TOP 5: Najlepsze gry z cyklu Resident Evil

Gier z cyklu Resident Evil jest mnóstwo, ale które są tymi najlepszymi? Przedstawiamy TOP 5 gier z serii Resident Evil.

Gier z cyklu Resident Evil jest mnóstwo, ale które są tymi najlepszymi? Przedstawiamy TOP 5 gier z serii Resident Evil.

Michał Czubak
Michał Czubak
Tagi:  Resident Evil 

Seria popularnych gier spod szyldu Resident Evil liczy już sobie ponad 23 lata. Przez ten czas marka wspięła się na wyżyny, ale też zaliczyła kilka pozycji, o których chcielibyśmy zapomnieć. Nie obyło się również bez gier, które Capcom chciał spieniężyć, wydając je pod szyldem popularnej marki. Ostatnie jednak lata to odwrót o 180 stopni i seria znów zaczyna przypominać to, co towarzyszyło oryginalnym produkcjom. Oby taki trend utrzymał się jak najdłużej.

Oto najlepsze gry z cyklu Resident Evil:

Resident Evil 4

O grze

W grze Resident Evil 4 gracze ponownie spotykają się z Leonem S. Kennedym, początkującym gliną z posterunku policji w Racoon City. Od tamtych wydarzeń minęło już sześć lat, a rząd... Czytaj więcej

Przegląd najlepszych gier z serii Resident Evil zaczynamy od najbardziej przełomowej odsłony całej serii – Resident Evil 4. Prawdziwa perełka pośród wszystkich tytułów, jakie ukazały się pod tym szyldem. Tytuł ten wprowadza do serii mnóstwo innowacji. Najważniejszą z nich było porzucenie statycznej kamery na rzecz tej zza pleców bohatera. Wymiana przeciwników zombie na takich bardziej ludzkich, reagujących na otoczenie i dźwięki, sprawiło RE4 urósł do rangi kultowego dziś tytułu.

Zmiana perspektywy wniosła do serii nieco akcji, a sama produkcja nagradzała strategię oraz czas. Nierzadko stanowiła wyzwanie. Sam RE4 miał też spory wpływ na branżę gier i inne tytuły. Resident Evil 4 to niezapomniany mix horroru i gry akcji.

Powtórzenie takiego przełomu w serii może dla Capcomu być piekielnie trudnym zadaniem, ale wszystko przed utalentowanymi programistami. Sukces remake’u Resident Evil 2 (remake) pokazał, że nie trzeba wiernie trzymać się oryginału, żeby odnieść sukces. Bądźmy dobrej myśli.

Resident Evil 2

O grze

"Resident Evil 2" jest kontynuacją utrzymanej w klimacie survival-horroru gry akcji autorstwa firmy Capcom. Gracze przenoszą się do amerykańskiego miasteczka Raccoon City. Czytaj więcej

Po dwóch latach od wydania pierwszego Resident Evil przyszedł czas na kontynuację, która jest jeszcze lepsza od pierwowzoru. Również istotna dla serii, bo m.in. płynnie wprowadzająca do gry kolejne postacie z cyklu. Pierwszoroczniak Leon przeżywa trudny dzień w pracy, Claire rusza do Raccoon City w poszukiwaniu zaginionego brata, postaci, której losy mogliśmy prześledzić dwa lata wcześniej w pierwszym Residencie.

Oczywistym krokiem było rozszerzenie apokalipsy zombie z zamkniętej posiadłości do większych rozmiarów i oddanie w ręce gracza kilku lokacji. Nieoczywistym natomiast było stworzenie dwóch scenariuszy dla pary bohaterów, w których wydarzenia przeplatały się między sobą.

W ten tytuł grałem po raz pierwszy, jak miałem raptem 14 lat. Pamiętam, że bałem się niemiłosiernie, ale chęć poznania wątków bohaterów była silniejsza.

Resident Evil 2 (remake)

O grze

Wydana w 1998 r. gra Resident Evil 2, jeden z najbardziej kultowych tytułów wszechczasów, wraca w pełni odświeżonej wersji na konsole nowej generacji. Rozegraj osobne kampanie jako Leon Kennedy lub... Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

Witamy w Raccoon City! Niegdyś przemysłowym miasteczku gdzieś w środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Dawniej piękna malownicza kraina za sprawą epidemii wirusa T w 1998 r. i tajemniczej działalności korporacji Umbrella... Czytaj więcej

21 lat później towarzyszyło mi podobne uczucie. Już nie był to ten dziecięcy strach, ale były momenty, w których ciśnienie ze strachu mi skoczyło. Cacpom postanowił odświeżyć klasyka, ale w sposób zupełnie zaskakujący. Ta sama historia, ci sami bohaterowie oraz sceneria, ale wszystko ubrane w zupełnie nowe szaty. Zresztą pisałem o tym w recenzji, którą znajdziecie w tym miejscu.

Remake Resident Evil 2 to połączenie wymagającego powolnego horroru, w którym trzeba robić wszystko, aby przetrwać, a jednocześnie to coś świeżego i klasycznego. Coś, czego seria potrzebowała, by utrzymać wysoki poziom po Resident Evil 7.

Resident Evil 7: Biohazard

O grze

Zrujnowana, opuszczona farma na południu Stanów Zjednoczonych kryje złowieszcze tajemnice. Coś czyha w ciemności. Zmiana perspektywy gracza na przeraźliwy i realistyczny „odizolowany widok” oraz fotorealistyczna grafika zaawansowanego silnika RE Engine... Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

Od czasu zapowiedzi gry na targach E3 w 2016 roku, wszystkie oczy miłośników serii zwrócone były bacznie na Capcom. Demo, które dostępne było najpierw tylko na wyłączność PlayStation 4, a... Czytaj więcej

Płynnie przechodzimy do „siódemki”, kolejnego Residenta, które również może być przełomem dla cyklu. Podobnie jak z Resident Evil 4, odsłona wydana w 2017 roku wprowadza przełom – przynajmniej w kwestii perspektywy. Porzucenie widoku zza pleców bohatera na rzecz pierwszej perspektywy od razu zwiększa realizm rozgrywki. Pozwala bardziej wcielić się w bohatera, wejść w jego buty, a za sprawą wsparcia dla VR jest to jeszcze bardziej dosadnie przedstawione.

Ta odsłona to również powiew świeżości, brak recyklingu ogranych już lokacji i schematów. Tytuł straszy, ale przeciąga i jednocześnie stanowi jedną z najlepszych gier w całej serii liczącej już ponad 23 lata.

Resident Evil HD

O grze

Tytuł będzie oferował grafikę na najwyższym poziomie wyświetlaną w jakości obrazu 1080p. Od nowa został stworzony dźwięk gry, aby również spełniał next-genowe standardy. Naturalnie, zmieniły się także proporcje obrazu (z... Czytaj więcej

Najnowsza recenzja redakcji

Blisko 20 lat to szmat czasu. Ba! Zapewne pośród naszych Czytelników są takie osoby, które nie osiągnęły jeszcze tego wieku, więc siłą rzeczy mogą nie znać klasycznego "Resident Evil" -... Czytaj więcej

TOP 5 nie mógł zamykać inny tytuł, jak klasyk, oryginał i ten pierwszy, w mojej ocenie najlepszy, tytuł ze wszystkich, jakie do tej pory się ukazały. 23 lata temu świat poznał markę Resident Evil, a apokalipsa zombie opanowała popkulturę. Statyczna kamera, brak strzelania w ruchu – dziś schematy, które by nie przeszły, ale wtedy, te ponad 20 lat temu, to było coś. Coś, dla czego warto było posiadać Resident Evil i nie widzieć, co się czai na dalszym planie, którego ekran nie obejmował.

Po dziś dzień to nieustępliwy lider wszystkich gier z serii Resident Evil.

Źródło: fot. Capcom

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

John Turturro

John Turturro

ur. 1957, kończy 63 lat

Ali Larter

Ali Larter

ur. 1976, kończy 44 lat

Robert Sean Leonard

Robert Sean Leonard

ur. 1969, kończy 51 lat

Bernadette Peters

Bernadette Peters

ur. 1948, kończy 72 lat

Wojciech Paszkowski

Wojciech Paszkowski

ur. 1960, kończy 60 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV