Deadpoolologia, czyli popkulturowe aluzje, nawiązania i ukryte smaczki w filmie Deadpool
W tradycji naszych Komiksologii tłumaczących aluzje i nawiązania w poszczególnych filmach - oto zestaw z filmu Deadpool. Tym razem jednak nie ograniczamy się do komiksów - zapraszamy na popkulturową ucztę.
W tradycji naszych Komiksologii tłumaczących aluzje i nawiązania w poszczególnych filmach - oto zestaw z filmu Deadpool. Tym razem jednak nie ograniczamy się do komiksów - zapraszamy na popkulturową ucztę.
Deadpool wypełniony jest całą masą najróżniejszych odniesień, tak do komiksów, jak i szeroko pojętej popkultury. W poniższym zestawieniu postanowiłem jednak pominąć te wyjątkowo oczywiste, zrozumiałe właściwie dla każdego lub wręcz wytłumaczone w samym filmie, jak np. koszmar z uprowadzeniem córki Liama Neesona.
Czytaj także: Deadpool i kategorie wiekowe w polskich kinach
- Napisy początkowe
Scena otwierająca film świetnie ustala ton całego seansu, w humorystyczny sposób przedstawiając obsadę filmu. Kiedy kamera krąży po zatrzymanym w czasie samochodzie, możemy zobaczyć wylatującą z portfela kartę z Zieloną Latarnią (którego w filmie grał oczywiście Ryan Reynolds), długopis z Hello Kitty, magazyn People z Rynem Raynoldsem na okładce (wybranym w 2010 roku na najseksowniejszego mężczyznę na świecie), a także kubek z napisem Rob. L, odnoszący się do Roba Liefelda, jednego z twórców postaci Deadpoola.
- Piosenka Salt-N-Pepa – Shoop
Scena, w której Deadpool siedzi na moście, czekając na nadjeżdżających złoczyńców, to oczywiście odtworzenie słynnego testowego fragmentu, którego wyciek umożliwił w ogóle powstanie całego filmu. Rysując kredkami, główny bohater słucha piosenki Shoop, która wyszła w 1993 roku. Jest to ciekawy dobór utworu, ponieważ dokładnie w tym samym roku Deadpool otrzymał swoją pierwszą miniserię. Natomiast kiedy Deadpool uderza głową w radio samochodowe, na ułamek sekundy można usłyszeć słynny motyw muzyczny z serialu o Batmanie z Adamem Westem w roli głównej.
- Walka na autostradzie
Podczas strzelaniny na autostradzie możemy dostrzec w tle znaki drogowe. Kierują one w stronę Fabian Road, Nicieza Street i Miller Street. Fabian Nicieza to drugi z twórców postaci Deadpoola, natomiast Tim Miller to reżyser filmu.
- X-Men
W filmie przestawionych nam zostaje dwóch członków X-Men: Colossus, który pojawiał się już w innych filmach o mutantach (zawsze w bardzo niewielkiej roli i bez rosyjskiego akcentu), a także Negasonic Teenage Warhead. Mutantka o bardzo ciekawy pseudonimie pojawiła się w komiksach dosłownie na chwilę i nigdy nie pokazano, na czym polegają jej moce (głównie dlatego, że szybko zginęła, kiedy Cassandra Nova nasłała Sentinele na Genoshę). Colossus mówi o zaletach należenia do X-Men, co Negasonic ironicznie komentuje słowami: „Pasujące uniformy i wybuchająca co jakiś czas szkoła?”. W komiksach uniformy X-Men były oczywiście zwykle różnorodne i bardzo kolorowe, jednak w filmach Briana Singera wszyscy ubierali się w jednolitą czerń. Natomiast Instytut Xaviera rzeczywiście jest często demolowany w komiksach, a trailer X-Men: Apocalypse sugeruje, że podobny los może go czekać w nadchodzącym filmie.
- Scena z pizzą
Scena, w której Wade Wilson zamawia pizzę do mieszkania obcej osoby tylko po to, by dorwać dostawcę, jest właściwie żywcem wyjęta z komiksu (run Daniela Waya, numer 10). Różnica polega na tym, że tam jest on już w kostiumie Deadpoola i ostatecznie zabija dostawcę. Pizzeria, w której nieszczęsny dostawca pracuje w filmie, nazywa się Feige Pizza, co jest oczywistym ukłonem w stronę Kevina Feige, byłego producenta X-Men, a obecnego ojca sukcesu studia Marvela. Kiedy natomiast informuje nękaną dziewczynę, że sprawa została rozwiązana, widząc skatepark, dodaje: „Mogłem wziąć moje rolki. Pokazałbym wam, jak to się robi”. Deadpool wielokrotnie poruszał się zarówno na rolkach, jak i całkiem niedawno (w duecie z Disco Dazzler) na wrotkach.
