wymordować całą ludzkość.

Polska data premiery przewidziana jest na 15 kwietnia.

Czas próby

Film Czas próby oparty jest na prawdziwej historii i powstał na bazie książki pod tym samym tytułem (The Finest Hours, niewydana w Polsce) autorstwa Caseya Shermana i Michaela J. Tougiasa. Opowiada historię niemalże samobójczej misji ratunkowej z 1952 roku, którą zorganizowała straż przybrzeżna, gdy wielki sztorm przełamał na pół dwa tankowce u wybrzeży Nowej Anglii. Za reżyserię odpowiada  Craig Gillespie.

Opis: 18 lutego 1952 r. we wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych uderza potężny sztorm, który rujnuje nadmorskie miasteczka i niszczy statki. Jest wśród nich zmierzający do Bostonu tankowiec Pendleton. Sztorm dosłownie rozrywa jednostkę na pół. Ponad 30-osobowa załoga zostaje uwięziona w rufowej części statku, która szybko pogrąża się w morskich odmętach. Drugi mechanik Ray Sybert (Casey Affleck), jedyny starszy oficer na pokładzie, szybko orientuje się, że to właśnie on musi przejąć dowodzenie nad przerażonymi marynarzami, zmotywować ich do porzucenia wzajemnych urazów, by mogli wspólnie stawić czoła jednej z najstraszliwszych burz w historii tej części świata. W tym czasie informacja o katastrofie dociera do bazy Straży Przybrzeżnej USA, skąd wyrusza misja ratunkowa. Mimo że szanse powodzenia są znikome, czterech ludzi pod dowództwem kapitana Bernie Webbera (Chris Pine) płynie w drewnianej łodzi ratunkowej, wyposażonej w wadliwy silnik i szczątkowy sprzęt nawigacyjny, by zmierzyć się żywiołem.

Polska premiera odbędzie się 29 stycznia.

Duma i uprzedzenie, i zombie

Przykład połączenia klasyki literatury ze współczesną miłością do nieumarłych. Projekt o tyle ciekawy, że książka wykorzystywała oryginalne fragmenty napisane przez Jane Austin, między które zostały wplecione nowe akapity zmieniające wymowę całości. W filmie zgranie tych dwóch elementów nie będzie proste. Może być zabawnie, może być strasznie - dużo zależy od tego, jak odbierze się tę konwencję. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Burr Steers, a w rolach głównych będzie można zobaczyć Sama Rileya, Lily James, Jacka Hustona czy Bellę Heathcote.

Opis: Film Duma i uprzedzenie, i zombie jest adaptacją Duma i uprzedzenie i zombi pod tym samym tytułem autorstwa Jane Austin i Setha Grahame’a-Smitha, który zmienił nieco tło wydarzeń dziejących się w hrabstwie Hertfordshire. Wprawdzie zaradne siostry Bennet wciąż walczą o miłość i przetrwanie, a Elżbieta pozostaje pod wpływem Marka Darcy’ego, ale w hrabstwie dzieją się dziwne rzeczy. Zmarli wracają pod postacią zombie…

Polska premiera 11 marca.

The Choice

Klasyczny romans o mężczyźnie korzystającym z życia kawalera, który zakochuje się w kobiecie będącej w stałym związku. Film oparty na powieści Wybór Nicholasa Sparksa. W rolach głównych Alexandra Daddario, Teresa Palmer, Maggie Grace i Benjamin Walker, a za reżyserię odpowiada Ross Katz.

Opis: Fabuła The Choice skupia się na sąsiadach, Travisie Parkerze i Gabby Holland, którzy mieszkają w małym miasteczku i pomimo wielu trudności ostatecznie w sobie się zakochują.

Światowa premiera została wyznaczona na 4 lutego.

Jak to robią single

Film oparty na powieści Liz Tuccillo pod tym samym tytułem (znajduje się w lutowych zapowiedziach wydawnictwa Sonia Draga). Zapowiada się typowe połączenie romansu i komedii. Reżyseruje Christian Ditter, a w rolach głównych wystąpią: Dakota Johnson, Rebel Wilson, Alison Brie i  Anders Holm.

Opis: Istnieją szczęśliwi single, nieszczęśliwi single i jest jeszcze… Alice. I Robin. Lucy. Meg. Tom oraz David. W Nowym Jorku roi się od singli poszukujących drugiej połówki — nieważne czy pragną miłości na całe życie, rozrywki na jedną noc, czy czegoś pomiędzy jednym a drugim. Tym, co łączy ich wszystkich w gąszczu sms-owych flirtów i przygodnego seksu, jest potrzeba zrozumienia, jak to jest tak naprawdę być singlem w świecie pełnym, stale ewoluujących definicji, miłości? Poszukiwanie szczęścia w mieście, które nigdy nie śpi, dawno nie było tak ekscytujące…

Film trafi do polskich kin 12 lutego.

Zanim się pojawiłeś

W filmie Zanim się pojawiłeś dziewczyna z małego miasteczka nawiązuje nietypową relację ze sparaliżowanym mężczyzną, którym się zajmuje. Za scenariusz odpowiada m.in. Jojo Moyes, autorka Zanim się pojawiłeś pod tym samym tytułem. Reżyserią zajęła się Thea Sharrock, a w rolach głównych wystąpią Emilia Clarke i Sam Claflin.

Opis powieści: Dwudziestosześcioletnia Lou spotyka na swej drodze Willa. Ona właśnie straciła pracę i rozstała się ze swoim chłopakiem, a on po wypadku samochodowym nie ma chęci do życia i chce je sobie odebrać. Will nie wie jeszcze, że Lou wtargnie w jego życie niczym kolorowy ptak. Czy wielka miłość, nawet bolesna, naprawdę może przezwyciężyć frustrację, zniechęcenie i natarczywe myśli o samobójstwie? Doskonale rozegrana psychologicznie, sugestywna historia o sile uczuć i magicznym wpływie człowieka na człowieka.

Polska premiera zaplanowana jest na 3 marca.

me before you
Fot. Tumblr

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Co o tym sądzisz?

Z dniem 15.05.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV