Najlepsze filmy biblijne – zestawienie
Na ekrany światowych kin wszedł remake inspirowanego historią biblijną filmu, Ben-Hur. Produkcji opartych o historie z Nowego i Starego Testamentu jest jednak znacznie więcej – poznajcie pozycje, które według nas warto obejrzeć.
Na ekrany światowych kin wszedł remake inspirowanego historią biblijną filmu, Ben-Hur. Produkcji opartych o historie z Nowego i Starego Testamentu jest jednak znacznie więcej – poznajcie pozycje, które według nas warto obejrzeć.
Opowieść wszech czasów (1965)
Film pokazujący, że tematy biblijne łatwo się nie nudzą. Nakręcony w Stanach, ponowił sukces poprzednich produkcji z gatunku i zyskał pięć nominacji do Oscara, m.in. za muzykę, kostiumy i zdjęcia. Występuje tutaj klasyczny motyw fabularny – ponownie jest nim życiorys Jezusa. Tym razem w roli Mesjasza pojawił się Szwed Max von Sydow. Film wciąż cieszy się sporą popularnością i dość często jest emitowany przez stacje telewizyjne w czasie Wielkanocy.
Biblia (1966)
Tym razem materiałem źródłowym dla twórcy, Johna Hustona, była Księga Rodzaju. W filmie ukazane jest pięć pierwszych historii, będących wstępem dla dalszych biblijnych losów ludzkości – Adama i Ewy, sporu Kaina i Abla, Arki Noego, Abrahama i Izaaka oraz tragicznych miast: Sodomy i Gomory. Krytycy odebrali produkcję z mieszanymi uczuciami, jednak przyznać trzeba, że jest to obraz wart uwagi. Dokładnie przedstawione, nieraz brutalne i nieprzyjemne historie zostały ukazane w sposób lekki, tak by trzygodzinny seans nie nudził widza.
Jesus Christ Superstar (1973)
Czy po tylu produkcjach o żywocie Jezusa można jeszcze czymś zaskoczyć? Norman Jewison udowodnił, że tak, i stworzył wyjątkowy musical. Nowatorsko przedstawiona fabuła spodobała się krytykom oraz widzom i do dzisiaj cieszy się popularnością – nie tylko zwolenników kina, ale i teatru muzycznego. Co ciekawe, tym razem scenarzyści posunęli się nieco dalej i zamiast znanej wszystkim historii stworzyli opowieść o relacji Jezusa z Judaszem w tygodniu ukrzyżowania. Świeżość, odniesienia do kultury współczesnej i porywające utwory sprawiają, że ta rock opera wciąż zyskuje nowych wielbicieli.
Książę Egiptu (1998)
Na liście nie mogło zabraknąć animacji. Film pokazuje historię przyrodnich braci, faraona Ramzesa i Mojżesza. Młody Żyd, który przed laty w wyniku niefortunnych zdarzeń znalazł się na egipskim dworze, odkrywa swoje powołanie i rozpoczyna duchową oraz fizyczną podróż. Wywołuje to braterski konflikt. Ta propozycja od DreamWorks przykuła ogromną uwagę i zgarnęła mnóstwo pozytywnych recenzji oraz nominacji i nagród. Szczególnie zachwyca niesamowita muzyka skomponowana przez Hansa Zimmera i Stephena Schwartza, która dyskretnie podsyca emocje podczas seansu.
The Passion of the Christ (2004)
Najpopularniejsza produkcja biblijna ostatnich lat. Przez wielu uważany za kontrowersyjny, obraz w reżyserii Mela Gibsona bez słodzenia przedstawia brutalną mękę Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie. To właśnie ta brutalność przyczyniła się do mieszanych ocen; twórcy produkcji byli nawet posądzani o antysemityzm. Mimo wszystko Pasja zaskarbiła sobie spore uznanie różnorodnej publiczności i znawców filmowych.
Noah (2014)
Po sporej przerwie na dużym ekranie pojawiła się nowa biblijna produkcja. Twórcy powrócili do znanej ze Starego Testamentu historii o wielkim potopie i odtworzyli ją, korzystając ze współczesnych filmowych technologii. Darren Aronofsky, reżyser produkcji, nie dokonał jednak idealnego zobrazowania tekstu z Biblii, ale pozwolił sobie na twórczą wolność, która czyni z Noego także dobre kino przygodowe. W obsadzie pojawiają się znane gwiazdy, m.in. Russel Crowe w roli tytułowej.
- 1
- 2 (current)
Źródło: fot. materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat