Repertuar kin Nowość Program TV

Złoczyńcę mają we krwi. Ci aktorzy wiedzą, jak zagrać czarny charakter

Jedni mają niepokojącą fizjonomię, inni dysponują manierą, od której włos jeży się na głowię. Część mogłaby straszyć małe dzieci samym spojrzeniem, niektórzy tembrem głosu wywołują ciarki na plecach.

Łączy ich jedno – z lubością są obsadzani w rolach filmowych złoczyńców. Poznajcie najbardziej rozpoznawalnych aktorów, których specjalnością jest odgrywanie wszelkiej maści czarnych charakterów. Komponując tę obszerną listę, rzucił mi się w oczy pewien osobliwy fakt – ze świeczką szukać pań mogących się pochwalić wieloma tego typu rolami, aczkolwiek w poniższym zestawieniu znajduje się jeden rodzynek (lub jak ktoś woli – wisienka na torcie). Kim jest owa dama? Zapraszamy do lektury!

Clancy Brown

Serialomaniacy pamiętają go zapewne z demonicznej roli charyzmatycznego duchownego w Carnivale. Miłośnicy filmów kojarzą go jako sadystycznego strażnika więziennego z filmu Skazani na Shawshank i złoczyńcy w Nieśmiertelnym. Brown ma na swoim koncie kilka poczciwych postaci, ale nie da się ukryć, że dzięki swojej charyzmie i niskiemu głosowi, idealnie nadaje się do ról wysoko postawionych, zepsutych jegomości. Ostatnio z powodzeniem odgrywa prokuratora generalnego w Billions, gdzie krzyżuje szyki jednemu z głównych bohaterów.

Clancy Brown
fot. TriStar

Powers Boothe

Kolejny pan, który z lubością wciela się w złych ludzi u władzy. Jego rola w Sin City - Miasto grzechu to doskonały przykład estetyki, w jakiej Boothe się specjalizuje. Tworzył dziesiątki podobnych ról. Miał nawet interesujący epizod w MCU, gdzie po debiucie w Avengers, ciekawie rozwinął swoją kreację w trzecim sezonie Agentów Tarczy.

Power Boothe - Sin City
fot. materiały prasowe

Al Leong

Amerykański aktor azjatyckiego pochodzenia to jeden z tych artystów, którzy w produkcjach, pragnących wprowadzić trochę orientu do swojej stylistyki, prawie zawsze odgrywają złowieszcze „mięso armatnie” . Tego typu role stworzył w Zabójczej broni i Szklanej pułapce, później specjalizował się w kinie klasy B. Od jakiegoś czasu jest nieaktywny zawodowo.

Al Leong
fot. materiały promocyjne

Bolo Yeung

Kolejny azjatycki artysta, ale tu mamy do czynienia z prawdziwą legendą. Krwawy sport, Wejście Smoka, Podwójne uderzenie to tylko niektóre obrazy, w który tworzył role potężnych antagonistów. Mimo że aktor słabo zna angielski, a jego kwestie zawsze sprowadzane są do minimum, każdy fan kina kopanego ma w domu ołtarzyk z wizerunkiem tego artysty.

Bolo Yeung
fot. materiały prasowe

Brian Thompson

Jedna z najbardziej sugestywnych fizjonomii w Hollywood (choć przypadek Rona Perlmana udowadnia, że nawet z nietypowym wyglądem można grać protagonistów). Ze świeczką szukać w filmografii tego aktora ról pozytywnych postaci. Dzięki sylwetce znalazł swoją niszę w kinie akcji, choć nie tylko –  pamiętamy go przecież jako agresywnego kosmitę w Z Archiwum X. Poza tym to on zagrał słynnego Shao Khana w drugiej części Mortal Kombat. Co prawda obraz ten był totalnym gniotem,  ale to już inna para kaloszy.

Brian Thompson
fot. FOX

Willem Dafoe

Prawdziwa ikona kina i kolejna charakterystyczna fizjonomia. Willem Dafoe ma na swoim koncie oczywiście wiele ról pozytywnych postaci. Aktor specjalizuje się w filmie artystycznym, gdzie wspina się na wyżyny swojego talentu, ale w kinie mainstreamowym obsadzany jest najchętniej w rolach antagonistów i szeroka widownia kojarzy go głównie z obrazów takich jak Spider-Man, Speed 2: Wyścig z czasem, Grand Budapest Hotel, Dzikość serca,xXx 2: Następny poziom czyPewnego razu w Meksyku: Desperado 2.

willem Dafoe
Sasha Kargaltsev/Wikimedia

Źródło: zdjęcie główne: New Line Cinema
Strony: 12345

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
-

Zwiastuny do obejrzenia w ten weekend…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Michalina Reda
-

Złote Maliny 2019 – nagrody rozdane.…

Złote Maliny to antynagrody przyznawane najgorszym filmom roku. Właśnie poznaliśmy tegorocznych nagrodzonych - oto lista.

Michalina Reda
spoilery
-

Gwiezdne Wojny: część IX – zaskakująca…

Gwiezdne Wojny: część IX to film, który zadebiutuje jeszcze w tym roku. Do sieci trafiła…

Michalina Reda
-

Jackman ma rekord Guinnessa. Jest cięty…

Hugh Jackman trafił na listę rekordów Guinnessa, o czym informowaliśmy jakiś czas temu. Teraz na…

Michał Kujawiński
-

Powstaje film o Zenonie Martyniuku. Poznaliśmy…

Rozpoczęły się zdjęcia do biograficznego filmu o muzyku disco polo, Zenonie Martyniuku. Wiemy, kogo zobaczymy…

Michał Kujawiński
Plotka
-

Wiedźmin – Geralt zmierzy się z…

Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne materiały z serialu Wiedźmin od Netflixa. Dostaliśmy jednak nowe informacje…

Co o tym sądzisz?

Z dniem 31.03.2019 dokonamy migracji systemu komentarzy. Nowy system komentarzy pozwoli nam m.in. rozwinąć funkcje, których nie możemy uzyskać w Disqus, zwiększy bezpieczeństwo strony i przyspieszy czas jej ładowania. W związku z tym wymagana jest Państwa zgoda na przeniesienie Państwa komentarzy do nowego systemu i powiązania go z Państwa kontem w serwisie naEKRANIE.pl. Prosimy o zalogowanie się na wszystkie konta disqus, z których Państwo korzystacie i powiązanie ich z naszym serwisem. W przypadku braku udzielenia tejże zgody, Państwa komentarze w dniu uruchomienia nowego systemu komentarzy przejdą proces zmiany na anonimowe. Proszę kliknąć tutaj, aby wyrazić zgodę i powiązać to konto.

Jeżeli posiadasz oddzielne konto w serwisie disqus kliknij tutaj, aby je powiązać

UWAGA: Ten komunikat będzie się pojawiał aż do momentu uruchomienia systemu nowych komentarzy niezależnie od tego czy wykonasz powyższe instrukcje czy nie.