Repertuar kin Nowość Program TV

TOP 10: Najciekawsze filmy o uchodźcach

Uchodźcy - najgorętszy temat ostatnich dni. Kino nie raz już go podejmowało, przypomnijmy sobie zatem niektóre z tych fabuł.

Kwestia uchodźców jest zarówno bardzo ważna, jak i – sami przyznajcie – widowiskowa. Nic dziwnego, że powstało już dziesiątki filmów, które umieszczają ten motyw w swoich fabułach. Czasem to tylko tło dla romansu czy kina akcji, czasem naprawdę głos w dyskusji albo oparta na faktach opowieść, a jeszcze innym razem metafora skryta pod płaszczykiem fantastyki. Oto 10  wybranych filmów z rozmaitych gatunków, w których temat uchodźców odgrywa istotną rolę. Jeśli inne kojarzą Wam się równie mocno – oczywiście czekamy na nie w komentarzach

Casablanca” (1942)

Paradoksalnie pod tą słynną wojenną historią miłosną aż buzuje od problemów emigrantów i uchodźców. Wszak w tej fabule kołem zamachowym są listy tranzytowe, które umożliwiają bezpieczny przejazd przez granicę. Coś, o czym marzy każdy uchodźca i co tu ostatecznie ratuje życie najważniejszemu uchodźcy w tym filmie – czyli Laszlo, mężowi Ilsy. Chyba nie za bardzo spoileruję, to w końcu film z 1942 roku…

Imperium Słońca” (1987)

Steven Spielberg po raz pierwszy. Jeden z ciekawszych obrazów o ciężkim życiu w obozie, w którym uchodźcy mieszają się z jeńcami, a samotne dziecko musi zrobić bardzo wiele, by przeżyć. W głównej roli ledwie 13-letni Christian Bale, a całość oparta jest na autobiograficznej powieści J.G. Ballarda o jego losach na Dalekim Wschodzie podczas II wojny światowej.

„Niewidoczni” (2002)

Problemy uchodźcy nie kończą się na granicy – często potem staje się nielegalnym imigrantem, który boryka się z najróżniejszymi problemami. Jeden z najlepszych dramatów o życiu „nielegala” to właśnie „Niewidoczni”, w których Chiwetel Ejiofor wciela się w rolę Okwe, Nigeryjczyka, który próbuje ułożyć sobie życie w Londynie.

Łzy słońca” (2003)

To tak naprawdę czyste kino akcji z Bruce’em Willisem, ale fabuła mocno nawiązuje do problemów uchodźców. Oto oddział komandosów dostaje zadanie wydostać z ogarniętej wojną Nigerii panią doktor (Monica Bellucci). Ta jednak nie daje się ewakuować, jeśli nie zabiorą również 70 uchodźców z ogarniętego wojną kraju i nie pomogą im w przejściu przez granicę.

Hotel Ruanda” (2004)

Oparta na faktach opowieść o Paulu Rusesabaginie (Don Cheadle), managerze hotelu, który pomógł ponad tysiącowi uchodźców Tutsi uciekających z terenów, na których w latach 90. XX wieku trwała wojna z plemieniem Hutu. Wzruszający film, który otrzymał trzy nominacje do Oscarów.

Następna ciemna strona
Strony: 12
 

 

Najlepsze z 24h

Adam Siennica
spoilery
-

Avengers: Koniec gry – oficjalne plakaty…

Avengers: Koniec gry rozkręca swoją promocję. Widowisko MCU doczekało się oficjalnych plakatów superbohaterów.

Piotr Piskozub
-

Poznaj najdroższe seriale telewizyjne w historii.…

Chcemy przedstawić Wam listę najdroższych seriali telewizyjnych w historii - w zestawieniu nie brakuje zaskoczeń.

Piotr Piskozub
-

Czekając na Avengers: Koniec gry –…

Fani MCU zastanawiają się, jak w filmie Avengers: Koniec gry swoją obecność zaznaczy Hulk. To…

Adam Siennica
-

Templariusze: sezon 2, odcinek 1 –…

Templariusze kontynuują opowiadaną historię w 2. sezonie. Oceniam, jak odcinek wprowadza do nowej serii.

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
Plotka
-

Avengers: Koniec gry – czas trwania…

Wszystko wskazuje na to, że aktualny czas trwania został już ustalony przez Disneya i Marvela.…

Michał Kujawiński
-

Właściciele serwisu Kinomaniak.tv otrzymali wyroki w…

Na portalu Wyborcza.pl pojawiły się informacje dotyczące wyroku, który otrzymali twórcy serwisu z pirackimi treściami,…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.04.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.