KOMIKSOLOGIA: Arrow 02×13
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 13. odcinku 2. serii Arrow pt. "Heir to the Demon".
Przyglądamy się odniesieniom do komiksu w 13. odcinku 2. serii Arrow pt. "Heir to the Demon".
Tytuł odcinka – "Heir to the Demon" (ang. "Spadkobierca Demona") – może skojarzyć się fanom Batmana z przywódcą Ligi Zabójców, Ra'sem al Ghulem. W komiksach i animacjach to imię jest bowiem tłumaczone z języka arabskiego jako Głowa Demona (rzeczywiście, z języka arabskiego można by je przetłumaczyć mniej więcej jako głowa ogra/ghula, czyli pewnego rodzaju potwora, demona). To skojarzenie potęguje fakt, że "imię" złoczyńcy pada wśród przypomnianych fragmentów scen z poprzednich odcinków serialu. Dlaczego zaś został tu użyty cudzysłów? Ra's al Ghul to jedynie pseudonim dzierżony przez oponenta Batmana. Dla wielu czytelników jest jednak swoistym imieniem i nazwiskiem tej postaci. Ra's założył ogólnoświatową organizację przestępczą o nazwie Demon (której częścią jest Liga Zabójców). Jako że jest on liderem, głową tego kartelu, stąd wziął się właśnie jego tytuł.
Co ciekawe, o ile zwykle imię Ra's było wymawiane jako rejsz, w filmach Christophera Nolana postawiono na raaz. Ta druga wersja wydaje się bardziej poprawna, jako że taka jest wymowa tego pseudonimu w języku arabskim. Jednakowoż Dennis O'Neil, twórca postaci Ra'sa al Ghula, używa tej pierwszej opcji, a wraz z nim seria gier "Batman: Arkham" i animowane uniwersum DC. W jednym z odcinków "Batman Beyond" Talia koryguje wymowę użytą przez następcę Bruce'a, Terry'ego McGinnisa, mówiąc: "Imię mego ojca to rejsz, nie raaz. Powszechna pomyłka".
W Internecie cały czas trwają spory związane z tym, jak poprawnie wymówić to "imię". Arrow owej dyskusji nie zakończy, bo słyszymy w nim obydwie wersje. Córka Ra'sa mówi rejsz, zaś cała reszta... raaz.
Skoro o córce Ra'sa mowa: w 5. odcinku 2. serii padły słowa, że Czarnego Kanarka chce odwiedzić dziecko Ra'sa al Ghula. Nasuwały się potencjalne trzy kandydatury: Talia (najbardziej znana, występująca poza komiksem w animacjach, grze Batman: Arkham City oraz ostatniej części trylogii Nolana), Nyssa (znacznie mniej znana córka; poza komiksami pojawia się nawiązanie do niej w profilu Lady Shivy w grze Batman: Arkham Origins) oraz Dusan (kojarzony wyłącznie przez komiksowych maniaków syn). Odpowiedź poznajemy na początku 13. odcinka, kiedy obserwujemy piękną czarnowłosą kobietę, która pojawia się na lotnisku. Podczas kontroli pada jej nazwisko: Raatko. I już wtedy wszystko jasne, że nie jest to Talia, ale Nyssa.
[image-browser playlist="582217" suggest=""]
Nyssa zadebiutowała w 783 numerze "Detective Comics" w sierpniu 2003 roku (dla porównania: Talia swój debiut miała w 411 numerze tegoż komiksu, w maju 1971 roku, zaś Dusan swoją niedługą obecność w komiksach zaczął w październiku 2007 roku). Twórcami postaci są Greg Rucka oraz Klaus Janson. Jest ona owocem romansu Ra'sa, poczętym podczas jego podróży w XIX wieku do Rosji. Zauroczona romantycznymi historiami o ojcu opowiadanymi jej przez mamę Nyssa postanowiła odnaleźć swego rodzica i ostatecznie zlokalizowała go w jego siedzibie w Północnej Afryce. Ra's, zachwycony urodą, zdolnościami walecznymi córki oraz faktem, że udało się jej go odnaleźć, postanowił uczynić ją swoją wspólniczką, dał jej także prawo do korzystania z regenerujących zdrowie i życie Jam Łazarza. Z czasem jednak zachwyt ojcem przemienił się w nienawiść, po tym jak rodzina Nyssy zginęła w obozie koncentracyjnym podczas II wojny światowej, zaś Nyssa była poddawana potwornym eksperymentom. Ra's odmówił pomocy swej córce, pozostawiając ją wraz z jej rodziną na pastwę nazistów. Wskutek tej nienawiści Nyssa zaplanowała i zrealizowała całą intrygę mającą na celu śmierć ojca (więcej na ten temat w miniserii "Batman: Death and the Maidens").
Podczas skanowania paszportu Nyssy w komputerze pracownika lotniska pojawia się alarm: "A.R.G.U.S. Security Alert" (o organizacji A.R.G.U.S. wspomnieliśmy w omówieniu odcinka "Crucible"). Pojawienie się ostrzeżenia w komputerze pozwala przypuszczać, że A.R.G.U.S. wie o Lidze Zabójców i jej aktywnościach. Alarm wydaje się być całkiem uzasadniony, zważywszy na fakt, że pięciu funkcjonariuszy prawa próbujących zatrzymać na miejscu pannę Raatko zostaje przez nią znokautowanych bez większego wysiłku z jej strony.
Podczas pierwszego spotkania z Sarą w Starling City pojawienie się Nyssy przypomina to, które zastosowała Sara w odcinku "Broken Dolls".
Namiętny pocałunek obu kobiet i fragmenty rozmowy zdradzają, że wcześniej Nyssa i Sara były kochankami. Celem wizyty córki Ra'sa (kolejne minuty rozwiewają wątpliwości, kobieta przedstawia się bowiem Arrowowi śledzącemu Sarę, mówiąc: "Jestem Nyssa. Córka Ra'sa al Ghula. Spadkobierczyni Demona") w Starling City jest odnalezienie uciekinierki i przekonanie jej do powrotu do Ligi Zabójców, której Sara przysięgła przynależność. Gdy Nyssa spotka się z odmową, nie zawaha się użyć bardziej drastycznych środków perswazji – porwie Dinah, matkę Laurel i Sary, oraz zagrozi jej zabiciem, jeśli w ciągu 24 godzin Sara nie zdecyduje się na powrót. W trakcie odcinka dowiemy się też, że utrata przytomności Laurel (co widzieliśmy pod koniec poprzedniego epizodu) jest spowodowana zatruciem jadem tybetańskiej żmii za sprawą Nyssy, która w ten sposób postanowiła ściągnąć ukochaną Sarę do Starling. Jak więc widać, ten toksyczny (dosłownie i w przenośni) związek Nyssy i Sary nosi znamiona relacji łączącej Talię z Batmanem. Po jednej stronie - córka Ra'sa al Ghula, rozdarta między wiernością ojcu a miłością do bohatera/-ki; po drugiej - osoba walcząca z przestępczością. Nawet Nyssa zwraca się do Sary w pewnym momencie per ukochana (czyli beloved – podobnie zwykła nazywać Batmana Talia).
[image-browser playlist="582218" suggest=""]
Ponownie widzimy nawiązania do DC 52. Quentin wzywający wsparcie znów używa kodu Delta Charlie 52, a poza tym dwukrotnie widzimy Kanał 52 w telewizji (więcej o tym znajdziecie w omówieniu odcinków - odpowiednio - "Broken Dolls" i "State v. Queen").
Mężczyznę, który otruł Laurel i porwał Dinah, zagrał kanadyjski aktor Shaker Paleja. Co ciekawe, pojawił się on wcześniej w dwóch odcinkach Arrow: w "Damaged" (jako technik) oraz w "Tremors" (jako mężczyzna z Bliskiego Wschodu). Miał też drobną rolę w jednym z odcinków Tajemnic Smallville.
Po raz kolejny (za pierwszym razem w odcinku "League of Assassins") pojawia się imię, które Sara wybrała sobie w Lidze Zabójców: Ta-er al-Sahfer (czyli po arabsku Kanarek). Sara używa też "płaczu kanarka" (o którym wspomnieliśmy w analizie odcinka "Broken Dolls").
Nyssę gra Katrina Law, aktorka znana z serialu Spartakus. Co ciekawe, jest ona już trzecią osobą z obsady tej produkcji, która dołączyła do Arrow. Poprzednie dwie to Manu Bennett wcielający się w Slade'a Wilsona oraz Cynthia Addai-Robinson grająca Amandę Waller.
[image-browser playlist="582219" suggest=""]
Choć tytuł odcinka odnosi się ewidentnie do Nyssy, to można też go w pewien sposób odnieść do Thei Queen, która we wcześniejszych odsłonach okazała się być córką powiązanego z Ligą Zabójców Malcolma Merlyna. Jak pokazał 1. sezon, jego plany wobec mieszkańców Starling City były niewątpliwie diabelskie.
Czytaj również: "Arrow" - Austin Butler dołącza do obsady
Początkowo spekulowano, że w Arrow pojawi się nie Nyssa, ale Talia al Ghul. Niektórzy snuli także teorie, że okaże się nią grana przez Summer Glau Isabel Rochev (dość podobnie jak w filmie Mroczny Rycerz powstaje). Ostatecznie scenarzyści wybrali inną drogę. Ale czy to znaczy, że nie zobaczymy Talii w ogóle? To się jeszcze okaże...
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1975, kończy 49 lat
ur. 1945, kończy 79 lat