Thrillery z Kościołem w tle
Wybraliśmy thrillery, w których istotną rolę odgrywa Kościół katolicki. Sprawdźcie, jakie interesujące tytuły wykorzystują ten motyw.
Wybraliśmy thrillery, w których istotną rolę odgrywa Kościół katolicki. Sprawdźcie, jakie interesujące tytuły wykorzystują ten motyw.
Twórcy filmowi chętnie podchwytują tematykę skandali związanych z Kościołem katolickim, a same postacie duchownych są ciekawe do sportretowania. W naszym zestawieniu znajdziecie thrillery, w których źródłem zła nie są nadnaturalne zjawiska, lecz rzeczywistość. Oto dziesięć dreszczowców, które fabularnie odwołują się do kościelnej instytucji.
Der Name der Rose (1986)
Zestawienie otwiera dzieło najwyższej klasy. Jean-Jacques Annaud stworzył film na podstawie debiutanckiej powieści Umberto Eco. Akcja rozgrywa się w XIV wieku we Włoszech, kiedy to angielski franciszkanin (Sean Connery) przybywa do opactwa benedyktynów i staje przed zadaniem rozwiązania sprawy serii tajemniczych zgonów. Fabuła wciąga, aktorstwo niemalże zachwyca. Doskonała scenografia przenosi nas w mroczne realia średniowiecza, kostiumy z epoki dodają realizmu. Kościół ukazany został w negatywnym świetle - film obnaża zakłamanie, rozpustę i niesprawiedliwość mnichów.
Zły porucznik (1992)
Uzależniony od narkotyków i hazardu, niemoralny nowojorski policjant dostaje szansę na nawrócenie. Prowadzi dochodzenie w sprawie gwałtu na młodej zakonnicy i emocjonalnie angażuje się w śledztwo, a spotkanie z kobietą i jej wartościami daje bohaterowi możliwość odkupienia grzechów. Akcja nie należy do najdynamiczniejszych, lecz jest to świadomy zabieg reżyserski Abla Ferrary, korespondujący ze stanem bohatera. Zły porucznik utrzymany został w brudnym, ponurym klimacie, ale autentyzm jest atutem filmu. Świetna rola Harveya Keitela.
Les Rivières pourpres (2000)
Film powstał na podstawie powieści Jean-Christophe'a Grangé'a. Dwaj policjanci (Jean Reno, Vincent Cassel) łączą swoje śledztwa, chcąc wyjaśnić sprawę morderstw popełnionych na uniwersytecie we francuskim miasteczku. Rozwiązanie zagadki wydaje się związane z uniwersytecką biblioteką i klasztorem. Purpurowe rzeki oczarowują zdjęciami górskich krajobrazów i ciekawymi lokacjami. Jak na rasowy thriller przystało film Mathieu Kassovitza wciąga i trzyma w napięciu, chociaż zakończenie odrobinę rozczarowuje. Warto zobaczyć ze względu na duet Cassel-Reno.
Pytanie do Boga (2001)
Wysłany przez Watykan duchowny Matt Gutierrez (Antonio Banderas) udaje się do Jerozolimy, by wraz z izraelską archeolog (Olivia Williams) zbadać autentyczność intrygującego odkrycia. Naukowcy twierdzą, że znaleźli szczątki Jezusa Chrystusa, a rozwikłanie zagadki może zagrozić władzy Kościoła. Film, oparty na powieści Richarda Ben Sapira, jest fabularnym debiutem Jonasa McCorda. Nie jest może dziełem wybitnym, z przekombinowanym scenariuszem, ale wartym uwagi, chociażby ze względu na scenografię Allana Starskiego.
Les Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse (2004)
Kontynuacja Purpurowych rzek, wyreżyserowana przez Oliviera Dahana. Druga część opiera się na podobnym zabiegu fabularnym. Dwaj policjanci łączą siły i rozpoczynają wspólne śledztwo tropem morderców z Aniołów Apokalipsy. Intrygujący jest szczególnie początek, kiedy komisarz Pierre Niemans (Jean Reno) znajduje w klasztorze ciało zamurowanego żywcem mężczyzny. Sekwencja inicjalna buduje chłodną atmosferę niepokoju.
- 1 (current)
- 2
Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat