Złoczyńcę mają we krwi. Ci aktorzy wiedzą, jak zagrać czarny charakter

Jedni mają niepokojącą fizjonomię, inni dysponują manierą, od której włos jeży się na głowię. Część mogłaby straszyć małe dzieci samym spojrzeniem, niektórzy tembrem głosu wywołują ciarki na plecach.

Jedni mają niepokojącą fizjonomię, inni dysponują manierą, od której włos jeży się na głowię. Część mogłaby straszyć małe dzieci samym spojrzeniem, niektórzy tembrem głosu wywołują ciarki na plecach.

Łączy ich jedno – z lubością są obsadzani w rolach filmowych złoczyńców. Poznajcie najbardziej rozpoznawalnych aktorów, których specjalnością jest odgrywanie wszelkiej maści czarnych charakterów. Komponując tę obszerną listę, rzucił mi się w oczy pewien osobliwy fakt – ze świeczką szukać pań mogących się pochwalić wieloma tego typu rolami, aczkolwiek w poniższym zestawieniu znajduje się jeden rodzynek (lub jak ktoś woli – wisienka na torcie). Kim jest owa dama? Zapraszamy do lektury!

Clancy Brown

Serialomaniacy pamiętają go zapewne z demonicznej roli charyzmatycznego duchownego w Carnivale. Miłośnicy filmów kojarzą go jako sadystycznego strażnika więziennego z filmu The Shawshank Redemption i złoczyńcy w Highlander. Brown ma na swoim koncie kilka poczciwych postaci, ale nie da się ukryć, że dzięki swojej charyzmie i niskiemu głosowi, idealnie nadaje się do ról wysoko postawionych, zepsutych jegomości. Ostatnio z powodzeniem odgrywa prokuratora generalnego w Billions, gdzie krzyżuje szyki jednemu z głównych bohaterów.

Clancy Brown
fot. TriStar

Powers Boothe

Kolejny pan, który z lubością wciela się w złych ludzi u władzy. Jego rola w Sin City to doskonały przykład estetyki, w jakiej Boothe się specjalizuje. Tworzył dziesiątki podobnych ról. Miał nawet interesujący epizod w MCU, gdzie po debiucie w The Avengers, ciekawie rozwinął swoją kreację w trzecim sezonie Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D..

Power Boothe - Sin City
fot. materiały prasowe

Al Leong

Amerykański aktor azjatyckiego pochodzenia to jeden z tych artystów, którzy w produkcjach, pragnących wprowadzić trochę orientu do swojej stylistyki, prawie zawsze odgrywają złowieszcze „mięso armatnie” . Tego typu role stworzył w Lethal Weapon i Die Hard, później specjalizował się w kinie klasy B. Od jakiegoś czasu jest nieaktywny zawodowo.

Al Leong
fot. materiały promocyjne

Bolo Yeung

Kolejny azjatycki artysta, ale tu mamy do czynienia z prawdziwą legendą. Bloodsport, Enter the Dragon, Double Impact to tylko niektóre obrazy, w który tworzył role potężnych antagonistów. Mimo że aktor słabo zna angielski, a jego kwestie zawsze sprowadzane są do minimum, każdy fan kina kopanego ma w domu ołtarzyk z wizerunkiem tego artysty.

Bolo Yeung
fot. materiały prasowe

Brian Thompson

Jedna z najbardziej sugestywnych fizjonomii w Hollywood (choć przypadek Ron Perlman udowadnia, że nawet z nietypowym wyglądem można grać protagonistów). Ze świeczką szukać w filmografii tego aktora ról pozytywnych postaci. Dzięki sylwetce znalazł swoją niszę w kinie akcji, choć nie tylko -  pamiętamy go przecież jako agresywnego kosmitę w The X-Files. Poza tym to on zagrał słynnego Shao Khana w drugiej części Mortal Kombat: Annihilation. Co prawda obraz ten był totalnym gniotem,  ale to już inna para kaloszy.

Brian Thompson
fot. FOX

Willem Dafoe

Prawdziwa ikona kina i kolejna charakterystyczna fizjonomia. Willem Dafoe ma na swoim koncie oczywiście wiele ról pozytywnych postaci. Aktor specjalizuje się w filmie artystycznym, gdzie wspina się na wyżyny swojego talentu, ale w kinie mainstreamowym obsadzany jest najchętniej w rolach antagonistów i szeroka widownia kojarzy go głównie z obrazów takich jak Spider-Man, Speed 2: Cruise Control, The Grand Budapest Hotel, Wild at Heart,xXx: State of the Union czyOnce Upon a Time in Mexico.

willem Dafoe
Sasha Kargaltsev/Wikimedia

Strony:

Źródło: zdjęcie główne: New Line Cinema

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV