Repertuar kin Nowość Program TV
 

 

 

Złoczyńcę mają we krwi. Ci aktorzy wiedzą, jak zagrać czarny charakter

Jedni mają niepokojącą fizjonomię, inni dysponują manierą, od której włos jeży się na głowię. Część mogłaby straszyć małe dzieci samym spojrzeniem, niektórzy tembrem głosu wywołują ciarki na plecach.

Łączy ich jedno – z lubością są obsadzani w rolach filmowych złoczyńców. Poznajcie najbardziej rozpoznawalnych aktorów, których specjalnością jest odgrywanie wszelkiej maści czarnych charakterów. Komponując tę obszerną listę, rzucił mi się w oczy pewien osobliwy fakt – ze świeczką szukać pań mogących się pochwalić wieloma tego typu rolami, aczkolwiek w poniższym zestawieniu znajduje się jeden rodzynek (lub jak ktoś woli – wisienka na torcie). Kim jest owa dama? Zapraszamy do lektury!

Clancy Brown

Serialomaniacy pamiętają go zapewne z demonicznej roli charyzmatycznego duchownego w Carnivale. Miłośnicy filmów kojarzą go jako sadystycznego strażnika więziennego z filmu Skazani na Shawshank i złoczyńcy w Nieśmiertelnym. Brown ma na swoim koncie kilka poczciwych postaci, ale nie da się ukryć, że dzięki swojej charyzmie i niskiemu głosowi, idealnie nadaje się do ról wysoko postawionych, zepsutych jegomości. Ostatnio z powodzeniem odgrywa prokuratora generalnego w Billions, gdzie krzyżuje szyki jednemu z głównych bohaterów.

Clancy Brown
fot. TriStar

Powers Boothe

Kolejny pan, który z lubością wciela się w złych ludzi u władzy. Jego rola w Sin City - Miasto grzechu to doskonały przykład estetyki, w jakiej Boothe się specjalizuje. Tworzył dziesiątki podobnych ról. Miał nawet interesujący epizod w MCU, gdzie po debiucie w Avengers, ciekawie rozwinął swoją kreację w trzecim sezonie Agentów Tarczy.

Power Boothe - Sin City
fot. materiały prasowe

Al Leong

Amerykański aktor azjatyckiego pochodzenia to jeden z tych artystów, którzy w produkcjach, pragnących wprowadzić trochę orientu do swojej stylistyki, prawie zawsze odgrywają złowieszcze „mięso armatnie” . Tego typu role stworzył w Zabójczej broni i Szklanej pułapce, później specjalizował się w kinie klasy B. Od jakiegoś czasu jest nieaktywny zawodowo.

Al Leong
fot. materiały promocyjne

Bolo Yeung

Kolejny azjatycki artysta, ale tu mamy do czynienia z prawdziwą legendą. Krwawy sport, Wejście Smoka, Podwójne uderzenie to tylko niektóre obrazy, w który tworzył role potężnych antagonistów. Mimo że aktor słabo zna angielski, a jego kwestie zawsze sprowadzane są do minimum, każdy fan kina kopanego ma w domu ołtarzyk z wizerunkiem tego artysty.

Bolo Yeung
fot. materiały prasowe

Brian Thompson

Jedna z najbardziej sugestywnych fizjonomii w Hollywood (choć przypadek Rona Perlmana udowadnia, że nawet z nietypowym wyglądem można grać protagonistów). Ze świeczką szukać w filmografii tego aktora ról pozytywnych postaci. Dzięki sylwetce znalazł swoją niszę w kinie akcji, choć nie tylko –  pamiętamy go przecież jako agresywnego kosmitę w Z Archiwum X. Poza tym to on zagrał słynnego Shao Khana w drugiej części Mortal Kombat. Co prawda obraz ten był totalnym gniotem,  ale to już inna para kaloszy.

Brian Thompson
fot. FOX

Willem Dafoe

Prawdziwa ikona kina i kolejna charakterystyczna fizjonomia. Willem Dafoe ma na swoim koncie oczywiście wiele ról pozytywnych postaci. Aktor specjalizuje się w filmie artystycznym, gdzie wspina się na wyżyny swojego talentu, ale w kinie mainstreamowym obsadzany jest najchętniej w rolach antagonistów i szeroka widownia kojarzy go głównie z obrazów takich jak Spider-Man, Speed 2: Wyścig z czasem, Grand Budapest Hotel, Dzikość serca,xXx 2: Następny poziom czyPewnego razu w Meksyku: Desperado 2.

willem Dafoe
Sasha Kargaltsev/Wikimedia

Źródło: zdjęcie główne: New Line Cinema
Strony: 12345

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
-

Avengers 4 – czy to jest…

Do sieci wyciekła grafika z Avengers 4 - może ona pokazywać nową broń Iron Mana,…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Marvel – oto najpotężniejszy heros w…

W jednej z komiksowych serii Marvel zaprezentował czytelnikom prawdopodobnie najsilniejszego superbohatera wszech czasów.

Michalina Reda
-

Powrót do przeszłości: Zobacz zdjęcia z…

Indiana Jones to słynny archeolog, którego wszyscy doskonale znamy z wielkich ekranów. W artykule zaprezentuję…

Michalina Reda
-

Gra o tron – buty dla…

Gra o tron doczekała się inspirowanych poszczególnymi postaciami butów. Zobaczcie model Targaryen, który Adidas wprowadzi…

Paweł Krzystyniak
-

Wiedźmin 3 – jak zobaczyć statek…

Wiedźmin 3 nadal skrywa sporo sekretów. Jeden z nich został ujawniony przez twórców i zaskoczył…

Piotr Piskozub
spoilery
-

Oficjalnie: komiks zmienia genezę Kapitan Marvel.…

Marvel zmienił w komiksie genezę postaci Kapitan Marvel. Na razie nie wiemy, czy na podobny…

Co o tym sądzisz?