Thrillery z Kościołem w tle
Wybraliśmy thrillery, w których istotną rolę odgrywa Kościół katolicki. Sprawdźcie, jakie interesujące tytuły wykorzystują ten motyw.
Wybraliśmy thrillery, w których istotną rolę odgrywa Kościół katolicki. Sprawdźcie, jakie interesujące tytuły wykorzystują ten motyw.
Twórcy filmowi chętnie podchwytują tematykę skandali związanych z Kościołem katolickim, a same postacie duchownych są ciekawe do sportretowania. W naszym zestawieniu znajdziecie thrillery, w których źródłem zła nie są nadnaturalne zjawiska, lecz rzeczywistość. Oto dziesięć dreszczowców, które fabularnie odwołują się do kościelnej instytucji.
Der Name der Rose (1986)
Zestawienie otwiera dzieło najwyższej klasy. Jean-Jacques Annaud stworzył film na podstawie debiutanckiej powieści Umberto Eco. Akcja rozgrywa się w XIV wieku we Włoszech, kiedy to angielski franciszkanin (Sean Connery) przybywa do opactwa benedyktynów i staje przed zadaniem rozwiązania sprawy serii tajemniczych zgonów. Fabuła wciąga, aktorstwo niemalże zachwyca. Doskonała scenografia przenosi nas w mroczne realia średniowiecza, kostiumy z epoki dodają realizmu. Kościół ukazany został w negatywnym świetle - film obnaża zakłamanie, rozpustę i niesprawiedliwość mnichów.
Zły porucznik (1992)
Uzależniony od narkotyków i hazardu, niemoralny nowojorski policjant dostaje szansę na nawrócenie. Prowadzi dochodzenie w sprawie gwałtu na młodej zakonnicy i emocjonalnie angażuje się w śledztwo, a spotkanie z kobietą i jej wartościami daje bohaterowi możliwość odkupienia grzechów. Akcja nie należy do najdynamiczniejszych, lecz jest to świadomy zabieg reżyserski Abla Ferrary, korespondujący ze stanem bohatera. Zły porucznik utrzymany został w brudnym, ponurym klimacie, ale autentyzm jest atutem filmu. Świetna rola Harveya Keitela.
Les Rivières pourpres (2000)
Film powstał na podstawie powieści Jean-Christophe'a Grangé'a. Dwaj policjanci (Jean Reno, Vincent Cassel) łączą swoje śledztwa, chcąc wyjaśnić sprawę morderstw popełnionych na uniwersytecie we francuskim miasteczku. Rozwiązanie zagadki wydaje się związane z uniwersytecką biblioteką i klasztorem. Purpurowe rzeki oczarowują zdjęciami górskich krajobrazów i ciekawymi lokacjami. Jak na rasowy thriller przystało film Mathieu Kassovitza wciąga i trzyma w napięciu, chociaż zakończenie odrobinę rozczarowuje. Warto zobaczyć ze względu na duet Cassel-Reno.
Pytanie do Boga (2001)
Wysłany przez Watykan duchowny Matt Gutierrez (Antonio Banderas) udaje się do Jerozolimy, by wraz z izraelską archeolog (Olivia Williams) zbadać autentyczność intrygującego odkrycia. Naukowcy twierdzą, że znaleźli szczątki Jezusa Chrystusa, a rozwikłanie zagadki może zagrozić władzy Kościoła. Film, oparty na powieści Richarda Ben Sapira, jest fabularnym debiutem Jonasa McCorda. Nie jest może dziełem wybitnym, z przekombinowanym scenariuszem, ale wartym uwagi, chociażby ze względu na scenografię Allana Starskiego.
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (2004)
Kontynuacja Purpurowych rzek, wyreżyserowana przez Oliviera Dahana. Druga część opiera się na podobnym zabiegu fabularnym. Dwaj policjanci łączą siły i rozpoczynają wspólne śledztwo tropem morderców z Aniołów Apokalipsy. Intrygujący jest szczególnie początek, kiedy komisarz Pierre Niemans (Jean Reno) znajduje w klasztorze ciało zamurowanego żywcem mężczyzny. Sekwencja inicjalna buduje chłodną atmosferę niepokoju.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Kalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1965, kończy 59 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1967, kończy 57 lat
ur. 1989, kończy 35 lat
ur. 1988, kończy 36 lat