Dokumenty w TVP VOD. Co warto obejrzeć w weekend? 12 interesujących tutułów
Platforma TVP VOD ma w swojej ofercie wiele niezwykle ciekawych filmów dokumentalnych. Przedstawiamy dziesięć produkcji, które warto obejrzeć w weekend.
Platforma TVP VOD ma w swojej ofercie wiele niezwykle ciekawych filmów dokumentalnych. Przedstawiamy dziesięć produkcji, które warto obejrzeć w weekend.
Birma: Anatomia dyktatury
Dzięki dokumentowi Karen Stokkendal Poulsen poznamy bardzo trudną sytuację polityczną w Birmie i przerażające realia życia Birmańczyków. W kraju zarządzanym przez dyktaturę wojskową przez 50 lat łamano prawa człowieka i dopuszczano się najgorszych działań propagandowych. Kiedy więc władzę w kraju objęła Aung San Suu Kyi, mieszkańcy Birmy mieli nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie. Niestety szybko okazało się, że polityk broniła czystek etnicznych, a sytuacja w kraju pod wieloma względami nadal jest dramatyczna. Film został nagrodzony na wielu światowych festiwalach filmowych.
Dwie korony
Fabularyzowany dokument w reżyserii Michała Kondrata przedstawia niekoniecznie znane fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe. W części aktorskiej w postać duchownego wcielił się Adam Woronowicz. W filmie wystąpili również Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Artur Barcis i Paweł Deląg. W części dokumentalnej usłyszymy m.in opowieści osób, na których życie silnie wpłynęło spotkanie z franciszkaninem.
Jarocin. Po co wolność
Poznajcie historię słynnego polskiego festiwalu muzycznego. W kraju, w którym panowała cenzura i komuna, Jarocin stał się symbolem wolności. W filmie Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka zobaczycie zarówno materiały archiwalne, jak i wypowiedzi oraz wspomnienia występujących przed laty w Jarocinie muzyków, m.in. Marka Piekarczyka z TSA czy Muńka Staszczyka.
Książę i dybuk
Dokument Elwiry Niewiernej i Piotra Rosołowskiego przybliży widzom fascynujący życiorys Michała Waszyńskiego. Przed wojną wyreżyserował filmy z Eugeniuszem Bodo oraz mistycznego Dybuka opartego na żydowskim dramacie Szymona An-skiego, a później produkował hollywoodzkie filmy z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Waszyński, określany jako człowiek-kameleon, fabrykujący swój życiorys, urodził się w biednej żydowskiej rodzinie, a umarł w Madrycie tytułowany "księciem", postrzegany jako polski arystokrata. Film doceniono na festiwalu w Wenecji, nagrodzony został również Orłem dla najlepszego polskiego dokumentu.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat