Przeczytaj w weekend

Najwięksi herosi fantasy

Herosi w fantasy przeważnie są silni, waleczni i nieugięcie zmagają się z przeciwnościami losu. W artykule poznacie najciekawsze postacie z tego gatunku.

Herosi w fantasy przeważnie są silni, waleczni i nieugięcie zmagają się z przeciwnościami losu. W artykule poznacie najciekawsze postacie z tego gatunku.

Fantasy to wdzięczny gatunek dla tworzenia bohaterskich postaci, których serce, waleczność i historia nadają temu wyrazu i charakteru. Gatunek ten przedstawił nam rozmaitych herosów w kinie, telewizji czy w literaturze. Czasem są to postacie niejednoznaczne, które nie wpisują się w określone schematy i dzięki odpowiednim zabiegom oferują coś więcej. Czasem to po prostu idealni, umięśnieni wojownicy, którzy nie mają sobie równych na polu bitwy.

Conan

Przez lata to właśnie postać stworzona przez Roberta E. Howarda była wzorem dla innych twórców, kiedy chcieli stworzyć herosa porywającego tłumy. Barbarzyńca, pirat, król - niezależnie od aktualnego zajęcia, zawsze wyróżniał się muskulaturą, siłą fizyczną, ale też sprytem. Nic dziwnego, że ponad ośmiu dekadach od pierwszego pojawienia się nadal świetnie sobie radzi w popkulturowej świadomości. Był bohaterem dziesiątek książek pisanych przez epigonów, pojawił się w grach, Conan. Narodziny legendy i filmach. Oczywiście nie bez znaczenia dla jego popularności była także pamiętna rola Arnolda Schwarzeneggera.

Conan - Arnold Schwarzenegger
fot. materiały prasowe

Herkules

Postać z mitologii greckiej pojawia się w popkulturze od dekad. W książkach, w kinie i oczywiście w serialach. To właśnie telewizyjna wersja jego przygód zatytułowana Hercules: The Legendary Journeys jest jedną z najbardziej znanych i najpopularniejszych. To tam właśnie ten heros dał się poznać jako bohater i zarazem człowiek z wadami. W kinie ostatnio widzieliśmy go choćby w filmie Hercules z 2014 roku w wykonaniu Dwayne'a Johnsona.

herkules
fot. materiały prasowe

Geralt

Nie można zapominać o wiedźminie, czy to z wersji książkowej, czy z gier. To kolejny bohater mimo woli, raczej wplątany w wydarzenia, niż je kreujący. W swych przygodach kieruje się zestawem żelaznych zasad, choć te nieraz są wystawione na próbę. Trudno powiedzieć za co go lubimy najbardziej: świetne umiejętności we władaniu bronią, nadprzyrodzone talenty, osobowość czy nieco zgryźliwe poczucie humoru.

Wiedźmin
fot. materiały prasowe

Willow i Madmartigan

Obu panów dajemy pod jednym postem, ponieważ pochodzą z jednego filmu fantasy - Willow. Madmartigan grany przez Vala Kilmera to patrząc z perspektywy heros dość typowy, ale zarazem posiadający liczne przywary, które odróżniają go od standardów gatunku. Z jednej strony waleczny i dzielny, z drugiej przebiegły, dbający o własną skórę i czasem tchórzliwy. To właśnie wraz z rozwojem fabuły przechodzi przemianę w kogoś, kto staje się herosem gatunku fantasy. Natomiast Willow choć niski wzrostem, jest wielki sercem i mocą magiczną. Ten główny bohater filmu nie wpisuje się w żaden schemat i to czyni go wyjątkowym.

Powrót do przeszłości: zdjęcia z planu filmu Willow
fot. materiały prasowe

Doman

Nie można zapomnieć także o Domanie, rodzimym herosie znanym z komiksów Andrzeja O. Nowakowskiego z lat 80. ubiegłego wieku. Choć jego przygody mają cechy pastiszu, to prezentuje się on świetnie z górą mięśni, wielkim mieczem, ale i wykazuje się sporą przebiegłością. Autor czerpał ze Starej Baśni, odrobinę nawiązywał do Conana, a wszystko to w prasłowiańskich realiach. Czy to smok, czy teutońscy najemnicy: żaden przeciwnik nie jest mu straszny.

Doman - okładka
Źródło: Świat Komiksu

Strony:
  • 1 (current)
  • 2
  • 3

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV