Komiksologia: Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów – odniesienia do komiksów
Przyglądamy się odniesieniom do komiksów w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.
Przyglądamy się odniesieniom do komiksów w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.
Miriam Sharpe
Zaraz po konferencji na uniwersytecie Tony Stark spotyka kobietę, która wręcza mu zdjęcie swego syna. Jak się okazuje, zginął on podczas walki Avengers w Sokovii. To spotkanie jest jednym z głównych czynników, które złożyły się na taki, a nie inny pogląd Starka w kwestii kontroli rządowej nad superbohaterami. W komiksach historia wygląda bardzo podobnie. Syn niejakiej Miriam Sharpe był jedną z ofiar w Stamford, kiedy drużyna młodych bohaterów New Warriors zaatakowała złoczyńcę o pseudonimie Nitro. Ten spowodował ogromną eksplozję, która pochłonęła życia ponad 600 mieszkańców, w tym uczniów pobliskiej szkoły podstawowej, w której właśnie wtedy znajdował się syn Miriam. Podczas jednej z konferencji Starka kobieta publicznie opluła go i oskarżyła całe społeczeństwo tak zwanych herosów o powodowanie podobnych tragedii. Warto tu też wspomnieć, że podobnie jak w komiksie, filmowy konflikt zaczął się od wybuchu.
Przemowa Sharon Carter
Podczas pogrzebu Peggy Carter jej siostrzenica, Sharon, wygłasza przemowę na cześć zmarłej. Słowa dotyczące nieustępowania, nawet kiedy cały świat jest przeciwko tobie, są prawie słowo w słowo zaczerpnięte z komiksu. Tam padły one z ust samego Kapitana Ameryki i zostały skierowane do Spider-Mana. Sharon pojawiła się co prawda już w Zimowym żołnierzu, ale dopiero tutaj widzieliśmy uczucie pomiędzy nią a Steve'em Rogersem. Komiksowa Sharon to miłość życia Steve’a i do dziś są ze sobą w związku.
Raft – Więzienie 42 w Negative Zone
Po wielkiej walce na lotnisku bohaterowie stojący po stronie Kapitana Ameryki zostali osadzeni w potężnym więzieniu o nazwie Raft. Komiksowe Raft co prawda nie wynurzało się z dna oceanu, ale podobnie jak w filmie służyło do przetrzymywania superzłoczyńców. Konstrukcja i zastosowanie filmowej placówki bardziej przypominają Więzienie 42 zbudowane między innymi przez Tony’ego Starka w Strefie Negatywnej. Właśnie tam osadzano bohaterów, którzy nie podpisali aktu rejestracji.
Iron Man vs Kapitan Ameryka
W finałowej walce pomiędzy Steve'em a Tonym dochodzi w pewnym momencie do zdarzenia, w którym Iron Man zderza swoje promienie z tarczą Kapitana. Jest to odniesienie do jednej z okładek komiksowej Wojny Domowej. Warto też dodać, że podobnie jak w komiksie, zbroja Starka jest w stanie analizować ruchy Rogersa, przez co tamten ostatecznie nie ma szans.
Wakanda, Bast i Dora Milaje
W filmie pojawia się oczywiście znany komiksowy bohater – Black Panther, a wraz z nim kilka odniesień związanych z jego krajem i kulturą. Po śmierci jego ojca, króla T’Chaki (który również w komiksach został zamordowany podczas misji dyplomatycznej), T’Challa mówi o wierzeniach Wakandy. Padają imiona dwóch bogów – Bast i Sekhmet. Obie te nazwy pochodzą ze starożytnego Egiptu, jednak pojawiają się też w świecie Marvela jako bóstwa opiekuńcze Wakandy. Nie są to wyłącznie mity, ponieważ wielokrotnie w komiksach widzieliśmy komunikację pomiędzy kapłanami Wakandy (w tym Black Pantherem, który również się do nich zalicza) a owymi bytami.
W jednej ze scen naprzeciw Czarnej Wdowy staje wysoka, ogolona na łyso kobieta, która każe jej ustąpić z drogi T’Challi. Jest to jedna z Dor Milaje, elitarnych strażniczek króla Wakandy. Prawdopodobnie w solowym filmie Black Panther poznamy ich więcej. Akcja nadchodzącej produkcji ma rozgrywać się w końcu głównie w państwie T’Challi, którego fragment mogliśmy zobaczyć w scenie po napisach. Oczywiście poza wielkim posągiem pantery warto zwrócić uwagę na kontrast, z którego słynie także komiksowa Wakanda. Niesamowicie zaawansowana placówka naukowa góruje nad dziką, tropikalną dżunglą. W zapowiedzianym filmie ma wystąpić także po raz kolejny Martin Freeman, wcielający się w postać Evereta Rossa. Można było założyć, że nie zatrudniono aktora takiego kalibru jedynie do malutkiej rólki w Wojnie bohaterów. Komiksowy Everet Ross to dyplomata, łącznik pomiędzy USA a Wakandą.
- 1 (current)
- 2
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1972, kończy 52 lat
ur. 1982, kończy 42 lat
ur. 1969, kończy 55 lat
ur. 1990, kończy 34 lat
ur. 1979, kończy 45 lat