Filmowcy się boją. Branża rozmawia jak walczyć z hakerami i szantażystami

W czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes przedstawiciele branży filmowej poruszyli problem współczesnego piractwa. Zwrócili szczególną uwagę na ataki z użyciem ransomware, czyli oprogramowania służącego do szyfrowania danych.

W ostatnim czasie słyszeliśmy wiele na temat internetowych ataków na przemysł filmowy. Hakerzy zdołali wykraść kopie produkcji Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara i kolejnego sezonu serialu Orange Is the New Black, szantażując następnie wytwórnie i żądając okupu. Przedstawiciele branży kinowej spotkali się w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, by przedyskutować cały problem. Wygląda na to, że X Muza zaczyna się bać coraz sprawniejszych mechanizmów, które stoją za atakami na wielkie studia. Poniżej zamieszczamy najważniejsze wypowiedzi z dyskusji:

Jean Prewitt, prezes Independent Film and Television Alliance:

Obecnie piraci wykorzystują przede wszystkim streaming internetowy, coraz częściej uciekając się do szantażu. Pojawili się ludzie, którzy sądzą, że mogą zdobyć pieniądze bezpośrednio od wytwórni – w języku piractwa ma to być wariacja na temat „równości”. Najgorzej wychodzą na tym producenci filmów niezależnych. Co prawda oni również są w stanie zapłacić okup, ale potencjalna publika tego typu produkcji nie jest tak wielka, jak choćby w przypadku blockbusterów.

Nieco ostrzej do problemu podchodzi Stan McCoy z Motion Picture Assn. of America, którego zdaniem przedstawiciele branży filmowej znajdują się obecnie na wojnie i wciąż myślą nad tym, jak być krok przed piratami:

Komercyjni piraci związują nam ręce – oni chcą zbudować własny interes na czymś, czego nie stworzyli i co nie jest ich własnością. Taka kradzież sprawia im radość. Technologia się przecież rozwija. Korzystamy z niej my, ale hakerzy również.

Wiele uwagi poświęcono atakom typu ransomware, w ramach których wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie, mające doprowadzić do zaszyfrowania danych – by je odblokować, konieczne jest dokonanie stosownej opłaty. Michael A. Jackman z FilmNation twierdzi:

Tworzymy kopie kopii naszych plików i w najgorszym przypadku jesteśmy w stanie odtworzyć cały film z ich wykorzystaniem, oczywiście jeśli ktoś chce nas okraść. Tu nie chodzi więc o „zapłaćcie nam, a oddamy wam wasze pliki”, ale raczej o: „zapłaćcie nam, albo podzielimy się tymi plikami z całym światem”. Wirus WannaCry, o którym pewnie słyszeliście, sprawił, że stałem się kłębkiem nerwów. Z drugiej strony to powód do tego, by jeszcze bardziej skupić się na ochronie naszych danych.

Również Matt Smith z Lionsgate przekonywał, że jego studio, jak każde inne, boryka się z podobnym problemem. Wyznał on, że wytwórnia zablokowała w sieci blisko 50 tys. linków do nielegalnych kopii La La Land. W przypadku filmu Igrzyska śmierci: Kosogłos - Część 2 było to aż 200 tys. linków. Smith ma jednak receptę, która może pomóc całej branży:

Należy zdecydowanie skrócić czas pomiędzy premierą kinową a wypuszczeniem filmu na rynek Blu-ray, DVD czy platform streamingowych. To jest właśnie ten mroczny czas, w którym działają piraci: popularna produkcja jeszcze nie jest dostępna dla wszystkich, więc możemy ją wykraść.

Smith i Chris Anderson z antypirackiej firmy Muso przekonywali jeszcze, że obecnie samo zjawisko piractwa nie jest dostatecznie napiętnowane. Wręcz przeciwnie – w niektórych sytuacjach nielegalne ściąganie danego filmu z sieci staje się okazją do przechwałek w gronie kolegów czy nawet przy całej rodzinie.

Zobacz także: Hakerzy ukradli film Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara. Szantażują Disneya

Dyskusję zakończyła Christine Eloy, dyrektor generalna firmy Europa Distribution:

W niektórych państwach piractwo jest tak „cool”, jak korzystanie z legalnych serwisów VOD w innych krajach. Większość filmów można obejrzeć w kinie, na DVD, w jakimś serwisie, ale ludzie bywają zbyt leniwi, by je odnaleźć. Albo po prostu nie chcą płacić: skoro wydali pieniądze na kupno, dajmy na to, iPada, to dlaczego mają jeszcze płacić za dodatkowe treści?

Źródło: variety.com / zdjęcie główne: Disney

Najlepsze z 24h

Piotr Piskozub
0 -

Wonder Woman pozdrawia. Oto niepublikowane zdjęcia…

W sieci pojawiła się cała galeria niepublikowanych do tej pory zdjęć pochodzących z planu filmu…

Piotr Piskozub
weekend
0 -

Jedyny taki kosmiczny rzeźnik. Kim jest…

Thanos to postać, której przypisuje się pozbawienie życia grubo ponad 100 milionom istnień. Już sam…

Piotr Piskozub
0 -

Bucky i broń z gumy. Błąd…

Jeden z internautów dostrzegł osobliwe zachowanie broni Zimowego Żołnierza w pierwszym zwiastunie filmu Avengers: Wojna…

Dawid Muszyński
0 -

Player One – recenzja filmu

Steven Spielberg przenosi nas do świata, w którym ludzie wolą żyć w wirtualnym świecie pełnym…

Ocena recenzenta:
7
Adam Siennica
0 -

Oto kontynuacja filmu Jumper. Pierwszy zwiastun…

Doug liman, reżyser filmu science fiction Jumper stworzył serial osadzony w tym samym świecie. Za…

Adam Siennica
0 -

Krypton: sezon 1, odcinek 1 –…

Krypton to nowy serial science fiction amerykańskiej stacji Syfy, który inspirowany jest komiksami ze świata…

Ocena recenzenta:
6

Co o tym sądzisz?