- Bar Najemników
Bar, w którym obraca się towarzystwo najemników, nosi nazwę Siostry Margaret. Może to być zarówno odniesienie do zabójczej zakonnicy z alternatywnej Ziemi (Siostra Maggie), jak i matki Daredevila, która wstąpiła do zakonu. Po wejściu do środka wita się z kolegami po fachu, zwracając się do drugiego Liefeld. Jest to Rob Liefeld we własnej osobie. Właścicielem baru jest niejaki Weasel, postać również znana z komiksów, w których pełnił rolę dostawcy broni dla Deadpoola. Najemnicy grają tam w dość nietypową grę, zakładając się o to, kto zginie pierwszy. Na tablicy wywieszona jest tak zwana "pula śmierci" (dead pool). W komiksach takie zakłady przyjmowali pracownicy hospicjum, w którym torturowano pacjentów. Trafił tam oczywiście Wade Wilson, a jednym z oprawców był złoczyńca o pseudonimie Ajax. Na filmowej tablicy nazwisko W. Wilson znajduje się dopiero na trzecim miejscu. Dwa pierwsze zajmują C. Sheen i B. Cosby. Poniżej natomiast widzimy V. Putin, K. West, R. Reynolds, TJ. Miller, M. Cyrus czy L. Lohan.
- Vanessa
Poznana w barze miłość życia Wade’a, Vanessa, jest również postacią z komiksów. Tam była ona mutantką o pseudonimie Copycat (która tak jak filmowa Vanessa pracowała przez pewien czas jako prostytutka). Podobnie jak mutantka Mystique, Copycat potrafiła przyjmować postacie innych ludzi, jednak wcześniej musiała mieć kontakt z ich DNA. Ta mała niedogodność była rekompensowana z nawiązką faktem, że poza wyglądem Vanessa zdobywała także moce osoby, w którą się przeobrażała. Pierwsza wymiana zdań pomiędzy Wade'em a Vanessą polega na licytowaniu się o to, kto miał trudniejsze dzieciństwo. Cały ten dowcip jest cytatem ze skeczu Monty Pythona Four Yorkshiremen, w którym czterech bogaczy wspomina trudną przeszłość. Wykupując czas Vanessy, Wade zamiast do łóżka zabiera ją na rzucanie kulą, a następnie wymienia zdobyte kupony na pierścień Voltrona. Voltron to robot z kreskówki z lat osiemdziesiątych, który faktycznie składał się z mniejszych robotów. Zabawne jest jednak to, że sam Deadpool miał okazję uczestniczyć w podobnej przygodzie w Bi-Annualu z runu Gerry'ego Duggana z Marvel NOW! Po rewelacyjnym montażu uprawianego przez cały rok seksu Wade pyta Vanessę, co by zrobiła, gdyby nigdy jej nie puścił. Ta odpowiada, że nosiłaby go jak Luke nosił Yodę. Wilson nazywa to odniesieniem do Star Wars, na co oburzona Vanessa mówi: „Imperium!”. Kiedy George Lucas nakręcił Nową nadzieję, nie miała ona podtytułu i nazywała się po prostu Gwiezdne wojny , dlatego Vanessa uznała, że Wade pomylił części trylogii. Chwilę później Wade zachwyca się, że Vanessa jest tak cudowna, jakby zrobił ją na komputerze. Ciekawe jest to, że w drugiej części X-Men Bryana Singera, kiedy Mystique włamuje się do biura Strykera, jeden z plików na komputerze oznaczony jest jako "Vanessa Carlysle".
- Radioaktywne Shar-pei
Po przybiciu Francisa do ściany mieczem Deadpool mówi mu, że wygląda, jakby ugryzł go radioaktywny shar-pei. Jest to oczywiście oczko w stronę fanów Spider-Mana, ale przede wszystkim cytat z komiksu Cable and Deadpool. Na jednym kadrze Wade ściąga maskę i mówi, że wygląda jak skrzyżowanie Ryana Reynoldsa z shar-pei. Co ciekawe, sam aktor twierdzi, że właśnie ta historia była jego pierwszym zetknięciem z postacią Deadpoola.
- Wolverine Origins
Rzucony przez Colossusa Deadpool mówi do widowni, że wszystko zwaliło się w najbardziej kolosalny sposób. Następnie przechodzimy do wspomnień, w których widzimy zabawkę odwzorowującą wygląd Deadpoola z końcówki filmu X-Men Origins: Wolverine, a bohater dodaje: "No dobra, może nie najbardziej". Podobnie zresztą podczas tortur Ajax straszy Wade’a, że zaszyje mu usta. Natomiast pod koniec filmu, kiedy Deadpool razem z dwójką X-Men rusza do walki, bohater mówi, że Ajax odpowiada za cztery z pięciu jego najgorszych momentów w życiu. Piąty zostawił oczywiście na pierwszy solowy film o Wolverinie.
- 1 (current)
- 2
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1996, kończy 28 lat
ur. 1983, kończy 41 lat
ur. 1948, kończy 76 lat
ur. 1937, kończy 87 lat
ur. 1982, kończy 42 lat