TOP 10: Najciekawsze filmy o uchodźcach

Uchodźcy - najgorętszy temat ostatnich dni. Kino nie raz już go podejmowało, przypomnijmy sobie zatem niektóre z tych fabuł.

Uchodźcy - najgorętszy temat ostatnich dni. Kino nie raz już go podejmowało, przypomnijmy sobie zatem niektóre z tych fabuł.

Kwestia uchodźców jest zarówno bardzo ważna, jak i – sami przyznajcie – widowiskowa. Nic dziwnego, że powstało już dziesiątki filmów, które umieszczają ten motyw w swoich fabułach. Czasem to tylko tło dla romansu czy kina akcji, czasem naprawdę głos w dyskusji albo oparta na faktach opowieść, a jeszcze innym razem metafora skryta pod płaszczykiem fantastyki. Oto 10  wybranych filmów z rozmaitych gatunków, w których temat uchodźców odgrywa istotną rolę. Jeśli inne kojarzą Wam się równie mocno – oczywiście czekamy na nie w komentarzach

"Casablanca" (1942)

Paradoksalnie pod tą słynną wojenną historią miłosną aż buzuje od problemów emigrantów i uchodźców. Wszak w tej fabule kołem zamachowym są listy tranzytowe, które umożliwiają bezpieczny przejazd przez granicę. Coś, o czym marzy każdy uchodźca i co tu ostatecznie ratuje życie najważniejszemu uchodźcy w tym filmie – czyli Laszlo, mężowi Ilsy. Chyba nie za bardzo spoileruję, to w końcu film z 1942 roku...

"Empire of the Sun" (1987)

Steven Spielberg po raz pierwszy. Jeden z ciekawszych obrazów o ciężkim życiu w obozie, w którym uchodźcy mieszają się z jeńcami, a samotne dziecko musi zrobić bardzo wiele, by przeżyć. W głównej roli ledwie 13-letni Christian Bale, a całość oparta jest na autobiograficznej powieści J.G. Ballarda o jego losach na Dalekim Wschodzie podczas II wojny światowej.

"Niewidoczni" (2002)

Problemy uchodźcy nie kończą się na granicy - często potem staje się nielegalnym imigrantem, który boryka się z najróżniejszymi problemami. Jeden z najlepszych dramatów o życiu „nielegala” to właśnie „Niewidoczni”, w których Chiwetel Ejiofor wciela się w rolę Okwe, Nigeryjczyka, który próbuje ułożyć sobie życie w Londynie.

"Tears of the Sun" (2003)

To tak naprawdę czyste kino akcji z Bruce'em Willisem, ale fabuła mocno nawiązuje do problemów uchodźców. Oto oddział komandosów dostaje zadanie wydostać z ogarniętej wojną Nigerii panią doktor (Monica Bellucci). Ta jednak nie daje się ewakuować, jeśli nie zabiorą również 70 uchodźców z ogarniętego wojną kraju i nie pomogą im w przejściu przez granicę.

"Hotel Rwanda" (2004)

Oparta na faktach opowieść o Paulu Rusesabaginie (Don Cheadle), managerze hotelu, który pomógł ponad tysiącowi uchodźców Tutsi uciekających z terenów, na których w latach 90. XX wieku trwała wojna z plemieniem Hutu. Wzruszający film, który otrzymał trzy nominacje do Oscarów.

Następna ciemna strona
Strony:
  • 1 (current)
  • 2

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV