Charlie Ciuch-Ciuch – recenzja książki
Data premiery w Polsce: 21 marca 2017W popkulturze robi się różne rzeczy z literaturą. Przenoszenie książki na ekran, pisanie książki na podstawie scenariusza filmów to dość typowe procesy i nikogo w sumie nie dziwią. A jeśli książka została przeniesiona na rynek wydawniczy z książki?
W popkulturze robi się różne rzeczy z literaturą. Przenoszenie książki na ekran, pisanie książki na podstawie scenariusza filmów to dość typowe procesy i nikogo w sumie nie dziwią. A jeśli książka została przeniesiona na rynek wydawniczy z książki?
The Charlie Choo-Choo to oryginalnie limitowany materiał promocyjny związany ze zbliżającą się premierą filmu opartego na Mrocznej Wieży. Trzeba przyznać, że promocja została poprowadzona po mistrzowsku. Gdy sięgnęłam po Charlie'ego Ciuch-Ciuch, trochę przelękłam się okładki, gdyż lokomotywa szczerzy się do czytelnika w złowrogim uśmiechu. To daje do myślenia i nasuwa silne skojarzenia z III częścią Mrocznej Wieży.
Stephen King i jego promotorzy bardzo konsekwentnie zwodzą czytelnika. Na okładce znajduje się imię i nazwisko fikcyjnej autorki. Ponadto wydaje się, że książka to wznowienie dzieła z 1942 roku. W tym przekonaniu ma nas utwierdzić wzmianka: Opracowanie graficzne wzorowane na oryginalnych ilustracjach Ned Dameron. King dalej prowadzi wyrafinowaną grę z czytelnikiem: Gdybym kiedykolwiek napisał książkę dla dzieci, to dokładnie taką, jak ta.
Charlie Ciuch-Ciuch, jest istotnym elementem fabuły powieści The Dark Tower III: The Waste Lands oraz następnych części sagi. W tej części, najmłodszy z bohaterów Jake Chambers trafia na książkę w księgarni . Bardzo szybko książka okazuje się złowieszczą przepowiednią walki z nawiedzonym, kochającym zagadki pociągiem Blaine Mono. W powieści autor przytacza treść książki.
Dla dorosłego czytelnika ta pozycja będzie przyjemnym dopełnieniem wątków z twórczości Kinga. Natomiast jeśli chodzi o małego odbiorcę... Przygody Charlie'ego i maszynisty Boba to w zasadzie jest urocza opowieść dla najmłodszego czytelnika. Lokomotywka, która ma cechy ludzkie: potrafi czuć, cieszyć się, smucić itd., zostaje odstawiona na boczny tor. W książeczce dominuje wątek przyjaźni i szacunku do starości. Dzieci, o ile nie przestraszą się nieco złowieszczych ilustracji, będą zachwycone.
Źródło: fot. materiały prasowe
Poznaj recenzenta
Agnieszka KołodziejKalendarz premier seriali
Zobacz wszystkie premieryDzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1998, kończy 26 lat
ur. 1984, kończy 40 lat
ur. 1978, kończy 46 lat
ur. 1949, kończy 75 lat
ur. 1970, kończy 54 lat