Spider-Man w MCU - Marvel i Sony szykują nową umowę?

W sieci pojawiły się pogłoski, według których Marvel i Sony pracują nad nową umową o współpracy - ta sprawiłaby, że Spider-Man pozostanie w MCU.

W sieci pojawiły się pogłoski, według których Marvel i Sony pracują nad nową umową o współpracy - ta sprawiłaby, że Spider-Man pozostanie w MCU.

Piotr Piskozub
Piotr Piskozub
UWAGA! TA TREŚĆ TO PLOTKA, CZYLI MOŻE OKAZAĆ SIĘ PRAWDĄ, ALE NIE MUSI.

Od wtorku świat popkultury żyje tym, że Spider-Man opuścił MCU - dzieje się tak z uwagi na to, iż Marvel Studios i Sony Pictures nie doszły do porozumienia w kwestii dalszej współpracy. W całej sprawie raz po raz pojawiają się coraz to nowsze wiadomości. Najważniejszą z ostatnich przedstawia portal Cosmic Book News (trzeba tu zaznaczyć, że cieszący się w branży umiarkowaną renomą). Dziennikarze serwisu donoszą bowiem, że Disney próbuje przekonać Sony do podpisania kolejnej umowy. Ta miałaby obejmować pojawienie się Pajączka w nowej trylogii w Kinowym Uniwersum Marvela, jak również w dwóch filmach o grupie herosów. Co ciekawe, ostatni punkt propozycji jest związany z ogłoszeniem dalszej współpracy na rozpoczynającym się dzisiaj konwencie D23. 

Szczegółowy raport na temat rzekomych negocjacji pojawił na youtube'owym kanale The Lords of the Long Box, od dłuższego czasu dobrze poinformowanym w świecie Disneya i Marvela. Nowa propozycja miałaby zawierać takie zapisy jak:

  • Powstanie 6 filmów z Tomem Hollandem jako Spider-Manem z opcją przedłużenia na 7. film;
  • Po Spider-Manie 3 pojawi się nowa trylogia Pajączka;
  • Trylogia ta skupiałaby się na okresie studiów Petera Parkera, a w jej ramach wprowadzone zostaną postacie znane z komiksów o X-Men, Firestar i Iceman;
  • Pozostałe filmy z herosem określone są roboczo jako Avengers 5 i Avengers 6 - Spider-Man miałby w nich odgrywać większą rolę i zaprzyjaźnić się z członkiem Fantastycznej Czwórki; chodzi tu najprawdopodobniej o Johnny'ego Storma aka Ludzką Pochodnię;
  • Marvel Studios wyprodukuje i będzie współfinansować wszystkie z powyższych filmów, otrzymując z nich następnie 30% wpływów;
  • Sony będzie dystrybutorem produkcji, jednak to Disney zachowa wyłączne prawa do dystrybucji cyfrowej i internetowej (filmy trafiłyby więc na platformę Disney+);
  • Marvel Studios będzie także współfinansować animowane produkcje z uniwersum Spider-Mana na takich samych zasadach;
  • Powstanie reboot filmu Venom - ten wejdzie w skład MCU;
  • Spider-Man pojawi się na panelu Marvel Studios w trakcie D23;
  • Jeśli Sony zostałoby kiedykolwiek przejęte przez innego giganta (np. Apple), prawa do Spider-Mana powrócą do Disneya.

Choć powyższe zapisy prezentują się naprawdę interesująco, podchodźmy do nich na razie z dużym dystansem. Znawcy tematu zauważają bowiem, że są one zbyt szczegółowe, by w całości uznać je za wiarygodne - w dodatku zostaną one zweryfikowane dziś i jutro w trakcie D23. 

Variety powołując się na swoje źródła donosi zaś, że negocjacje pomiędzy Disneyem, Marvelem i Sony rozpoczęły się już pół roku temu. Bodajże najbardziej interesujący fragment nowego raportu dotyczy faktu, że druga z firm była gotowa do oddania 25% praw do ekranowej postaci Pajączka - według informatorów Variety Disney nalegał jednak na więcej. Kwestia ta jest o tyle ważna, że jest ona związana nie z podziałem zysków, a z samymi prawami do postaci; poprzednie rewelacje nie odnosiły się do tego aspektu. W raporcie przeczytamy też, że jeden z zarządzających Disneyem, Alan Horman, od jakiegoś czasu miał nalegać na zerwanie negocjacji z Sony i większe skupienie Kevina Feige na postaciach, do których prawa uzyskano po zakupie 20th Century Fox. Z kolei szefa Sony, Tima Rothmana, przedstawia się jako doskonałego i niezwykle twardego negocjatora. Variety donosi również, że jeśli Spider-Man na dobre opuści MCU, w planach jest stworzenie crossoveru z postacią Venoma. 

Które postacie w MCU już się nie pojawią? Poznaj te, do których prawa ma Sony

Portal ComicBook przywołuje na swojej stronie dawne wypowiedzi włodarzy Disneya, Marvela i Sony na temat współpracy firm. Istotny w kontekście ostatnich informacji jest choćby cytat Rothmana:

Sony ma pełną władzę nad projektem. Dzielimy jednak kreatywną kontrolę z Marvelem, ponieważ oni wiedzą, co robią. 

Przypomina się także wypowiedzi Feige, który jeszcze na początku lipca twierdził, że Spider-Man 3 będzie mocniej skupiony na postaci samego Petera Parkera:

Byłoby naprawdę dobrze, gdyby Peter wyszedł z cienia Tony'ego i innych herosów z Avengers - pokażemy go jako samodzielnego człowieka i superbohatera. 

Na Twitterze ruszyła również szeroko zakrojona akcja, w ramach której fani MCU proszą Roberta Downeya Jr. o pomoc w pozostaniu Pajączka w projekcie. Komentatorzy zwracają jednak uwagę na to, że w większości tego typu wpisów pojawia się hasztag #boycottSony. Prawdopodobnie nie ma też przypadku w tym, że w międzyczasie na Instagramie ukazały się wspólne zdjęcia ekranowego Iron Mana i Toma Hollanda - zostały one opublikowane kilka godzin temu:

Lada moment przedstawimy Wam rozkład jazdy na konwent D23 - bądźcie z nami w trakcie tego weekendu. Dla obecności Pajączka w MCU może on mieć kluczowe znaczenie. 

Źródło: Variety, Cosmic Book News, ComicBook / zdjęcie główne: Marvel/Sony/arstechnica.com

Co o tym sądzisz?

naEKRANIE Poleca

naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca
naEKRANIE poleca

Dzisiaj urodziny obchodzą

Robin Wright

Robin Wright

ur. 1966, kończy 54 lat

Katee Sackhoff

Katee Sackhoff

ur. 1980, kończy 40 lat

Patricia Arquette

Patricia Arquette

ur. 1968, kończy 52 lat

Taylor Kitsch

Taylor Kitsch

ur. 1981, kończy 39 lat

Sung Kang

Sung Kang

ur. 1972, kończy 48 lat

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV