Ocena recenzenta:
7/10

Nie z tego świata: sezon 13, odcinek 3 – recenzja

W trzecim odcinku trzynastego sezonu Nie z tego świata zaserwowało nam jedną ze swoich klasycznych zagrywek - przywróćmy postać tylko po to, by ją natychmiast zabić. I tak, ledwo widzowie zdążyli ucieszyć się na widok dawno niewidzianej Missouri Moseley, medium, która niegdyś zabraniała młodemu Deanowi położyć nogi na stolik, choć jeszcze tego nie zrobił - po chwili już było po niej.
UWAGA: TEKST ZAWIERA SPOILERY!

Człowiek aż ma ochotę tupnąć ze złości i zawołać, że tak się nie robi. Bo chociaż w ten sposób wprowadzono na scenę postać wnuczki Missouri, Patience Turner, która w przyszłości dołączy do ekipy Wayward Sisters, czyli planowanego spin-offu Nie z tego świata, żal po niepotrzebnej śmierci starej znajomej pozostał. Nie ukoił go nawet mocny uścisk Deana, który w pierwszej chwili nie mógł się zdecydować, czy najpierw uściskać Missouri, czy szeryf Jody Mills. Dobrze, że chociaż Jody chwilowo (ze względu na spin-off) nie grozi ze strony scenarzystów nagłe zejście z tego świata.

W ramach marudzenia zastanawiam się także, dlaczego potworem tygodnia zabijającym parapsychików okazało się widmo. Nie można było wprowadzić nowego potwora i nieco odświeżyć bestiariusz serialu, zamiast czerpać z tego, co już znamy?

Natomiast Patience Turner (grana przez Clark Backo), od której imienia nazwano odcinek okazała się miłą, wrażliwą istotką o wielkich, brązowych oczach i całkowitej nieświadomości swoich umiejętności parapsychicznych odziedziczonych po babce, którą jej ojciec, a syn Missouri wyrzucił z ich życia, obwiniając o śmierć żony (a właściwie o fałszywe zapewnianie o tym, jak skończy się jej choroba).

Cóż, obwinianie innych o coś, na co nie do końca mieli wpływ, jest również stałym elementem serialu. Oprócz Jamesa Turnera faworytem do miana głównego obwiniającego jest w sezonie trzynastym Dean Winchester, który a priori ma za złe młodziutkiemu nefilimowi Jackowi wszystko, choć ten jeszcze niczego złego nie uczynił. A nie, przepraszam, podobno – o czym dowiedzieliśmy się z ognistej kłótni braci, syn Lucyfera przyczynił się do śmierci Castiela. A mnie się wydawało, że do śmierci Castiela przyczynił się przede wszystkim Lucyfer, który go zabił oraz sam Castiel, który z własnej inicjatywy przeszedł do alternatywnego świata, by z nim walczyć, chociaż w planie Winchesterów i Crowley’a było zamknięcie portalu i uwięzienie Lucyfera po drugiej stronie. Ale widocznie żałoba Deana rządzi się swoimi prawami, w tym nadmiernym piciem, słuchaniem ponurych piosenek (w tym wypadku Rip this joint Led Zeppelin) i mieniem Jackowi za złe.

Tymczasem Sam nadal wykazuje współczulność i empatię wobec młodego nefilima, starając się go zrozumieć i to raczej nie jedynie dlatego, że chciałby „wykorzystać” go do ponownego otwarcia portalu do świata, w którym utknęła Mary. Nawet czytuje odpowiednie poradniki dla rodziców nadwrażliwych dzieci…

Być może Dean zmieni zdanie o Jacku, gdy dowie się, że ten „przebudził” Castiela w ciemnym, ciemnym pokoju w ciemnym, ciemnym domu w ciemnym, ciemnym lesie, tj. prawdopodobnie w Pustce, którą straszyła w sezonie Żniwiarka Billie. Ciekawostka – owa Pustka ma podłogę, więc przynajmniej uwięziony w niej delikwent nie wiruje w powietrzu jak listek na wietrze. Za to wygląda bardzo klimatycznie, w stylu obrazów Georgesa de La Toura. Prawdziwie malarska scena. Ogólnie sezon trzynasty można pochwalić za umiejętne operowanie światłem, kolorem i kątem ujęć. Brawo dla Serge’a Ladouceura, odwiecznego operatora zdjęć i oświetleniowca Nie z tego świata za to, że wciąż potrafi wprowadzić coś nowego i odświeżającego. W przeciwieństwie do niektórych scenarzystów serialu.

Źródło: zdjęcie główne: materiały prasowe

Poznaj recenzenta

Monika Kubiak
Bibliotekarka, żona, matka oraz mól książkowy, nerd filmowy i autorka licznych, nie do końca przyzwoitych fanficków ze świata Supernatural.

Najlepsze z 24h

Paweł Krzystyniak
0 -

40 zwiastunów do obejrzenia w ten…

Przegapiliście nowe zwiastuny w tym tygodniu? Nic straconego. Specjalnie dla was zbieramy w jednym miejscu…

Piotr Piskozub
0 -

Miał być klops, a tu niespodzianka.…

W sieci pojawiła się już pierwsza recenzja długo wyczekiwanego serialu Krypton.

Michał Kujawiński
0 -

Czy Anihilacja to dobry film? Oto…

W sieci pojawiły się pierwsze opinie amerykańskich krytyków, którzy mieli okazję obejrzeć film Anihilacja z…

Michalina Reda
weekend
0 -

Kobiety mafii w filmach i serialach

Damy w opałach, twarde i stanowcze uwodzicielki, towarzyszki doli i niedoli, wspólniczki największych przestępców... Kobiety…

Michał Kujawiński
0 -

Znaki towarowe Lucasfilm mogą zdradzać tytuł…

Serial animowany Rebelianci powoli dobiega końca, więc fani zaczęli rozglądać się za nową produkcją osadzoną…

Michał Kujawiński
0 -

War Machine i inni bohaterowie na…

W sieci pojawiło się kolejne zdjęcie prezentujące nową grafikę promującą widowisko Avengers: Wojna bez granic.…

Co o tym sądzisz?