FIFA 21: Od początku po dziś dzień. Jak zmieniała się seria?
Tylko kilka dni pozostało do premiery gry FIFA 21 - kolejnej edycji piłkarskiej serii wydanej pod skrzydłami EA Sports. Zanim jednak zagramy w najnowszą odsłonę, warto przyjrzeć się tym, które wyznaczały trendy w piłkarskich grach.
Tylko kilka dni pozostało do premiery gry FIFA 21 - kolejnej edycji piłkarskiej serii wydanej pod skrzydłami EA Sports. Zanim jednak zagramy w najnowszą odsłonę, warto przyjrzeć się tym, które wyznaczały trendy w piłkarskich grach.
FIFA 2002
Kolejna wielka impreza i kolejna odsłona piłkarskiej serii EA Sports. Mowa oczywiście o turniej MŚ w Korei i Japonii. EA nie przepuściło takiej okazji, by wydać produkcję skupiającą się na tym turnieju.
FIFA 2002 jeszcze na starym silniku, jednak w pewien sposób przełomowa. Mechaniki rozgrywki otrzymały powiew świeżości, a do gry wprowadzono elementy, która dziś nazwalibyśmy ukłonem w kierunku zręcznościowym (pamiętne przewrotki, które wchodziły jak nóż w masło). Ta edycja jest jednocześnie pierwszą, która wprowadza sterowanie gałkami analogowymi.
FIFA 2003
Nowa generacja – nowe otwarcie dla serii, a co za tym idzie zupełnie nowy silnik graficzny. Coś, co jest już normą przy każdej generacji, to oczywiście zwiększenie realizmu oraz znaczna poprawa oprawy graficznej. Nie inaczej było w przypadku gry FIFA 2003.
Od tej edycji mogliśmy zauważyć znaczą poprawę zachowania zawodników bez piłki, szczególnie tych z naszej drużyny. Rozgrywka z komputerem była także bardziej angażująca – komputer w końcu zachowywał się tak, jakbyśmy grali z żywym przeciwnikiem. FIFA 2003 wprowadziła do gry także jeden z bardziej swego czasu popularnych trybów – karierę. W trybie tym mogliśmy rozegrać kilka sezonów wcielając się w menadżera.
FIFA 06
Wydana w 2005 roku gra to kolejny krok w kierunku znanej nam dziś serii. Także dla nas, polskich graczy, ta edycja jest wyjątkowa. Bowiem po raz pierwszy w serii pojawiła się oficjalna polska Ekstraklasa. Także po raz pierwszy doczekaliśmy się rodzimego komentarza w osobach duetu Szpakowski-Szaranowicz.
Natomiast jeśli chodzi o samą rozgrywkę, to wzbogaconą serię o „chemię”, którą dziś jest w każdej z edycji cyklu. Im lepsza chemia między zawodnikami, tym lepiej ze sobą współpracują i dogadują się na boisku. Rozbudowano również tryb kariery: wprowadzono takie elementy, jak rozbudowa bazy treningowej, negocjacje kontraktowe czy rozbudowa stadionu.
FIFA 11
Kolejne odsłony serii nie przynosiły żadnych przełomowych zmian, ba, nawet niektóre z nich okazywały się być jedynie „nakładką” z aktualizacją składów. Na przełom więc trzeba było czekać. Okazała się nim FIFA 11.
To była istna rewolucja i niemała maszynka do zarabiania pieniędzy przez „Elektroników”. Od tej edycji liczył się tylko jeden tryb – FIFA Ultimate Team. Tak, zgadza się. Od 10 lat wszyscy zagrywamy się w fenomenalny tryb FUT.
FIFA 14
Z roku na rok gry stawały się coraz ładniejsze, ale dopiero na Xbox One i PS4 FIFA mogła pokazać drzemiący w niej potencjał. Wraz z wejściem nowej generacji konsol FIFA przeniosła się na kolejny silnik, tym razem Ignite Engine. Nowy silnik to przede wszystkim nowa mechanika rozgrywki. Bliższa temu, co realne. Nowe zachowania zawodników, zmienne warunki pogodowe. Wszystko to, za co kochamy serię, było tutaj jeszcze lepiej wykonane.
Po raz pierwszy też w grze pojawiły się popisowe zagrania indywiduów jak Cristiano Ronaldo czy Leo Messi. Rozpoczęła się zacieśniania więzi z poszczególnymi zawodnikami, co oczywiście przełożyło się na ich odwzorowanie w grze.
Dzisiaj urodziny obchodzą
ur. 1962, kończy 62 lat
ur. 1968, kończy 56 lat
ur. 1988, kończy 36 lat
ur. 1980, kończy 44 lat
ur. 1965, kończy 59 lat