Najlepsze filmy biblijne – zestawienie
Na ekrany światowych kin wszedł remake inspirowanego historią biblijną filmu, Ben-Hur. Produkcji opartych o historie z Nowego i Starego Testamentu jest jednak znacznie więcej – poznajcie pozycje, które według nas warto obejrzeć.
Na ekrany światowych kin wszedł remake inspirowanego historią biblijną filmu, Ben-Hur. Produkcji opartych o historie z Nowego i Starego Testamentu jest jednak znacznie więcej – poznajcie pozycje, które według nas warto obejrzeć.
Opowieść wszech czasów (1965)
Film pokazujący, że tematy biblijne łatwo się nie nudzą. Nakręcony w Stanach, ponowił sukces poprzednich produkcji z gatunku i zyskał pięć nominacji do Oscara, m.in. za muzykę, kostiumy i zdjęcia. Występuje tutaj klasyczny motyw fabularny – ponownie jest nim życiorys Jezusa. Tym razem w roli Mesjasza pojawił się Szwed Max von Sydow. Film wciąż cieszy się sporą popularnością i dość często jest emitowany przez stacje telewizyjne w czasie Wielkanocy.
Biblia (1966)
Tym razem materiałem źródłowym dla twórcy, Johna Hustona, była Księga Rodzaju. W filmie ukazane jest pięć pierwszych historii, będących wstępem dla dalszych biblijnych losów ludzkości – Adama i Ewy, sporu Kaina i Abla, Arki Noego, Abrahama i Izaaka oraz tragicznych miast: Sodomy i Gomory. Krytycy odebrali produkcję z mieszanymi uczuciami, jednak przyznać trzeba, że jest to obraz wart uwagi. Dokładnie przedstawione, nieraz brutalne i nieprzyjemne historie zostały ukazane w sposób lekki, tak by trzygodzinny seans nie nudził widza.
Jesus Christ Superstar (1973)
Czy po tylu produkcjach o żywocie Jezusa można jeszcze czymś zaskoczyć? Norman Jewison udowodnił, że tak, i stworzył wyjątkowy musical. Nowatorsko przedstawiona fabuła spodobała się krytykom oraz widzom i do dzisiaj cieszy się popularnością – nie tylko zwolenników kina, ale i teatru muzycznego. Co ciekawe, tym razem scenarzyści posunęli się nieco dalej i zamiast znanej wszystkim historii stworzyli opowieść o relacji Jezusa z Judaszem w tygodniu ukrzyżowania. Świeżość, odniesienia do kultury współczesnej i porywające utwory sprawiają, że ta rock opera wciąż zyskuje nowych wielbicieli.
Książę Egiptu (1998)
Na liście nie mogło zabraknąć animacji. Film pokazuje historię przyrodnich braci, faraona Ramzesa i Mojżesza. Młody Żyd, który przed laty w wyniku niefortunnych zdarzeń znalazł się na egipskim dworze, odkrywa swoje powołanie i rozpoczyna duchową oraz fizyczną podróż. Wywołuje to braterski konflikt. Ta propozycja od DreamWorks przykuła ogromną uwagę i zgarnęła mnóstwo pozytywnych recenzji oraz nominacji i nagród. Szczególnie zachwyca niesamowita muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera i Stephena Schwartza, która dyskretnie podsyca emocje podczas seansu.
The Passion of the Christ (2004)
Najpopularniejsza produkcja biblijna ostatnich lat. Przez wielu uważany za kontrowersyjny, obraz w reżyserii Mela Gibsona bez słodzenia przedstawia brutalną mękę Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie. To właśnie ta brutalność przyczyniła się do mieszanych ocen; twórcy produkcji byli nawet posądzani o antysemityzm. Mimo wszystko Pasja zaskarbiła sobie spore uznanie różnorodnej publiczności i znawców filmowych.
Noah (2014)
Po sporej przerwie na dużym ekranie pojawiła się nowa biblijna produkcja. Twórcy powrócili do znanej ze Starego Testamentu historii o wielkim potopie i odtworzyli ją, korzystając ze współczesnych filmowych technologii. Darren Aronofsky, reżyser produkcji, nie dokonał jednak idealnego zobrazowania tekstu z Biblii, ale pozwolił sobie na twórczą wolność, która czyni z Noego także dobre kino przygodowe. W obsadzie pojawiają się znane gwiazdy, m.in. Russel Crowe w roli tytułowej.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat