Najlepsze space opery na dużym i małym ekranie
Space opery to gatunek obecnie dużo bardziej popularny w kinie niż w telewizji. Mimo to ma wielu oddanych fanów, którzy cenią sobie historie opowiadane w kosmosie. Oto zestawienie najlepszych tego typu filmów i seriali.
Space opery to gatunek obecnie dużo bardziej popularny w kinie niż w telewizji. Mimo to ma wielu oddanych fanów, którzy cenią sobie historie opowiadane w kosmosie. Oto zestawienie najlepszych tego typu filmów i seriali.
Star Wars: The Force Awakens (1977- )
Tworząc zestawienie najlepszych space oper, nie wypada nie zacząć od dzieła wybitnego i kultowego, o którym słyszał niemal każdy człowiek żyjący na naszej planecie. Gwiezdne wojny to dla wielu nie tylko filmy, seriale, gry i książki - to styl życia. Saga George'a Lucasa miała swoje wzloty (wybitna oryginalna trylogia z rewelacyjnym Imperium kontratakuje) i upadki (trylogia prequeli z fatalnym Atakiem klonów). W 2015 roku Gwiezdne wojny powróciły do nas na nowo za sprawą ciepło przyjętego Przebudzenia Mocy i mamy nadzieję, że już na stałe. W grudniu do kin wejdzie pierwszy odrębny film osadzony w uniwersum - Rogue One: A Star Wars Story. Już trwają zdjęcia do VIII epizodu, a także castingi do roli młodego Hana Solo, o którym opowiadał będzie film zaplanowany na 2018 rok.
Dla fanów Gwiezdnych wojen nadchodzą syte lata. Pozostaje mieć nadzieje, że już niebawem w tym wielkim uniwersum wystartuje też poważny fabularny serial, przeznaczony dla dojrzałych fanów. No bo przecież młodsi fani cały czas zachwycają się animowanym Star Wars: Rebelianci.
Firefly (2002)
Są seriale, które odchodzą za wcześnie - i Firefly do nich należy. Produkcja Jossa Whedona z 2002 roku miała wszystko, by stać się jednym z najlepszych seriali emitowanych w tamtych latach. To nie tylko kosmiczny western, ale też space opera z ciekawymi bohaterami i interesującą fabułą. Cóż z tego, skoro serial oglądało niecałe 5 mln widzów, co okazało się zbyt małym wynikiem, by kontynuować produkcję.
Serial wyleciał z ramówki, a mimo to utrzymał przy sobie wielu fanów, co przyczyniło się m.in. do stworzenia filmu pt. Serenity. Od jakiegoś czasu mówi się, że Firefly jest serialem, który prędzej czy później musi zostać wskrzeszony. Być może w zupełnie nowej wersji przez platformę Netflix?
Star Trek Beyond (1966- )
Największa konkurencja Gwiezdnych wojen, a jednocześnie ogromne uniwersum stworzone przez Gene'a Roddenbery'ego, na które składa się aż 12 pełnometrażowych filmów, 6 seriali telewizyjnych, a także książki, komiksy i gry wideo. Po siedmiu latach przerwy marka odrodziła się za sprawą świetnych filmów J.J. Abramsa z 2009 i 2013 roku. Dziś oczekujemy premiery kolejnej kinowej produkcji (Star Trek Beyond), a także fabularnego serialu telewizyjnego, który przygotowywany jest przez stację CBS. Jego premiera ma odbyć się na początku 2017 roku, a projekt będzie tworzony w formie antologii.
Guardians of the Galaxy (2014)
Oparta na komiksach produkcja studia Marvel to kolejny gigantyczny sukces firmy, który jeszcze raz potwierdził, że w tworzeniu filmów komiksowych nie ma granic. Space opera na podstawie komiksu była strzałem w dziesiątkę. Fani błyskawicznie pokochali nowych bohaterów, a James Gunn, producenci i aktorzy pracują już nad kontynuacją, która w kinach pojawi się w przyszłym roku.
Babylon 5 (1993-1998)
Wyjątkowe dzieło stworzone przez J. Michaela Straczynskiego, na które składa się pięć sezonów (łącznie 110 odcinków), a także kilka pełnometrażowych filmów. Jego cechą charakterystyczną jest zamknięta historia rozpisana od początku do końca. W przeciwieństwie do innych space oper z lat 90. i wcześniejszych Babilon 5 nie jest serialem ze "sprawami tygodnia". To wielka, wielowątkowa historia skupiająca się na konkretnym ciągu zdarzeń, doskonale zaplanowana i przedstawiona przez scenarzystów oraz samego Straczynskiego. Nie jest to produkcja łatwa w odbiorze i przyjemna, piękno Babilon 5 czuć bowiem dopiero po przebrnięciu przez pierwszy sezon.
The Chronicles of Riddick (2004)
Na przygody tytułowego bohatera składają się: film Pitch Black z 2000 roku, Kroniki Riddicka z 2004, a także Riddick z 2013 roku. Każdy z nich był na swój sposób wyjątkowy, mroczny, ale z sukcesem komercyjnym było różnie, bo choć Kroniki Riddicka są najbardziej w klimacie space opery, film poniósł sromotną klęskę w box office. A szkoda, bo oferuje on wyjątkowy klimat i ciekawy świat. Grający tytułową rolę Vin Diesel stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych aktorów w Hollywood.
Równie dobrą telewizyjną space operą jest miniserial Dzieci Diuny, który możecie oglądać w CBS Europa. Część pierwsza zostanie wyemitowana 1 maja o 19:10, część druga 2 maja o 19:10, a część trzecia 3 maja o 19:10. Więcej o serialu TUTAJ.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: Syfy / materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat