Nowe gwiazdy światowej SF i fantasy
Prezentujemy nowe gwiazdy science fiction i fantasy, czyli grupę pisarzy aspirujących do światowego topu fantastyki.
Prezentujemy nowe gwiazdy science fiction i fantasy, czyli grupę pisarzy aspirujących do światowego topu fantastyki.
Brandon Sanderson
Obecnie jedno z najgorętszych nazwisk w kategorii fantasy. Pisze z prędkością karabinu maszynowego i regularnie wypuszcza kolejne opasłe tomy. Karierę rozpoczął od powieści Elantris w 2005 roku, by w następnych latach napisać trylogię Ostatnie Imperium (notabene właśnie pracuje nad jej sequelami mającymi powiększyć cykl do siedmiu tomów). Później został wybrany do dokończenia po Robercie Jordanie Koła Czasu, a także zaczął pisać zaplanowaną na dwie pentalogie serię Archiwum Burzowego Światła oraz trylogię dla młodzieży Mściciele. Dużo tego, nieprawdaż? A to tylko te serie Sandersona, które zaczęły się ukazywać w Polsce. Na koncie ma jeszcze kilkanaście innych tytułów.
Co czyni go tak wyjątkowym? Z pewnością posiada umiejętność tworzenia interesujących (i rozbudowanych!) fabuł, lubi łączyć różne motywy, a także eksperymentuje z różnymi systemami magii – to detal, który doceniają wytrawni czytelnicy fantasy.
Paolo Bacigalupi
Jedno z najważniejszych nazwisk współczesnej fantastyki, autor głośnej Nakręcanej dziewczyny, dzięki której zgarnął wszystkie najważniejsze nagrody fantastyki, a także przebił się do zbiorowej świadomości (Time umieścił książkę w rankingu najlepszych publikacji z roku 2009 obok Jonathana Littela czy Susanne Collins).
W Polsce właśnie ukazuje się jego druga skierowana do dorosłych powieść, The Water Knife, w której znany z ekologicznych zainteresowań autor tym razem rysuje wizję przyszłości, w której nasze zasoby wody zaczynają się wyczerpywać. To wybitna powieść, lepsza nawet od Nakręcanej dziewczyny zarówno pod względem literackim, jak i z powodu bardzo silnego zakorzenienia w realnych problemach naszego świata, które za lat kilka-kilkanaście będą spędzać nam sen z powiek. Przerażająca lektura.
Scott Lynch
Lies of Locke Lamora były wydarzeniem i pokazały, że nawet w ogranych w fantasy schematach nadal tkwi ogromny potencjał. Jego seria opowiadająca o duecie złodziei jest świetnie napisanym cyklem przygodowym, umiejętnie rozgrywającym emocje czytelnika dzięki dozowaniu humoru i dramatycznych wydarzeń. Do tego mnóstwo akcji. Czego chcieć więcej od rozrywkowej fantastyki?
Błyskotliwa kariera Lyncha została zahamowana przez problemy osobiste (cierpiał na depresję). W ich efekcie trzeci tom cyklu powstał dopiero po sześciu latach. Należy mieć nadzieję, że autor wygrzebał się kłopotów i kolejne części zaplanowanego na siedem tomów cyklu będą się ukazywać regularnie.
Catherynne M. Valente
Autorka, która w tym gronie wyróżnia się przede wszystkim stylem. Jeśli większość wymienianych w tym zestawieniu pisarzy można określić mianem rzemieślników, to Valente jest na tym tle artystką. Co istotniejsze, w parze z kunsztem pisarskim idzie umiejętność tworzenia plastycznych fabuł.
Twórczość amerykańskiej pisarki jest zróżnicowana, ale dominuje w niej trend retellingu, przetwarzania baśni i legend. Widoczne jest to chociażby w dwutomowych Opowieściach sieroty czy Deathless. Z drugiej strony napisała też przesyconą erotyzmem i zmysłowością powieść Palimpsest. Jest także autorką książek dla dzieci i młodzieży oraz licznych opowiadań.
Liu Cixin
Chińczyk. W Polsce znany z jednego opowiadania, bardzo dobrze przyjętego przez czytelników. Na świecie robi jednak furorę - jego The Three-Body Problem to pierwsza w historii powieść będąca przekładem na angielski z innego języka, którą uhonorowano Nagrodą Hugo. Na rynku anglosaskim zbiera fenomenalne recenzje; ukazują się kolejne tomy rozpoczętej The Three-Body Problem serii - można już śmiało mówić, że zza Wielkiego Muru do Stanów przywędrowała nowa gwiazda fantastyki.
Ken Liu
W Stanach już gwiazda, w Polsce na chwilę obecną jeden z ulubieńców czytelników Nowej Fantastyki, w której regularnie ukazują się jego opowiadania, każdorazowo bardzo wysoko oceniane. Liu to laureat najważniejszych nagród świata fantastyki, a także niestrudzony tłumacz, dzięki któremu świat może czytać chińskie SF i fantasy (to on przełożył wspomnianą wyżej powieść Liu Cixina). Niedawno za Oceanem do sprzedaży trafiła jego pierwsza powieść, The Grace of Kings, która wkrótce ukazać ma się także w Polsce.
- 1
- 2 (current)
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat