Scorsese boi się o wpływ MCU na młodych ludzi. Coppola chwalił ten film komiksowy

Martin Scorsese po raz kolejny krytycznie odniósł się do MCU - tym razem poszło o wpływ projektu na młodych ludzi. Jak się też okazuje, Francis Ford Coppola w zeszłym roku chwalił jedną z komiksowych produkcji.

Martin Scorsese po raz kolejny krytycznie odniósł się do MCU - tym razem poszło o wpływ projektu na młodych ludzi. Jak się też okazuje, Francis Ford Coppola w zeszłym roku chwalił jedną z komiksowych produkcji.

Piotr Piskozub

Piotr Piskozub

Tagi:  marvel 

Nie milkną echa głośnej krytyki MCU i innych filmów komiksowych, która w ostatnich dniach płynie z ust takich gigantów X Muzy jak Martin Scorsese i Francis Ford Coppola. Przypomnijmy, że pierwszy z nich twierdził, iż produkcje Domu Pomysłów "to nie kino", a legendarny reżyser trylogii Ojca chrzestnego poszedł nawet krok dalej, mówiąc o "podłym" gatunku filmowym. Twórca Irlandczyka przebywa obecnie na Festiwalu Filmowym w Rzymie, gdzie raz jeszcze zabrał głos w całej sprawie. 

Scorsese zaczął swój wywód od krytyki tego, w jaki sposób odbiorcy postrzegają dziś kino - chodziło tu głównie o młodych ludzi i ich rozumienie (czy raczej brak zrozumienia) procesów historycznych, które stara się zobrazować X Muza. Twórca życzyłby sobie, by...

Kina wspierały filmy. Teraz jednak wygląda to tak, że kina wspierają głównie parki rozrywki, filmy komiksowe. To właśnie one przejmują kina. Myślę, że mogą je mieć w swoich grafikach - w porządku. Tylko to nie powinno być tym, co nasi młodzi ludzie postrzegają jako kino. Tak nie powinno być. 

Reżyser kontynuuje:

W takim właśnie świecie żyjemy. Nasze dzieci są... Nie wiem nawet, co one robią z tymi swoimi urządzeniami. Zupełnie inaczej spoglądają na rzeczywistość. Myślą, że nawet to, czym historia rzeczywiście jest, powinno być postrzegane inaczej. Jak mają się dowiedzieć o II wojnie światowej? Jak mają się dowiedzieć o wojnie w Wietnamie? Co sądzą o Afganistanie? Co o tym wszystkim myślą? Patrzą na to wszystko jak na osobne fragmenty. Dla nich w historii nie ma żadnej kontynuacji. 

Scorsese torpedował także pytania o brak postaci kobiecych w jego filmach. Najpierw wymienił kilka przykładów (m.in. Sharon Stone w Kasynie czy produkcję Wiek niewinności), by później stwierdzić, że na tym polu jest traktowany niesprawiedliwie, dodając jeszcze:

Pewnie, chciałbym robić takie filmy (z postaciami kobiecymi - przyp. aut.). Ale mam już 76 lat. Jak mogę jeszcze znaleźć czas? Skąd mam wiedzieć, co się stanie? Nikt z nas nie wie. Nie mam już czasu.

Głos w sprawie drugiego z krytyków produkcji komiksowych, Coppoli, zabrał z kolei jeden z autorów animacji Spider-Man Uniwersum, Peter Ramsey. Jak ujawnił on na Twitterze:

Właściwie to Francis widział tę animację i bardzo ją chwalił. Naprawdę doceniał innowacyjność i animowane ekspozycje. Więc chyba nie wszystko jest takie pocięte i wyjałowione. 

Na słowa Coppoli odpowiedział już także ekranowy Hulk, Mark Ruffalo:

Twitterfot. Twitter/Mark Ruffalo

Źródło: Hollywood Reporter / zdjęcie główne: HBO

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Jimmi Simpson

Jimmi Simpson

ur. 1975, kończy 44 lat

Yasmine Al Massri

Yasmine Al Massri

ur. 1978, kończy 41 lat

Nicolette Sheridan

Nicolette Sheridan

ur. 1963, kończy 56 lat

Jena Malone

Jena Malone

ur. 1984, kończy 35 lat

Björk Guðmundsdóttir

Björk Guðmundsdóttir

ur. 1965, kończy 54 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV