Stranger Things a papierosy - serial Netflixa ma na nas zły wpływ?

Według nowego badania Stranger Things platformy Netflix może sprawiać, że chętniej sięgamy po papierosy.

Według nowego badania Stranger Things platformy Netflix może sprawiać, że chętniej sięgamy po papierosy.

Piotr Piskozub
Piotr Piskozub

Wygląda na to, że serial Stranger Things platformy Netflix na niektórych widzów może mieć niekorzystny wpływ - przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańską organizację Truth Initiative. Opublikowała ona właśnie aktualizację do przeprowadzonej w zeszłym roku analizy "While You Were Streaming", w której wskazano na ekspozycję wyrobów tytoniowych w serialach telewizyjnych i tych znajdujących się w ofercie serwisów streamingowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że chodzi nie tylko o papierosy na ekranie, ale również o ujęcia z popielniczką czy papierosowym dymem (papieros w ręku bohaterów znajdował się jedynie w 54% analizowanych przypadków).

W trakcie badania odkryto 1209 "ekspozycji tytoniu", z czego aż 866 pochodziło z produkcji platformy Netflix. Najwięcej (292) w serii Unbreakable Kimmy Schmidt, 262 w Stranger Things i 233 w Orange Is the New Black. Trzeba dodać, że Truth Initiative poddało analizie jedynie te seriale, które są najpopularniejsze wśród odbiorców w przedziale wiekowym 15-24 lat, a które trafiły na rynek z kategorią wiekową PG-13 i wyższymi. 

Netflix zdążył już odnieść się do badania, przekonując, że ukazywanie papierosów odbywa się na zasadzie "ekspresji artystycznej":

Palenie jest szkodliwe, a kiedy w sposób pozytywny zostaje przedstawione na ekranie, może znacząco wpływać na sięganie po papierosy przez młodych ludzi. (...) W nowych projektach skierowanych do starszej widowni nie będzie ujęć z paleniem czy e-papierosami, chyba że będzie to niezbędne w artystycznej wizji twórcy lub z powodu tego, iż taki zabieg definiuje daną postać (historycznie bądź kulturowo). 

Jeszcze w tym roku przed konkretnymi produkcjami Netfliksa mają pojawiać się ostrzeżenia związane z ukazywaniem papierosów na ekranie. Warto jednak zauważyć, że w przypadku Stranger Things znacząca część ekspozycji tytoniu była związana z ujęciami ze sklepów, w których znajdowały się paczki papierosów. 

Zobaczcie także zakulisowe zdjęcia z 3. sezonu:

Kolejna odsłona Stranger Things właśnie zadebiutowała w ofercie platformy Netflix. 

Źródło: Deadline / zdjęcie główne: Netflix

Co o tym sądzisz?

Porównywarka VOD Nowość Repertuar kin Program TV