Reklama

Filmowcy się boją. Branża rozmawia jak walczyć z hakerami i szantażystami

W czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes przedstawiciele branży filmowej poruszyli problem współczesnego piractwa. Zwrócili szczególną uwagę na ataki z użyciem ransomware, czyli oprogramowania służącego do szyfrowania danych.

W ostatnim czasie słyszeliśmy wiele na temat internetowych ataków na przemysł filmowy. Hakerzy zdołali wykraść kopie produkcji Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara i kolejnego sezonu serialu Orange Is the New Black, szantażując następnie wytwórnie i żądając okupu. Przedstawiciele branży kinowej spotkali się w czasie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, by przedyskutować cały problem. Wygląda na to, że X Muza zaczyna się bać coraz sprawniejszych mechanizmów, które stoją za atakami na wielkie studia. Poniżej zamieszczamy najważniejsze wypowiedzi z dyskusji:

Jean Prewitt, prezes Independent Film and Television Alliance:

Obecnie piraci wykorzystują przede wszystkim streaming internetowy, coraz częściej uciekając się do szantażu. Pojawili się ludzie, którzy sądzą, że mogą zdobyć pieniądze bezpośrednio od wytwórni – w języku piractwa ma to być wariacja na temat „równości”. Najgorzej wychodzą na tym producenci filmów niezależnych. Co prawda oni również są w stanie zapłacić okup, ale potencjalna publika tego typu produkcji nie jest tak wielka, jak choćby w przypadku blockbusterów.

Nieco ostrzej do problemu podchodzi Stan McCoy z Motion Picture Assn. of America, którego zdaniem przedstawiciele branży filmowej znajdują się obecnie na wojnie i wciąż myślą nad tym, jak być krok przed piratami:

Komercyjni piraci związują nam ręce – oni chcą zbudować własny interes na czymś, czego nie stworzyli i co nie jest ich własnością. Taka kradzież sprawia im radość. Technologia się przecież rozwija. Korzystamy z niej my, ale hakerzy również.

Wiele uwagi poświęcono atakom typu ransomware, w ramach których wykorzystywane jest specjalistyczne oprogramowanie, mające doprowadzić do zaszyfrowania danych – by je odblokować, konieczne jest dokonanie stosownej opłaty. Michael A. Jackman z FilmNation twierdzi:

Tworzymy kopie kopii naszych plików i w najgorszym przypadku jesteśmy w stanie odtworzyć cały film z ich wykorzystaniem, oczywiście jeśli ktoś chce nas okraść. Tu nie chodzi więc o „zapłaćcie nam, a oddamy wam wasze pliki”, ale raczej o: „zapłaćcie nam, albo podzielimy się tymi plikami z całym światem”. Wirus WannaCry, o którym pewnie słyszeliście, sprawił, że stałem się kłębkiem nerwów. Z drugiej strony to powód do tego, by jeszcze bardziej skupić się na ochronie naszych danych.

Również Matt Smith z Lionsgate przekonywał, że jego studio, jak każde inne, boryka się z podobnym problemem. Wyznał on, że wytwórnia zablokowała w sieci blisko 50 tys. linków do nielegalnych kopii La La Land. W przypadku filmu Igrzyska śmierci: Kosogłos - Część 2 było to aż 200 tys. linków. Smith ma jednak receptę, która może pomóc całej branży:

Należy zdecydowanie skrócić czas pomiędzy premierą kinową a wypuszczeniem filmu na rynek Blu-ray, DVD czy platform streamingowych. To jest właśnie ten mroczny czas, w którym działają piraci: popularna produkcja jeszcze nie jest dostępna dla wszystkich, więc możemy ją wykraść.

Smith i Chris Anderson z antypirackiej firmy Muso przekonywali jeszcze, że obecnie samo zjawisko piractwa nie jest dostatecznie napiętnowane. Wręcz przeciwnie – w niektórych sytuacjach nielegalne ściąganie danego filmu z sieci staje się okazją do przechwałek w gronie kolegów czy nawet przy całej rodzinie.

Zobacz także: Hakerzy ukradli film Piraci z Karaibów: Zemsta Salazara. Szantażują Disneya

Dyskusję zakończyła Christine Eloy, dyrektor generalna firmy Europa Distribution:

W niektórych państwach piractwo jest tak „cool”, jak korzystanie z legalnych serwisów VOD w innych krajach. Większość filmów można obejrzeć w kinie, na DVD, w jakimś serwisie, ale ludzie bywają zbyt leniwi, by je odnaleźć. Albo po prostu nie chcą płacić: skoro wydali pieniądze na kupno, dajmy na to, iPada, to dlaczego mają jeszcze płacić za dodatkowe treści?

Źródło: variety.com / zdjęcie główne: Disney

Najlepsze z 24h

naEKRANIE
0 -

Najlepsze polskie filmy 2017 roku [lista…

Wybieramy najlepsze polskie filmy 2017 roku. Oto produkcje, których jakości jesteśmy pewni, oglądaliśmy je i…

Michał Kujawiński
0 -

Star Trek: Discovery: sezon 1, odcinek…

Star Trek powraca do telewizji i czyni to w bardzo dobrym stylu. Czy nowy serial…

Ocena recenzenta:
8
0 -

Nieprawdopodobny budżet wszystkich kontynuacji Avatara

W poniedziałek James Cameron oficjalnie rozpoczął pracę nad kontynuacjami Avatara, które są kręcone jednocześnie. Teraz…

Michalina Reda
0 -

W Warszawie skradziono 100 mieczy świetlnych.…

Na warszawskich Bielanach doszło do niecodziennej kradzieży. Włamywacze ograbili piwnicę, w której składowano miecze świetlne.

Norbert Zaskórski
0 -

Obejrzyj pierwsze 10 minut filmu Spider-Man:…

Sony Pictures zamieściło w sieci początkowe sekwencje najnowszego filmu o Człowieku-Pająku. Wszystko to z okazji…

Norbert Zaskórski
0 -

Gwiazdy filmu X-Men: Dark Phoenix odwiedziły…

Aktorzy z nadchodzącego widowiska 20th Century Fox na podstawie serii komiksów Marvela odwiedziły dziecięcy szpital…

Co o tym sądzisz?