Tęczowa telewizja, czyli LGBT w serialach
Można ich kochać albo nienawidzić. Niektórzy uważają, że mniejszości seksualne dodają niepowtarzalnego klimatu do telewizyjnej ramówki, jeszcze inni, że to upolitycznianie telewizji na siłę. Jakiegokolwiek zdania by się nie miało, wątki dotyczące bohaterów LGBT pojawiają się coraz częściej, oswajając widzów z tabu, jakim jeszcze do niedawna je otaczano.
Można ich kochać albo nienawidzić. Niektórzy uważają, że mniejszości seksualne dodają niepowtarzalnego klimatu do telewizyjnej ramówki, jeszcze inni, że to upolitycznianie telewizji na siłę. Jakiegokolwiek zdania by się nie miało, wątki dotyczące bohaterów LGBT pojawiają się coraz częściej, oswajając widzów z tabu, jakim jeszcze do niedawna je otaczano.
Orange Is the New Black
Serial o kobiecym więzieniu, do którego zgłasza się (teoretycznie) ułożona i przykładna obywatelka Ameryki. Została skazana na ponad roczną odsiadkę za współudział w przestępstwie, do którego przed dekadą dopuściła się ze swoją dziewczyną. Komediodramat, który podbił serca widzów na całym świecie. Zdobywca licznych nagród i wielu pozytywnych krytyk dziennikarzy zajmujących się przemysłem rozrywkowym. Orange Is the New Black skupia nietuzinkowe grono kobiet, nie zważając na ich pochodzenie, rasę, wyznanie czy orientację. Jest także jednym z nielicznych seriali, który porusza tematykę transseksualizmu i zatrudnił osobą transseksualną do odegrana swojej roli. Serial przyciąga niebanalnym poczuciem humoru, przeplatanym z interesującą fabułą czy nad wyraz dobrze rozbudowaną charakterystyką postaci. W tym przypadku orientacja seksualna nie była główną osią napędzającą fabułę, a jedynie jedną z cech bohaterów, która stanowiła dodatkowy walor jakościowy dla pokazywanych wątków. I mimo że nie jest to serial idealny, to przeważnie pokazuje nieco inne oblicze społeczności LGBT. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów tęczowych produkcji.
Transparent
Kolejna perełka podejmująca mało popularny temat zmiany płci. Serial przedstawia historię rodziny, której życie staje na głowie w momencie, gdy ojciec przyznaje się do swojego transseksualizmu. Komedia i dramat zarazem, który odważnie, choć z wyczuciem opowiada o tak trudnych życiowych decyzjach. Zazwyczaj transseksualizm jest albo pomijany w ogóle, albo przedstawiany błędnie, tym samym wzbudza niezrozumienie i rodzaj dyskomfortu u widzów. W tym przypadku jednak serial broni się zarówno wizualnie i fabularnie, dokładając swoje trzy grosze do ogólnej dyskusji. Przedstawiane historie poruszają nie tylko serce, ale zmuszają też do krótkiego zastanowienia się nad rozumieniem własnej płci i mimowolnie zwiększają poziom wyrozumiałości dla problemów drugiego człowieka. Transparent jest kawałkiem dobrego serialu zwłaszcza dla tych, którzy nie boją się trudnych tematów i posiadają sporo wrażliwości społecznej.
Sense8
Kontrowersyjna produkcja od sióstr Wachowskich, która wzbudza nie tylko gwałtowne dyskusje, ale przede wszystkim bardzo mieszane uczucia odbiorców. Serial ten, wielokrotnie negatywnie oceniany przez krytyków, został wyjątkowo ciepło odebranych przez widzów. Sense8 jest bezpardonową opowieścią o integracji dusz ośmiu ludzi, członków tzw. Gromady, która jest w stanie komunikować się ze sobą za pomocą siły umysłu, odczuwać te same emocje, a nawet użyczać sobie wzajemnie swoich umiejętności. Serial jest ckliwą i momentami kiczowatą przejażdżką po ludzkich pragnieniach, niekiedy na siłę moralizującą widzów do określonego światopoglądu. Z drugiej jednak strony zawiera w sobie niezgłębione pokłady wolności, dyskusji na temat praw człowieka, krytyki stereotypów czy negacji tradycji i jej ułomności wobec współczesnego świata. Zróżnicowanie etniczne, religijne, seksualne i kulturowe bohaterów jest systematycznie zacierane, a osławione już sceny grupowe stanowią swojego rodzaju novum we współczesnej telewizji.
The Fosters
Serial familijny, tak ciepły i mądry, że nie sposób wyswobodzić się spod jego uroku. The Fosters to historia rodziny zastępczej, w której dwie kobiety – lesbijki z wieloletnim stażem związku podjęły się trudnego zadania stworzenia domu dla kilku nastolatków. Podobnie jak South of Nowhere serial stawia na łagodność niż szok czy akcję. Nieustanne konflikty zawsze można rozwiązać rozmową, a wszechobecna miłość jest najważniejszym lekarstwem na złamane życie. Produkcja prawiąca o współczesnych problemach, poruszająca tematy patchworkowych rodzin, systemu opieki społecznej dla porzuconych dzieci. Wraz z bohaterami dorastamy, odkrywamy swoje talenty, walczymy o prawa kobiet, leczymy choroby onkologiczne itd. The Fosters traktuje mniejszości seksualne na równi z całą resztą społeczeństwa, pokazując swoich bohaterów w sytuacjach, które do tej pory były zarezerwowane dla rodzin heteroseksualnych. Miła odmiana pokazana z wyczuciem i smakiem.
The 100
The 100 to postapokaliptyczny serial opowiadający o nastolatkach, którzy zostali zesłani z międzynarodowej stacji kosmicznej na Ziemię, by sprawdzić, czy nadaje się do ponownego zasiedlenia po nuklearnej katastrofie sprzed stu lat. Jak się okazuje, jest to możliwe choć młodzież będzie musiała się nauczyć dzielić się swoimi prawami do planety z jej aktualnymi mieszkańcami. Serial brutalny i krwawy, a jego główny wątek to przetrwanie za wszelką cenę. I pośród tego chaosu twórcy serialu postanowili skupić się na trzech rzeczach: zaproponowali silne kobiece postaci, jedną z bohaterek uczynili biseksualną, a inną – niepełnosprawną. Takie kombo spotkało się z bardzo dobrym odbiorem zarówno przez widzów, krytyków i dziennikarzy chwalących niestandardowe jak na amerykańską telewizję podejście do bohaterów. Wielokrotnie podkreślano, że w stworzonym uniwersum każdy rodzaj seksualności jest czymś normalnym, niepodlegającym ani krytyce, ani dyskryminacji. Po prostu jest, bo jest częścią natury ludzkiej, a same wątki miłosne z tym związane nie są głównym punktem serialu. Godne uwagi podejście do tematu LGBT, biorąc pod uwagę popularność serialu i jego target.
Supergirl
Propozycja od stacji The CW z superbohaterką w roli głównej. Supergirl to typowa, komiksowa produkcja przedstawiająca losy Kary, która przylatuje na Ziemię z planety Krypton, by zostać ocaloną i nauczyć się panować nad swoimi mocami. Serial jak najbardziej kasowy, spełniający wszystkie niezbędne wymogi dla swojego gatunku, pełny humoru, akcji, nadprzyrodzonych mocny. Ostatnio jednak znalazł się na językach z powodu wątku Alex (siostry Supergirl) i policjantki Maggie. Tym razem przedstawiono tzw. późną homoseksualność, objawiającą się u dojrzałej i ustatkowanej życiowo kobiety. Sam proces został przedstawiony przyjemnie, nienachalnie, pozwolił widzom na utożsamienie się z postacią Alex. Zagranie niespodziewane, choć trzeba przyznać, że wypadło dość naturalne, dobrze wpasowując się w postać Alex. Tym bardziej zasługuje na uznanie, że dotyczy produkcji typowo rozrywkowej i popularnej, zwłaszcza wśród młodzieży i młodych dorosłych.
- 1
- 2 (current)
Źródło: Zdjęcie główne: Entertainment Weekly
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1946, kończy 78 lat
ur. 1963, kończy 61 lat
ur. 1979, kończy 45 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1978, kończy 46 lat